foto: MHMP/V krytech civilní ochrany je i hygienické zázemí. Jak ale funguje?
Kryty civilní ochrany jsou rozmístěné po celé Praze. Najdete je poblíž centra i na okrajových sídlištích. Společně s metrem nebo tunely pojmou v případě války statisíce lidí. Další jsou v obytných domech. Dnes ale z velké části neslouží svému původnímu účelu. Jsou zde garáže, kluby, ale také pěstírny hub či zkušebny pro kapely.
Na území hlavního města je podle informací PrahaIN.cz k dispozici asi 800 oficiálních krytů civilní ochrany. Kromě asi dvacítky z nich, jsou určeny civilnímu obyvatelstvu v případě války nebo jiného ohrožení. Pojďme si představit alespoň ty nejznámnější z nich.
Velké kryty najdeme zejména v širším centru Prahy, ale také v samotném srdci hlavního města. Tak třeba na Klárově, na dohled od Úřadu vlády, je kromě úkrytu také celá, do nedávna tajná, stanice metra, původně určená vládním špičkám komunistického režimu. V centru Prahy pak najdeme další významné kryty například pod Letnou, na Strahově nebo poblíž stanice metra Vltavská.
Kryt v každém kopci
Další velké kryty pak ukrývají pražské kopce. V Praze 3 například Vítkov nebo Parukářka, v Praze 2 zase Folimanka, která pojme asi 2500 lidí. Mezi Žižkovem a Karlínem je kryt přístupný z tunelu spojujícího obě čtvrti. Vlastní podzemní prostory má pak například Česká televize na Kavčích horách, hned několik menších krytů má také pražské Letiště Václava Havla.
Černý Most má nejvíc míst
Mezi největší kryty patří pětice podzemních protor pod sídlištěm Černý Most. Kryty v ulicích Bryksova, Ocelkova, Vašátkova, Kapitána Stránského a Generála Janouška pojmou celkem 12 000 lidí. Stejnou kapacitu, jen pro představu, má například i střední část Strahovského tunelu, kterou je možné tlakově utěsnit a společně s materiálem se tam ukrýt i v případě jaderného útoku. Zatímco tunel dnes slouží dopravě, kryty na Černém Mostě dnes částečně slouží jako parkoviště, v jednom je zázemí hudebního klubu. Obecně jsou ale podle informací PrahaIN.cz z radnice Prahy 14 schopné plnit svůj účel.
Naproti tomu je například Jižní Město zcela bez krytů. Nahradit je ale může alespoň zčásti velký kryt Na Jelenách a hlavně prostory metra.
Právě na trasy metra je pak v rámci civilní ochrany napojena celá řada malých „domovních“ krytů, které se nacházejí v suterénech bytových domů například na Vinohradech či Žižkově, ale také v dalších čtvrtích podél tras metra.
Další kryty jsou pak samostaně vybudovány v bytových domech po celé Praze. Zpravidla jde o bunkry, které mají kapacitu do 150 osob, nabízejí ale veškeré potřebné vybavení. Větší už je problém s jejich připraveností. V současné době totiž podle informací PrahaIN.cz z pražského magistrátu, patří drtivá většina těchto menších krytů soukromým subjektům. Typicky jde o bytová družstva nebo společenství vlastníků, která nevyužité prostory často pronajímají třetím osobám. V krytech tak dnes najdete zkušebny hudebních skupin, sklady obchodníků, ale také pěstírny žampionů nebo posilovny.
Přehledně lze najít téměř všechny kryty civilní ochrany zde: //bezpecnost.praha.eu/mapy/ukryti-a-sireny , adresně pak na webu //bezpecnost.praha.eu/clanky/stale-ukryty
Psali jsme
Otázka možného ohrožení v případě eskalace ukrajinského konfliktu do Evropy zajímá stále více lidí. Co dělat v případě útoku na Prahu? Odborníci…
Psali jsme
Pokud by došlo k přesahu aktuálního konfliktu na Ukrajině i do dalších oblastí Evropy, zasáhla by válka i nás. Pro civilní obyvatelstvo by to…