foto: Georgi Bidenko, PrahaIN.cz/Pohled na Prahu
Od 14. října se opět otevře bezplatná právní poradna, kterou zajišťuje magistrát hlavního města ve spolupráci se studenty Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Všem Pražanům slouží poradna k zorientování v základních životních situacích, například v rámci řešení sousedských sporů nebo tvorbě nájemní smlouvy.
Jak na webu informoval magistrát hlavního města, studenti Právnické fakulty Univerzity Karlovy budou zájemcům z řad Pražanů po prázdninové pauze zdarma pomáhat opět od 14. října. Právní poradna bude k dispozici ve Škodově paláci v Jungmannově ulici každé pondělí a středu od 14:00 do 16:00 hodin.
Právní poradenství bude poskytováno výhradně v rámci osobní návštěvy, na kterou je však třeba se předem objednat na telefonním čísle 800 100 100. Každému klientovi se studenti vyšších ročníků právnické fakulty v rámci své praxe pod vedením magistrátního právníka mohou věnovat maximálně 15 minut.
Studenti pomáhají se sousedskými vztahy či nájemní smlouvou
Poradna slouží k zorientování v základních problémech z každodenního života. Jak hlavní město informuje na webu, studenti mohou pomoci například s řešením sousedských sporů, sepsáním nájemní smlouvy či závěti anebo řešením problémů v rámci bytového družstva. Bezplatná právní pomoc se týká zejména řešení vzniklých situací, rozhodně však nenahrazuje profesionální služby advokátů nebo notářů, spíše je doplňuje. Nenabízí například vyhotovení písemných podání nebo smluv.
Majitelé bytů a společenství vlastníků mohou například v poradně získat informace, jak konkrétně mohou postupovat v rámci řešení obtěžujícího využívání bytů pro krátkodobé ubytovací služby prostřednictvím platforem typu Airbnb a podobně.
Rady jsou bezplatné. Mají ale časový limit
S ohledem na omezený časový limit je vždy třeba ještě před návštěvou zvážit, co je pro právní řešení důležité. Nutné je také přinést veškeré případné potřebné dokumenty. Pokud bude záležitost složitější, právní rada bude poskytnuta až na navazujícím druhém setkání.
Rady jsou poskytovány zásadně bezplatně. Hlavní město však za právní rady nenese zodpovědnost, protože jde o studentskou poradnu. Komplikované problémy budou doporučeny k řešení profesionálům, ne však ke konkrétním advokátům či notářům. Poradna je také oprávněna odmítnout poskytnutí poradenství v případě, že se problém týká hlavního města nebo jeho orgánu.
Psali jsme
Rada hlavního města přiklepla investice do zajištění bezpečnosti v ulicích. Městská policie se proto může těšit na nové speciální vozidlo…
Zajímavá praxe pro studenty
Jak vyplývá z Výroční zprávy studentské právní poradny magistrátu za období říjen 2023 až leden 2024, z projektu benefitují i samotní studenti. Za předmět získají 6 kreditů i povinnou praxi. „Poradna byla jedinečnou zkušeností, dala mi možnost vyzkoušet si předávat rady rovnou lidem. Naučila mě více přemýšlet na místě a vyjadřovat se tak, aby i laik pochopil, co chci říct. Přátelství s kolegy z poradny už bylo jen příjemným bonusem,“ uvedla ve zprávě studentka Petra.
Drtivá většina řešených případů spadá do kategorie občanského práva, která zahrnuje nájemní smlouvy, závěti, rozvody, péči o děti, soudní řízení či exekuce. Další široce zastoupenou kategorií je pracovní právo, zahrnující například dohody, diskriminace či výpovědi. Studenti řeší také práva sociálního zabezpečení (příspěvky na bydlení, dávky v hmotné nouzi, sociální a zdravotní pojištění), správní právo (přestupky, stavební řízení) nebo obchodní právo.
„Koncept bezplatného poskytování právních služeb je něčím jedinečným na naší fakultě. Na rozdíl od jiných právních praxí či stáží může student opravdu nahlédnout pod pokličku trochu jiného světa, než se kterým se na fakultě či v práci dennodenně setkává. Je to tvrdá realita, která se střetává s někdy rigidními právními pravidly a je jen na studentech, jak se dokážou s nastalou situací vypořádat a klientovi validně poradit. Navíc, kde jinde lze prolítnout takřka celý právní řád v jeden den,“ připojil ve zprávě student Adam.