foto: Zoo Praha, Patr Hamerník/Hrabáč kapský Farisa a její maminka Kvída
Začátkem prosince proběhlo v Zoo Praha setkání sponzorů a přátel zahrady. Při té příležitosti si nejvýznamnější přispěvatelé z řad veřejnosti odnesli ocenění Malého, Velkého a Divokého Richarda. Herec Miroslav Táborský zároveň pokřtil pětiměsíční samičku hrabáče.
Vedení zoologické zahrady v rámci setkání sponzorů a přátel zahrady poděkovalo všem sponzorům i adoptivním rodičům, kteří v průběhu letošního roku darovali již více než devět milionů korun. Informuje o tom tisková zpráva.
„Vombat obecný Cooper, kterého jsme představili letos v lednu, se stal za necelý rok hvězdou návštěvníků a v žebříčku nejvíce sponzorovaných zvířat figuruje na prvním místě. Předstihl tak dokonce i nesmírně populární gorily,“ vysvětluje letošní dárcovské statistiky ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.
„Podpora je pro nás o to důležitější, že během předchozích dvou let jsme v důsledku covidu utrpěli velké finanční ztráty,“ dodal Miroslav Bobek.
Adoptivními rodiči jsou již dvacet let
Ocenění Velký Richard si odnesla paní Renata Petrová. Již od roku 2002 každoročně adoptuje geparda a vlka eurasijského. Za těchto dvacet let už na jejich chovy darovala celkem 526 tisíc korun.
Před dvaceti lety podpořil poprvé chod zoologické zahrady i pan Marek Votlučka, čerstvý držitel ceny Malého Richarda. Nepřetržitě od roku 2003 totiž podporuje chov svého oblíbeného hrocha obojživelného, který díky němu dostal už 201 tisíc korun.
Divokého Richarda si odnesla paní Božena Banková. Té se v rámci projektu Stravenky pro zvířata podařilo nashromáždit neuvěřitelných 1029 stravenek napříč zvířecími druhy.
Farisa - ta, co nosí štěstí
V rámci dne sponzorů se uskutečnil také křest mláděte hrabáče kapského. Malá pětiměsíční slečna své jméno získala díky čtenářům portálu iDNES.cz. Jmenuje se Farisa, což v překladu znamená ta, co nosí štěstí. Jejím kmotrem se stal herec Miroslav Táborský.
„Já měl vždy slabost pro ošklivá káčátka. Už před lety jsem si hrabáče oblíbil, protože mi po boku vysokých žiraf přišli přehlížení. Když jsem je pak jednou tady v pražské zoo viděl, jak s ohromnou chutí pojídají moučné červy, doslova jsem si je s rodinou zamiloval. Je mi velkou ctí, že jsem dnes mohl pokřtít čtvrté mládě známé samičky Kvídy,“ pronesl při křtu novopečený kmotr.
Slavností program nechal prostor i pro tradiční diskuzi s občany Troji a pro vyhlášení výsledků soutěže Fotím v Zoo Praha. Vítězné snímky ze všech oceněných kategorií jsou vystaveny v pavilonu Rezervace Dja naproti hlavní expozici goril.
Psali jsme
Sameček orangutana sumaterského Kawi se narodil 17. listopadu před dvěma lety. Díky vzácným genům divoké krve je nadějí pro záchranu kriticky…
Hrabáč se podobá mravenečníkovi. Příbuzní ale nejsou
Hrabáč Kapský je středně velký savec, který žije v Africe. Je posledním přežívajícím druhem z řádu hrabáčů. Na první pohled se podobá mravenečníkům, ale příbuzní nejsou, pouze se adaptovali na stejnou potravu – termity.
Tento zavalitě stavěný savec může vážit i 60 kilogramů a jeho téměř lysé tělo je dlouhé asi 120 centimetrů. Pouze jeho hřbet pokrývají řídké štětiny. Nejtypičtějším znakem hrabáče je ojedinělá stavba chrupu. Jeho zuby stále dorůstají a jsou bezkořenné.