foto: Patrik Pašek, PrahaIN.cz/Dětské hřiště; ilustrační foto
Společně s vojenským konfliktem na Ukrajině a následnou migrační krizí si nelze nevšimnou, že je ukrajinština v Česku stále slyšitelnější. Setkáváme se s ní téměř všude a jsou i případy, kdy je čeština v kolektivu spíše výjimkou. Podobně jako v následujícím případu.
Minulý týden se na naší redakci obrátila čtenářka Nikola z Prahy 4. Ta se nám svěřila s tím, že společně se svojí dcerou Verunkou začínají být na dětských hřištích spíše „nezvanými hosty“.
Podle jejích slov začínají mít problém, se na hřištích s ostatními rodiči a dětmi dorozumět.
„Pravidelně s dcerkou navštěvujeme dětská hřiště v okolí Chodova a Opatova a je vidět, jak se poměrně rychle změnila skvadra lidí, kterou tady potkáváme. Poslední dobou je to ale už poměrně extrém. Například v pátek jsme vyrazily na Chodovskou tvrz a byly jsme jediné, zhruba z dvacítky lidí, kdo tam mluvil česky. Vrcholem pak bylo, když za mnou dcera přišla a povídá mi – maminko, já nevím, co ten kluk říká. Z toho už jsem usoudila, že tady fakt něco nehraje,“ svěřila se s příběhem naše čtenářka Nikola.
Psali jsme
Vojenský konflikt na Ukrajině se začal projevovat i na tuzemském realitním trhu. Developeři a zejména realitní kanceláře přiznávají, že…
Děti si nerozumí i jinde
V kontextu toho jsme vyrazili během víkendu na další dvě dětská hřiště, abychom mohli situaci potvrdit, případně vyvrátit.
Našim cílem se stalo jedno z největších hřišť na jihu metropole. Tím je to na Roztylském náměstí. Poté jsme zavítali i na jedno menší, které se nachází u rybníka Hamr v Záběhlicích.
Během odpoledních hodin se na rozlehlém Roztylském náměstí pohybovala odhadem stovka dětí a jejich rodičů, mezi kterými nebyla ukrajinština ničím výjimečným.
„Souhlasím, Ukrajinců je hodně i tady. Děti si moc nerozumí, ale většinou to vyřeší rukama a nohama,“ říká nám jeden z tatínků na Roztylském náměstí.
„Obecně s nimi nemám problém. Je ale znát, že jejich chování je poměrně jiné, než to, co známe od našich dětí. Ale souhlasím, že je jich stále více,“ potvrzuje nám další z rodičů.
Podobně to vypadalo i u rybníka Hamr. Tady navíc platí, že se mezi návštěvníky mísí s ukrajinštinou také ruština, protože okolí hamerského rybníka je mezi ruskou komunitou velmi oblíbené. Nicméně, vzájemnou nevraživost mezi Rusy a Ukrajinci jsme nepozorovali.
„Mám mezi Ukrajinci několik přátel a i oni sami tvrdí, že už je tu jejich krajanů moc. Já osobně vidím problém s následným nástupem do škol a do školek, kde bude jazyková bariéra problém nejen pro ostatní děti, ale taky pro učitele,“ prozrazuje mladá maminka.
Na situaci jsme se zeptali i v přihlehlém stánku s občerstvením. I z úst obluhy nám bylo potvrzeno, že ukrajinská klientela je v poslení době poměrně častá.
Oficiálně 400 tisíc, neoficiálně to nikdo neví
Dočasnou ochranu v Česku získalo od únorového začátku rusko-ukrajinské války přes 400 tisíc ukrajinských uprchlíků.
Foto: Twitter Ministerstva vnitra
Ministerstvo vnitra 8. srpna celkem eviduje 407.528 vydaných speciálních víz. Víza dočasné ochrany umožňují jejich majitelům pobývat v zemi až rok. Zároveň jim otevírají přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělávání či na trhu práce.
To jsou ale jen oficiální statistiky. Kolik uprchlíků v Česku přesně pobývá, však není známo, část z nich totiž odjíždí do jiných zemí nebo se vrací na Ukrajinu.
Stále pak platí, že valnou většinu uprchlíků tvoří ženy a právě děti do osmnácti let.
Psali jsme
Československá obchodní banka (ČSOB) připravila v rámci svojí komunikační strategie kampaň, která se týká finančního bonusu tisíc korun. Ten…
Psali jsme
Novelizovaný zákon, který byl nazván Lex Ukrajina 2, mění podmínky zdravotního pojištění pro Ukrajince, kteří do Česka přišli po 24. únoru.…