Lidé v anketě odmítli dětská hřiště, veřejná ohniště i trialovou dráhu

03. 08. 202307:43
Lidé v anketě odmítli dětská hřiště, veřejná ohniště i trialovou dráhu
foto: Petr Kouba, PrahaIN.cz/Retenční nádrž Hodkovičky, která leží v údolí Zátišského potoka, projde proměnou.

Před nedávnem jsme vás na webu PrahaIN.cz informovali o dvou anketách, které vypsala čtvrtá městská část. Její vedení chtělo znát názor obyvatel, jakou podobu by mělo mít revitalizované sídliště Antala Staška a jak vylepšit a návštěvníkům otevřít údolí Zátišského potoka. Je čas se podívat na výsledky ankety.

Do internetového dotazníku ohledně sídliště Antala Staška se nejvíce zapojili třicátníci a čtyřicátníci, kteří tvořili téměř 58 procent respondentů. Z výsledků vyplývá, že pro 55 procent dotázaných je sídliště místem procházek nebo slouží pro běhání. 27 procent dotázaných využívá sídliště k odpočinku na lavičce. Překvapivě jen 15 procent dotázaných chodí na toto místo venčit psy. Výsledky anket zveřejnila na webu městká část Praha 4.

Místní obtěžují zanedbané cesty

Za nejpalčivější problém sídliště Antala Staška označili respondenti současný stav cest. Šlo celkem o 56 procent respondentů. V lokalitě najdeme často rozpraskaný asfalt, který se už drolí a kterým prorůstají kořeny stromů. 47 procent odpovídajících je nespokojeno také s nepořádkem a povalujícími se odpadky, a to hlavně v blízkosti kontejnerových míst. Více než třetina lidí (36 procent) je nespokojená se stavem a hlavně údržbou tamní zeleně. Poslední velkou skupinu respondentů (31 procent) znepokojuje omezení pohybu chodců kvůli parkujícím automobilům.

Anketa zjišťovala i názor obyvatel na budoucí podobu sídliště. 60 procent obyvatel by uvítalo, kdyby došlo k revitalizaci hlavní pěší osy sídliště mezi ulicemi Krčská a Fillova. Obyvatelé chtějí, aby tu vyrostla moderní odpočinková místa k posezení. 55 procent respondentů by přivítalo, aby se „náměstíčko“ mezi dvěma větvemi Krčské ulice před tamní poliklinikou proměnilo v úhledný odpočinkový prostor místo současné prosté zeleně. Více než třetina (35 procent) lidí požaduje výstavbu přístřešku pro kontejnery.

Do údolí Zátišského potoka bez dětí a kol

Druhá anketa se týkala údolí Zátišského potoka. Zatímco o sídlišti Antala Staška rozhodovaly v mírné většině ženy, tady rozmlouvali do problematiky více pánové. Zapojili se nejvíce čtyřicátníci a třicátníci.

Anketa mimo jiné zjišťovala, v jakých lokalitách by respondenti chtěli více vstupů do údolí Zátišského potoka. Anebo na kterých místech dotazovaní nejčastěji vstupují do této zelené odpočinkové zóny. Tady odpovědi respondentů moc tvůrcům ankety nepomohly. Ukázalo se totiž, že všechny vstupy do údolí jsou využívané přibližně stejně. Přesto se dá říci, že nejvíce využívaný je vstup z Klánovy ulice (22 procent), následují vstupy z ulice Nad Zátiším (16 procent) a místem u Zátišského rybníka (15 procent).

Anketa hledala i místa, kde chtějí návštěvníci údolí přijít do přímého kontaktu s vodní plochou. Nejvíce lidí (36 procent) projevilo zájem o vodní kontakt v oblasti Zátišského rybníka. U retenční nádrže Hodkovičky chce být v kontaktu s hladinou 32 procent respondentů a v oblasti potoka mezi brodem a retenční nádrží Hodkovičky 27 procent lidí.

Žádný kiosek a žádné ohniště

Lidé si mohli doslova v anketě vymodelovat krajinu Zátišského potoka podle svých představ a ke své spokojenosti.

„Z výsledků ankety je zřejmé, že většina respondentů nepoptává větší zásahy, které by narušily přírodní ráz údolí, ani výrazné rozšíření nabídky volnočasových aktivit směřující k násobnému nárůstu počtu návštěvníků území,” stojí ve zprávě.