Lidé jedí smaženici z hub sesbíraných u hrobů na Olšanech. Byla mezi nimi maminka s kočárkem

08. 04. 202305:36
Lidé jedí smaženici z hub sesbíraných u hrobů na Olšanech. Byla mezi nimi maminka s kočárkem
foto: Jan Holoubek, PrahaIN.cz/Olšanské hřbitovy

Nechutné. To je ale tak jediné, co na to správci řekli. PrahaIN.cz se od několika obyvatel pražských Vinohrad dozvěděla, že lidé běžně chodí na Olšanské hřbitovy na houby. Ty sesbírají a doma prý bez zaváhání snědí.

Přiznala se i třicetiletá maminka, která v jedné ruce držela košík a v druhé tlačila spící ratolest.

„Mám tam manžela, když jsem si všimla paní s kočárkem a houbami, nedalo mi to a zeptala jsem se jí,“ řekla naší redakci Drahomíra Kučerová. „Odpověděla mi, že chodí sbírat, kdykoli to jde a doma houby jedí. Odzbrojila mě, neměla jsem jí na to co říct,“ doplnila Drahomíra Kučerová.

Redakce se na hřbitovy vydala a vyzpovídala i jednoho z mužů, kteří se zde starají o zeleň.

Řekl, že o tom ví. „Viděl jsem to na vlastní oči. Normální lidi, chodí sem, sesbírají, prý to jedí, nepozřel bych to,“ uvedl. Mnohem horší prý je, když rádoby znalci přírody ničí břečťany. „To se nesmí, některé hroby jsou už v takovém stavu, že břečťan je jejich součástí,“ uvedl s tím, že když se něco takového děje, prosí, aby se lidé obrátili na správce nebo přivolali hlídku městské policie.

Kousek od hrobu Luďka Marolda. Foto: PrahaIN.cz

Po sběračích hub jsme pátrali dál.

Jedna z postarších návštěvnic nás zavedla k hrobu malíře Luďka Marolda. „Tady hledají, tady jsem je viděla opakovaně,“ řekla a ukázala na zarostlý kus země. „Nemám na to slov, je to prostě divné, odporné,“ doplnila a do prázdna mávla vrásčitou rukou.

Zvláštní návyky některých ´hledačů´ hub ale nejsou devízou pouze v Praze na Olšanech.

Rozptylová loučka

„Zaznamenala jsem u nás v poradně podobný případ, kdy za mnou přišla paní s houbami k určení. Trochu mě umrtvilo, když mi řekla, že je našla na brněnském centrálním hřbitově. Mírně mě to vyděsilo a zeptala jsem se, zda to nesbírala na rozptylové loučce, protože to už byl úplný konec. Tak mě ujistila, že je natrhala mezi kamínky. No a kamínky jsou na onom místě pouze na hrobech. Chápu, že byla zvědavá, co našla, když na nějakém hrobě vyrost krásný hřib kovář, ale tyto houby bych nikdy nejedla. To je trochu přes čáru,“ řekla naší redakci respektovaná mykoložka Hana Ševčíková.

Olšanské hřbitovy. Foto: PrahaIN.cz

„Druhý případ byl rovněž poněkud kuriózní, ale trochu jinak. Do poradny za mnou přijel pán na kole za sto tisíc s úrodou žampiónů. Řekla jsem mu, že houby jsou v pohodě, a protože vždy zaznamenáváme výskyt, zeptala jsem na místo. Prozradil mi, že je našel v parku v Lužánkách. Varovala jsem ho, že tam chodí stovky lidí venčit psy. Řekl, že se to umyje, sedl na kolo a odjel. A to mě umrtvilo taky," doplnila.

PrahaIN.cz se obrátila na oficiální správu Olšanských hřbitovů s dotazem, jestli o těchto případech vědí.

„O tomto jevu nám nejsou známy žádné informace,“ poznamenala za Hřbitovy a pohřební služby hlavního města vedoucí hřbitovní správy Olšany Běla Májová.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných