foto: Jiří Zemen, PrahaIN.cz/Balené voda v jedné z večerek v centru Prahy
REPORTÁŽ: Představte si, že bydlíte v centru české metropole. Nádherné periferie stověžaté Prahy a architektonické skvosty vidíte dennodenně. Má to ale také odvrácenou stranu mince. Co když si takový obyvatel centra chce nakoupit potraviny večer po práci? Někdy se musí nuceně uchýlit k tomu, aby zašel do jedné z večerek, kde litr neperlivé vody stojí i 120 korun.
Naštěstí to nemusí být jediné řešení.
Najdeme i cenově dostupnější varianty. Například supermarket Albert v metru Můstek má otevřeno až do 23 hodin. Je to tak spása pro všechny obyvatele historické části hlavního města. Ze Staroměstského náměstí sem dojdete za deset minut. Nebo popojedete jednu stanici metra. Najdeme zde i Palladium, relativně blízko je OC Smíchov
Na Starém a Novém Městě můžete narazit na prodejny Žabka. Ty sice nejsou zrovna nejlevnější, ale opět mají otevřeno až do 23 hodin a místní je využijí raději než zmiňované večerky.
Z různých důvodů se však alespoň párkrát v životě někdo musel k nákupu v takzvaných večerkách uchýlit. Centrum Prahy jsme prošli, abychom zjistili, jak moc jsou ceny „napálené“. Vysokých cen nájmů v historických částech hlavního města jsme si samozřejmě vědomi.
Psali jsme
REPORTÁŽ: Mezi svými. Tak můžeme charakterizovat úterní debatu prezidentského kandidáta Andreje Babiše v Ústí nad Labem. Talk show se jmenovala…
Já chci žít nonstop...
Mnoho večerek funguje ve dne i v noci, vlastně pořád. Nikdy nezavírají, to je také jedním z jejich klíčů k úspěchu. Pokud ve tři ráno nutně potřebujete vodu, limonádu, sušenky, pivo, tak cenu pravděpodobně až tolik řešit nebudete.
Třeba takový Wine & Food store v Provaznické ulici hned u metra Můstek.
Na Googlu má sice pouze 38 hodnocení, ale zato s průměrem 1,2 z 5. Recenze napsali především turisté z ciziny. Kromě věčného stěžování si na ceny, několik uživatelů psalo také o pochybné platbě kartou: „Buďte opatrní. Kontrolujte si předem cenu produktu, protože v obchodě jsou podvodníci. Pokud platíte kartou, zadají úplně jinou cenu,“ napsala jedna Ruska.
Recenze turistů nemá cenu vypisovat, vyrazili jsme tam.

Wine & Food store, Provaznická 386/1, 110 00 Můstek. Zdroj: PrahaIN.cz
Řekněme rovnou, že z cen produktů by starší člověk z maloměsta mohl mít srdeční příhodu. Zboží je zde dražší i jedenáctinásobně. Vidět je to hlavně na balené vodě, na kterou je marže opravdu pořádná.
Vody ve velkém balení o objemu jednoho a půl litru jsme si všimli pouze ve čtyřech případech. San Benedetto 100 korun, Evian a Vittel za 120 korun, Cristalline za 120 též. Stejná cena Cristaline a „věhlasnějších“ značek Evian a Vittel nás velmi překvapila. Jsou přeci jen o něco dražší. V supermarketech je ale seženete běžně za cenu kolem třiceti korun. Cristalline i za 10.
Půllitrová balení byla o dvacku až čtyřicet korun levnější.
Malá Dobrá Voda za 70 korun, Aquila i Rajec to samé. Velká verze za „kilo“
A takto je to se vším: malá plechovka Fanty, Sprite za 80, litrový džus Hello za 130 korun. Dokonce i pražské letiště by mohlo místním cenám závidět.
Psali jsme
REPORTÁŽ: Město v okrese Trutnov patří desítky let mezi neoblíbenější letní i zimní destinace. Drtivá většina dětí z východních Čech sem…
Nepříliš chutný džus Caprio, který se prodává v obrovském dvoulitrovém balení, v supermarketech ho seženete za cenu běžně i pod třicet korun, je tak oblíbený mezi mladými v kombinaci s nekvalitním alkoholem. Cena džusu je neuvěřitelná. Rovných 169,90 korun.
Sprchové gely Adidas, Fa a tak dále - 200 korun.

