foto: Martin Vávra, PrahaIN.cz/Pátek třináctého je spojen z řadou strašidelných pověr.
A je to tu zase...Právě dnes jsme se opět probudili do pátku třináctého. Pro někoho je to den jako každý jiný, někteří lidé se však v rámci známé pověry bojí, že se jim stane něco strašného. Zjišťovali jsme, jaká je vlastně historie tohoto slavného data a také jaké pocity v lidech vyvolává.
Pátek třináctého je považován za nešťastný den v mnoha zemích světa. Panický strach z toho data má už dokonce svůj odborný termín – paraskavedekatriafobie. Podíváme-li se do dávné historii, zjistíme, že byl na Velký pátek ukřižován Ježíš Kristus. Při Poslední večeři sedělo u stolu třináct lidí. Ten třináctý z nich byl Jidáš, který Krista zradil. Tento dějinný příběh většina lidí jistě zná. Málokdo však ví, že patří mezi jeden z uváděných původů nešťastného pátku třináctého.
Židé pak považovali třináctku za nešťastnou, jelikož třináctým písmem v hebrejské abecedě je písmeno M, což je první písmeno ve slově Mavet, znamenající smrt.
Reálný základ
Chcete-li najít o něco pravděpodobnější příčinu strachu z pátku třináctého, musíte se vrátit v čase do 14. století. V pátek 13. října 1307 totiž začal francouzský král Filip IV. Sličný pronásledovat a následně zatýkat templáře. Ti byli později mučeni a zabíjeni. Postupem času vše vyvrcholilo zánikem templářského řádu. Následovníci templářů proto považovali pátek třináctého za nešťastný, ba dokonce přímo ďábelský den.
V ještě starší minulosti, konkrétně v roce 1002, pak v pátek třináctého nařídil anglický král Ethelred II. popravu všech Dánů, kteří žili v Anglii. Důvodem byly tehdejší časté válečné nájezdy Dánů.
Inspirace pro umělce
Pátek třináctého se stal tématem také ve světě umění. V roce 1933 například vznikl britský komediální film Friday the Thirteenth s Jessiem Matthewsem. Fanouškům hororů pak jistě nemusíme připomínat legendární sérii filmů Pátek třináctého s masovým vrahem Jasonem. S našim datem je spojena také americká kapela Maroon 5, která v roce 2005 vydala album Live – Friday the 13th.
Věříte na pověry?
A jak se k pátku třináctého staví občané? „Sice to datum registruji, ale nijak se z něj nehroutím. Rozhodně mě to v ničem neomezuje,“ řekl nám hokejový trenér mládeže Radek Pour.
„Na žádné pověry nevěřím. Jenom si vždy vzpomenu na ty filmy, které mám docela rád,“ vysvětluje pracovník v oblasti IT Libor Matějka.
„Věřím na to, že život ovlivňuje spousta faktorů, které člověk není schopen vidět a ovlivnit (někdo některé ano). A tyhle lidové pověry v tom podle mě jasno udělat nemůžou. Tak jednoduché to nebude,“ myslí si učitel ze základní školy Pavel Syrový.
Také zástupkyně něžného pohlaví se pátku třináctého neobávají.
„Já to nějak moc neřeším. Když je pátek třináctého, tak si na to vzpomenu. Vím, že je s tím spojena spousta pověr, ale já to upřímně přecházím,“ sdělila nám studentka vysoké školy Natálie Kudriová.
„Čím víc si lidé budou připouštět, že je tento den nešťastný, tím to bude horší. Myslím, že daleko horší jsou pondělky. Já mám v pondělky větší smůlu než v pátky. Věřím na datumy ohledně slunovratu a rovnodennosti či úplňku. Tam to má smysl v chodu života, ale to číslo je jen číslo a vychází vždy jinak,“ sdělila redakci PrahaIN.cz právnička Veronika Bělohoubková.
V tomto roce už další pátek třináctého nezažijeme. V roce 2023 však dvakrát, a to v lednu a v říjnu.
Psali jsme
K tragédii došlo ve středu dopoledne v přírodním parku Divoká Šárka v Praze 6. Ze skály tu spadla pětatřicetiletá žena. Těžkým zraněním…
Psali jsme
KUDY KRÁČEL ZLOČIN Připomeňme si první teroristický útok v historii české kriminalistiky. V noci na 11. června uplyne už 153 let od této…