Magistrát znovu zpřístupnil páternoster. Z bezpečnostních důvodů však pouze v rámci prohlídkového okruhu

02. 06. 202419:10
foto: Rudolf Komár pro PrahaIN.cz/Nová radnice, sídlo MHMP

Nová komentovaná vyhlídková trasa krom jízdy tímto unikátním výtahem, který vedení města po téměř roce znovu uvedlo do provozu, návštěvníkům představí také interiéry Nové radnice. Prohlídkový okruh je zpřístupněn o víkendech, svátcích a ve vybraných podvečerních časech všedních dnů, je však z bezpečnostních důvodů určen pouze osobám starším 18 let.

Jak uvádí web Prague.eu, v rámci prohlídky se návštěvníci seznámí s historií Mariánského náměstí, projdou se po historických schodech nové radnice do sálu, v němž se konají jednání zastupitelstva města a poté absolvují jízdu páternosterem a dozví se, že kabiny ve výtahu se nepřevrací. Vstupné pro dospělého je 250 korun, snížené pak 170 korun.

„Od 1. června zahajujeme na základě žádosti našeho akcionáře, hlavního města Prahy, pilotní provoz prohlídkové trasy, který si zhruba po roce fungování vyhodnotíme. Nejdůležitější je pro nás bezpečnost návštěvníků, proto budeme trasu v průběhu času dále vyvíjet a prověřovat případná rizika,“ říká v tiskové zprávě František Cipro, předseda představenstva Prague City Tourism a zároveň dodává, že: „V rámci kultivace cestovního ruchu jsme přistoupili ke komentovaným vycházkám s průvodcem, aby se měli turisté možnost vedle výtahu podívat i do běžně nepřístupného interiéru Nové radnice a dozvěděli se o jejím fungování.“

Výtah v budově Nové radnice je nejstarším tohoto druhu v Česku a datuje se do roku 1911. V sedmdesátých letech jej nahradil nový oběžný výtah, který se v roce 2017 dočkal opravy za 3,5 milionu korun. Od června roku 2023 byl však páternoster mimo provoz kvůli nebezpečnému chování a vandalizmu turistů, kteří rovněž bloudili po budově a nezřídka vstupovali i do kanceláří úředníků, znepřístupnění kritizoval například Jan Čižinský (Praha sobě), který tehdy vedení magistrátu na svém účtu sociální sítě X (dřív Twitter) obvinil, že důvodem odstavení z provozu je přílišný zájem lidí, což koaliční Piráti odmítli. Teprve nyní v květnu byl provoz tohoto výtahu obnoven.

Páternoster v budově Nové radnice však v Praze není jediný, další funkční výtahy se nachází v budově radnice Prahy 1 ve Vodičkově ulici, v několika budovách ministerstev, v budově Českého rozhlasu ve Vinohradské ulici nebo ve Škodově paláci v Jungmannově ulici.