foto: Jakub Mračno, PrahaIN.cz/Budova nové radnice, v níž zasedá pražské zastupitelstvo.
Pražský magistrát chystá v den státního svátku 28.října zpřístupnění čtyř historických budov ve vlastnictví hlavního města, mezi které patří Nová radnice, Škodův palác, rezidence primátora hlavního města Prahy a Clam-Gallasův palác. Poslední dva jmenované objekty budou přístupné pouze s průvodcem a pro omezený počet návštěvníků. Kapacita rezervací je navíc už vyčerpána.
Jak informuje magistrát na svých webových stránkách, návštěvníci mohou volně navštívit v budově Nové radnice na Mariánském náměstí Velký jednací sál pražského zastupitelstva a zasedací místnost Nové rady umístěné v prvním patře.
Nová radnice
Budova na Mariánském náměstí byla postavená v letech 1908 až 1912 a sloužila finančním orgánům města až do roku 1945, kdy se po bombardování Staroměstské radnice stala oficiálním sídlem pražského magistrátu. V současné době jsou zde kanceláře primátora, radních a některých magistrátních odborů a konají se tady zasedání Rady a Zastupitelstva hlavního města Prahy.
Škodův palác
Dalším místem, kam se budou moci zájemci v rámci Dne otevřených dveří volně podívat budou Škodovy salonky v prvním patře pozdě kubistické budovy, která byla postavena v letech 1924 až 1929 pro ředitelství plzeňských Škodových závodů podle návrhu architekta Pavla Janáka. Jedná se o rozlehlý objekt se dvěma podzemními a sedmi nadzemními podlažími s celkovou zastavěnou plochou asi 5 tisíc metrů čtverečních.
Salonek ve Škodově paláci / foto: praha.eu
Magistrát ve Škodově paláci v Jungmanově ulici sídlí od roku 2006. Škodovy salonky tvoří pět propojených místností zřízených pro továrníka Škodu jako reprezentační prostory, které se přes různé stavební zásahy zachovaly a díky skvělé restaurátorské práci získaly původní lesk a krásu.
Kapacity na prohlídky v dalších objektech vyčerpány
Den otevřených dveří proběhne dále v Rezidenci primátora hlavního města v budově Městské knihovny a v barokním Clam-Gallasově paláci.
Reprezentační prostory pro pro pražského primátora vznikly v roce 1928 a prvním a posledním primátorem, který rezidenci užíval do roku 1938 byl JUDr. Karel Baxa. V letech 1994 až 1995 prošla rezidence primátora generální rekonstrukcí, během níž se podařilo zmodernizovat zázemí, a přitom zachovat jedinečnou uměleckou výzdobu ve stylu pozdní secese a art deco.
Rezidence primátora v budově Mestské knihovny / foto: praha.eu
Barokní skvost Clam-Gallasův palác je čerstvým držitelem dvou ocenění v prestižní architektonické soutěži Stavba roku 2022 za náročnou rekonstukci celého objektu. Jeho provoz bude zajišťovat Muzeum města Prahy, které se zde chystá pořádat výstavy a představí také trvalé expozice.
Psali jsme
Vyhlášení 30. ročníku celostátní soutěže Stavba roku 2022 pořádané Nadací pro rozvoj architektury a stavitelství (ABF) byly vyhlášeny v Betlémské…
Oba objekty na Marianském náměstí budou přístupné pro návstěvníky pouze v doprovodu průvodce. Podle infomací magistrátu jsou rezervace určené k těmto prohlídkám již vyčerpány a další zájemci se do objektů dostanou jedině v případě, že by některý návstěvník s rezervací nedorazil. Redakci PrahaIN.cz to potvrdil mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.
„Ke každé prohlídce v Clam-Gallasově paláci i v rezidenci je možné doplnit několik lidí mimo rezervaci, ale je to spíše o štěstí. Pokud by se někdo na rezervovaný termín nedostavil, tak ho taktéž mohou nahradit lidé mimo rezervaci, ale většinou o prohlídky bývá velký zájem. V paláci je ke každé prohlídce možné doplnit 5 osob, v rezidenci 10 osob,“ uvedl Hofman a doplnil, že pro Clam-Gallasův palác je celková kapacita v rámci prohlídek 900 a pro rezidenci 450 osob.
Doprovodný program
Na svých webových stránkách informuje magistrát, o doprovodném programu, který bude pro návštěvníky připraven v budově Nové radnice na Mariánském náměstí. Představí zde mimo jiné činnost jednotlivých pražských Domů dětí a mládeže.
Pracovníci záchranné služby hlavního města ukáží, jak to chodí v operačním středisku po tom, co se někdo dovolá na linku 155 a dále také umožní zájemcům si vyzkoušet resuscitaci s předvedením správného postupu.
Nebudou chybět ani ukázky práce Policie ČR z oddělení prevence pražského krajského ředitelství a strážnící Městské policie umožní dětem získání „řidičského průkazu“ za test z dopravní výchovy.
Návstěvníci se zde budou moci setkat s programem dalších pražských příspěvkových organizací jako jsou například Lesy hlavního města Prahy či Botanická zahrada a dále městských společností, mezi které se řadí Dopravní podnik, ROPID nebo Pražské služby.