Wine & Food store u metra Můstek. Zdroj: PrahaIN.cz
Ceny podle národnosti?
U nezanedbatelného množství zboží ale cenovka není.
Třeba u půllitrových plechovek s pivem. Cenovku jsme našli pouze u třetinek, všechny byly za 80 korun. Zajímalo nás, na kolik se prodraží „velká Plzeň“. Museli jsme se tak zeptat. Za kasou byla mladá prodavačka, kousek od ní další muž, zaměstananec, majitel?
Nevíme.
Muž nejdříve nerozumněl a odvětil „what?“, jelikož si myslel, že jsme z ciziny. Po krátkém nedoruzumění, kdy i my zjistili, že muž mluví bez větších problémů česky, jsme byli dost zaskočení. „Pilsner za padesát korun, pane."
Poděkovali jsme a odešli.
Byl to šok, cenu jsme čekali i dvojnásobně vyšší, neboť třetinka stála 80 kaček.
Nezdálo se nám to. Vyrazili jsme do dalších večerek s tím, že se na místo poté vrátíme. Měli jsme štěstí, dovnitř jsme ani nemuseli. V ten moment zrovna vycházela z obchodu skupina tří Němců, v ruce pivo Kozel, Kozel a Pilsner... Zeptali jsme se jich.
Nejprve přílíš nechápali, k čemu to potřebujeme vědět. Ale byli hned ochotní, ocenili i náš pokus o německou mluvu, nad kterou se krapet zasmáli. Nás ale úsměv přešel, plzeňský mok je padesát korun rozhodně nestál...
Účtenku neměli, Pilsner platili společně s jedním Kozlem. Dvě piva je vyšla na 190 korun. Takže každá plechovka za 95? Nevíme přesně.
Všude stejné?
Ještě před konverzací s našimi sousedy jsme prošli centrum okolo Staroměstského náměstí, abychom se podívali i do dalších večerek. Ceny byly opět vysoké, nicméně první zmiňovaná je asi tím největším extrémem na tomto poli.
Minimarket ve Štupartské ulici za Chrámem Matky Boží před Týnem má plechovku plzeňského piva za 70 korun, stejně jako další značky, například Heineken.

Štupartská 640, 110 00 Staré Město. Zdroj: PrahaIN.cz
Litrová voda Saguaro, která mimochodem bývá v Lidlu ve slevě asi za pět korun, zde 80. Malá sladká pití typu Cola - 80 korun.
O dost příznivější ceny jsme našli v Super Marketu kousek od metra Staroměstská. Když už se „probrodíte“ skrz všemožné pomůcky pro kuřáky marihuany, najdete mnohem levnější zboží, než v okolních marketech. Třeba voda Vittel „pouze“ za 60 korun, dvoulitrový Granini džus za 95, lahvová Plzeň dokonce 42.
Jak je to s tabákem?
V České republice platí, že v případě tabákových výrobků se cena určuje podle kolku na základě zákona č. 353/2003 Sb., o spotřebních daních.
Jinak je to u nikotinových sáčků, jejichž uživatelů přibývá. V běžných tabácích se prodávají za cenu 120 korun. Ve zmiňovaných večerkách jsme narazili i na cenu 150 korun za balení. Jejich prodej však není upraven zvláštním právním předpisem, který by reguloval cenu.
„Prodejce si může stanovit cenu libovolnou,“ ujistil Jiří Fröhlich, tiskový mluvčí České obchodní inspekce.