Lidé kradli tak, že Baumax změnil pravidla vstupu do prodejny

11. 05. 202310:05
Lidé kradli tak, že Baumax změnil pravidla vstupu do prodejny
foto: PrahaIN.cz/Baumax, Chodovská ulice

Na redakci PrahaIN.cz se obrátili dva zákazníci hobby marketu Baumax. Oba byli hodně rozzlobení zejména proto, že se do prodejny nesmí chodit s taškou. Pokud ji máte, můžete ji odložit do skříněk. Jenomže za jejich případné vykradení prodejce neručí.

Důvod tohoto rozhodnutí? Oficiální stanovisko se sice zprvu získat nepodařilo, ale zaměstnanci to pojmenovali bez přikrášlení - krádeže.

„V Baumaxu v Praze na Bohdalci mají ´zajímavé´ nařízení. Je tam cedule ´Zákaz nošení tašek do prodejny´ a zároveň upozornění, že ´za věci ve skříňkách se neručí´. Pod tím je pár dřevěných, pochybných skříněk. Přijde mi to jako protiprávní jednání. Samozřejmě, že když jdu do hobby marketu, musím si vzít tašku, ne každý přijede autem. Ale nesmím si ji vzít dovnitř, a pokud mi ji někdo ze skříňky ukradne, moje smůla,“ napsala naší redakci v dubnu Jana V.

Druhým zákazníkem, který se na nás obrátil v květnu, byl Jiří K., povoláním malíř. „Vyhnali mě hned u vchodu, že s ní nesmím dovnitř. Nevím, jestli jsem vypadal jako zloděj, měl jsem pocákané oblečení z malování, ale jinak nic. Nechtěl jsem dělat problémy, tak jsem tašku nechal za pokladnami, šel jsem tam jen pro laky,“ vysvětlil.

PrahaIN.cz se na Baumax obrátila v pondělí 24. dubna. Reakce dorazila v úterý 9. května a je pod článkem.

Individuální přístup

A tak jsme se do prodejny v Chodovské ulici rozhodli vyrazit. Z neformálních rozhovorů se zaměstnanci jasně vyplynulo, že zákaz tašek je důsledkem krádeží. Kradlo se prý „skoro všechno a prakticky pořád“.

„Je to teď udělané tak, že třeba když má paní kabelku, tak s tou může projít, to žádný problém není. Ale objemnější tašky, tak ty problémem jsou,“ prozradil redakci jeden ze zaměstnanců. Druhý doplnil, že „my tady nejsme od hlídání, ale už toho fakt bylo hodně, to jsme řešili pořád, co se zase ztratilo“.

Oba shodně uvedli, že některé případy se posuzují individuálně ještě před vstupem zákazníka do prodejny. „Třeba starý pán s taškou, tak toho jsme pustili, ale vždycky se poradíme,“ řekl s tím, že nemluví za zaměstnavatele, ale za zdravý rozum. Přesný počet ukradených věcí nechtěl ani jeden specifikovat.

A skříňky? „Nám se stávalo, že lidé žádali peníze za vykradené auto na parkovišti, byly tam komplikace s pojišťovnou, co si pamatuji, tak asi proto to tam je napsané,“ uzavřel.

Na přelomu dubna a května jsme do Baumaxu na Bohdalci ještě zavolali. Ptali jsme se na zákaz tašek jako zákazníci. Na druhém konci aparátu byl sice specialista na dlaždice a obklady, ale výše popsané skutečnosti nám prakticky potvrdil.

Stanovisko společnosti Baumax:

Zákaz používání vlastních tašek na našich prodejnách byl formálně (vyvěšením oznámení) zaveden jako preventivní opatření proti opakovaně a stále častěji se vyskytující trestné činnosti - krádeže; fakticky jej však od zákazníků nevymáháme.

Zákazníci mají možnost si své tašky odložit do vyhrazených uzamykatelných skříněk, přičemž zákazník má po celou dobu uložení tašek klíč od skříňky u sebe, což když zákazník udělá, vítáme.

Naše společnost za celou dobu svého působení neeviduje, aby v souvislosti s tímto opatřením vznikla našim zákazníkům jakákoli škoda.

Zároveň zdůrazňujeme, že v případě, že se zákazník rozhodne vzít si tašku na prodejnu, není mu v tomto řízení žádným způsobem bráněno.

zdroj: Anna Hudáková, Baumax

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných