foto: Archív Pavla Kourka, se svolením/Löwitův mlýn, kavárna s knihovnou
Praha 8 získala rekonstrukcí unikátní památky z šestnáctého století neobyčejné místo k setkávání. Míří sem lidé, kteří hledají klid, kvalitní kulturu i prostor pro odpočinek. První ohlasy po zahájení zkušebního provozu předčily všechna očekávání. „Ozývají se nám nadšení lidé z celé Prahy,” řekl redakci PrahaIN.cz Pavel Kocourek, předseda spolku Velký mlýn.
Spolek Velký mlýn a jeho členové byli iniciátory rekonstrukce mlýna, který v roce 2002 zdevastovala povodeň. Navázal úzkou spolupráci s radnicí Prahy 8 a s Městskou knihovnou v Praze. Společně tak vznikl unikátní projekt, na jehož konci je propojení knihovny (pobočka Městské knihovny), kavárny, koncertního sálu i venkovního prostoru.

Knihovna v Löwitově mlýnu. Foto: Archív Pavla Kocourka, se svolením.
V budoucnu se otevře i prostor pro výstavy a vernisáže. „Původně jsme si mysleli, že to bude pouze lokální záležitost pro návštěvníky z Karlína a Libně. Ozývají se nám ale nadšení lidé z celé Prahy. Ohlasy jsou úžasné. Máme velkou radost, že myšlenka, s kterou jsme kdysi přišli na radnici Prahy 8 se proměnila ve skutečnost,“ řekl redakci PrahaIN.cz Pavel Kocourek. „Oficiálně bude provoz zahájen až čtvrtého září. Zkušební provoz je ale velmi důležitý, protože okamžitě dolaďujeme drobné nedostatky, které se objevují. Od září už pojedeme naplno,“ dodal Kocourek.
Psali jsme
Tramp, vodák a dobrodruh Bobeš (55) už čtvrt století žije s manželkou Milenou na staré nákladní lodi ve slepém ramenu Vltavy nedaleko loděnice…
Kulturní program zabodoval
Stejně pozitivní reakce a ohlasy zaznamenala i radnice Prahy 8, která připravila na léto bohatý kulturní program. „Spolupráce radnice se spolkem Velký mlýn je od začátku výborná a výsledek je skvělý. Praha 8 má nové, unikátní kulturní centrum. Ohlasy ze strany veřejnosti jsou ohromné a jednoznačně pozitivní.Památkově chráněný Löwitův mlýn je nádherný historický objekt s unikátními interiéry, které se podařilo zachovat. Propojení knihovny s kavárnou je originálním projektem a lidé na něj zareagovali s nadšením.
Velký úspěch má i kulturní program, který běží od začátku prázdnin. Na promítání filmů přišlo několik stovek lidí a úspěch měl i bluegrassový festival, který měl velmi slušnou návštěvnost,“ řekl redakci PrahaIN.cz Martin Šalek, tiskový mluvčí Prahy 8.
„Léto ještě zdaleka nekončí a kulturní program běží až do konce prázdnin. Připravených akcí do venkovního prostoru u Löwitova mlýna je celá řada. Například 19. srpna je připravený koncert slavných swingových melodií. Od 24. srpna se zde opět rozběhne letní kino kam mají lidé vstup zdarma,“ dodal Martin Šalek.

Velký sál. Foto: Archív Pavla Kocourka, se svolením.
Psali jsme
Na samé špici Libeňského ostrova stojí unikát v podobě jediného majáku na Vltavě. Už dvanáct let nepřetržitě vysílá po setmění světelné signály…
Čtenáři jásají
Velký zájem veřejnosti o knihovnu v Löwitově mlýně potvrdila i tisková mluvčí Městské knihovny Lenka Hanzlíková. Původní knihovnu pro Prahu 8 zlikvidovala povodeň. Dlouhých dvacet let pak byla jedna z největších městských částí Prahy bez vlastní pobočky. Do Libně a na Palmovku přijížděl několikrát do měsíce bibliobus. „Zájem čtenářů jsme zaregistrovali ihned po zahájení zkušebního provozu. Lidem se především líbí propojení knihovny s kavárnou. Našich lidí se prý ptali, zda si skutečně mohou půjčit knihu, sednout si se skleničkou vína a v klidu si číst. Kromě bohatého výběru knih, oceňují i pohodou atmosféru, která se tady podařilo vytvořit. Čtenáři ocenili i to, že během čtrnáctidenní odstávky všech poboček v Praze, měla knihovna v Löwitově mlýně otevřeno,“ řekla redakci PrahaIN.cz Lenka Hanzlíková.
„V knihovně je umístěno 3.800 svazků beletrie i dětských knih. Nechybí ani populárně naučná literatura, jde o velmi čtivý fond. Návštěvníkům se líbí i možnost zahrát si deskové hry a opakovaně k nám vrací. V sále zase muzikanti oceňují zajímavou akustiku. Těšíme se, až tady budou probíhat autorská čtení a koncerty,“ ukončila mluvčí Městské knihovny v Praze.

Löwitův mlýn ze šestnáctého století. Foto: PrahaIN.cz
Starý téměř pět století
První zmínka o mlýně pod Libeňským zámkem u Rokytky je z roku 1530. Dobové záznamy uvádějí, že jej Petr Vosovský z Adleru rozšířil o mlýn na výrobu papíru. Současná podoba mlýna je datována do roku 1747. V roce 1883 mlýn i s přilehlými budovami koupil Jáchym Löwit a vybudoval zde pekárnu. Stát se po únoru 1948 o památku téměř nestaral a sloužila mimo jiné jako sklad kulis nebo zeleniny.