foto: MČ Praha 3/Závěrečná konference projektu Rozvoj pečovatelské služby jako základní domácí služby na Praze 3
Projekt s názvem Rozvoj pečovatelské služby jako základní domácí služby na Praze 3 má za cíl umožnit co nejvíce lidem, kteří jsou závislí na pomoci další osoby, žít co nejdéle doma.
Závěrečná konference projektu, na kterém spolupracovala městská část Praha 3, Pečovatelská služba Prahy 3 a také Institut sociální práce se podle informací na webu konala ve čtvrtek 22. září. Trojka chce ale v podpoře i nadále pokračovat.
„Cílem projektu bylo změnit nastavení pečovatelské služby zřizované naší městskou částí a umožnit tak žít doma co nejdéle těm našim občanům, kteří jsou závislí na pomoci další osoby. Toto se díky projektu podařilo a budeme jako městská část Praha 3 v této podpoře změn i nadále pokračovat. Chci poděkovat všem, kteří se na projektu podíleli, díky nim je úspěšný a má skutečné dopady do života obyvatel Prahy 3, kteří jsou v nepříznivé sociální situaci a potřebují pomoc odborné služby v péči,“ uvedl místostarosta Prahy 3 Ondřej Rut (Strana zelených).
Domácí péče už je letos poskytována 80 lidem
S výsledky projektu, dílčími aktivitami i překážkami při realizaci seznámily účastníky konference ředitelka Pečovatelské služby Praha 3 Ludmila Tomešová a zástupkyně Institutu sociální práce Ilona Čtvrtníková.
Projekt pomohl s realizací poskytování přímé péče osobám ve III. a IV. stupni závislosti na péči. V roce 2019 byla domácí péče poskytována pouze čtrnácti osobám v tak závažném stavu, zatímco letos už sociální pracovníci dojíždějí domů za osmdesáti osobami.
Žádné věkové omezení klientů a provozní doba i o víkendech
Dostupnější jsou i další způsoby pomoci lidem v nepříznivé sociální situaci. Týká se to například zajišťování obědů, praní nebo úklidu. Služba je navíc nyní v rámci změn poskytována i o víkendech a svátcích. A to s delší provozní dobou do osmi večer. Dříve byla také dostupná pouze pro seniory nad 65 let. I to se ale v rámci projektu změnilo. Mezi cílové skupiny už nyní patří také rodiny s dětmi a uživatelé bez věkového omezení.
Příkladem dobré praxe a toho, že i s omezeními se dá žít doma, se stali klienti s onkologickým onemocněním či seniorka s omezenou pohyblivostí z důvodu zlomeniny nohy. Pečovatelská služba jim vyšla vstříc a jejich situaci odborně vyřešila. Všichni klienti tak mohli zůstat doma.
S podporou se počítá i do budoucna
Na konferenci vystoupila kromě realizátorů také například Petra Staňková, metodička služeb sociální péče Magistrátu hlavního města Prahy či Pavla Morávková z Oblastní charity Chrudim.
Závěrečnou konferenci uzavřel výhled do budoucnosti pečovatelských služeb. „Uvedené změny umožňují více se věnovat občanům, u nichž je odborná sociální služba péče nezastupitelná a nenahraditelná a kde její nedostupnost často vede k předčasným odchodům do pobytových služeb, což není v souladu s přáním lidí žít ve svém přirozeném domácím prostředí co nejdéle,“ uzavřel Jakub Čtvrtník, předseda Institutu sociální práce.
Projekt byl zahájen v červenci 2020. Jeho ukončení je naplánováno na říjen letošního roku.
Psali jsme
Městská část Praha 3 vyhlásila anketu o nejlepší podnik městské části. Radnice nyní, po několikaměsíčním hlasování, zveřejnila výsledky, o kterých…