foto: Georgi Bidenko, PrahaIN.cz/Bezdomovci, ilustrační foto
Situace v některých částech Prahy 3 prý občas připomíná noční prostředí vyloučených lokalit. Lidé si opakovaně stěžují na vyřvávání opilců, zvýšený počet bezdomovců i narkomanů. S jejich výskytem je spojen i nepořádek, který po sobě nepřizpůsobiví občané nechávají. Někteří lidé se prý v některých ulicích dokonce bojí večer vyjít na ulici. Tuto situaci na Praze 3 ostře kritizuje tamní zastupitel Filip Nekola (Koalice pro P3, ODS, KDU-ČSL).
Mezi oblíbené zóny nepřizpůsobivých osob patří v Praze 3 Ohrada, ulice Husitská, Seifertova a Olšanské náměstí. Opakované stížnosti veřejnosti zastupitel pozorně vnímá.
Podle jeho slov vedení radnice Prahy 3 nepodniká dostatečné kroky a opatření ke zlepšení bezpečnostní situace v těchto lokalitách. To podle jeho slov poškozuje místní občany a zasahuje už i do jejich každodenního života.
„Neznám jedinou maminku, která by se večer nebála chodit po Ohradě. Zároveň se zde můžeme často setkat s osobami, které se potloukají kolem domů a tam si aplikují drogy. Osobně jsem od voleb nezaznamenal žádnou zásadní snahu vedení radnice, aby se tenhle nešvar změnil," řekl naší redakci Filip Nekola.
„Podruhé máme v čele radnice Zelené a Piráty, které si k sobě přibrala TOP 09, STAN a Praha sobě. Jejich program má sice sociální aspekt, ale v důsledku poškozuje většinu obyvatel naší městské části,“ dodal zastupitel.
Psali jsme
Okolí stanice metra Skalka na Praze 10 patří k místům, jež v hlavním městě nemají dobrou pověst. Patří totiž k lokalitám, které si pro svoji polohu…
Více světla, více bezpečí
Je také přesvědčen o tom, že na zvýšení bezpečnosti by se měli více zaměřit i strážníci městské policie, a měli by častěji zasahovat proti prohřeškům, kterých se dopouštějí nepřizpůsobiví občané. Zastupitel připomíná, že jde o téma, kterému se ODS v Praze 3 dlouhodobě a prioritně věnovala.
Například komunikací s ředitelem městské policie a spoluprací s neziskovkami, které se zapojením lidí bez střechy nad hlavou zpátky do života aktivně věnují. Bezpečnost v ulicích by podle jeho slov zároveň mohl zvýšit projekt “Více světla, více bezpečí”.
„Strážník se nemá pouze věnovat špatně zaparkovaným autům. Přínos policistů v ulicích vidíme v potírání drobné kriminality v problémových lokalitách. Je ale jasné, že nemohou být na každém kroku. Proto jedním z bodů, který jsme před volbami akcentovali, byl zmíněný projekt. V podstatě jde o využití moderních technologií, které přináší pocit bezpečí. Pro představu: pokud se cítíte v noci ohroženi, zakřičíte a lampa bude na hlasitý zvuk reagovat zintenzivněním světla. To má násilníka vystrašit. Je to věc, která se v zahraničí osvědčila,“ upozorňuje zastupitel.
Psali jsme
Kontrast mezi dvěma světy, to je pražská Libeň. V okolí metra Palmovka se to hemží bezdomovci a narkomany, a že by tu byl pořádek, se také nedá…
Sherwood - ostudná výloha hlavního města
Jak dále uvedl, jeden z největších problémů souvisí s častým výskytem osob závislých na drogách. V této souvislosti kritizuje i vedení pražského magistrátu. Za katastrofální pokládá situaci v parku před hlavním nádražím „s poetickým názvem Vrchlického sady“, který je už mnoho let místem narkomanů, opilců a bezdomovců.
„Jde o dlouhodobý problém a ten se prolíná i s politikou vedení hlavního města. Stále neexistuje koncepce, která by nastínila, jak pracovat s drogově závislými osobami. Dále by měla řešit, jak a kde mají být rozprostřená po Praze kontaktní centra a jaké má mít v této věci městská policie pravomoci,“ podotýká Filip Nekola.
„A to není všechno. Je stále obrovskou ostudou, že první, co turista po příjezdu na Hlavní nádraží spatří, je pověstný park Sherwood. To je skandální. Věřím ale, že apatie s těmito politicky nepopulárními problémy je minulostí a s novým primátorem Bohuslavem Svobodou, který má bezpečnost v gesci, se to změní,“ ukončil zastupitel.
Strážníci zasahují
Během ledna a února řešili strážníci městské policie hned několik oznámení místních občanů, kteří si stěžovali na rušení nočního klidu.
Redakci PrahaIN.cz o tom informovala Jiřina Ernestová z tiskového odboru městské policie v metropoli.
„Od počátku letošního roku jsme obdrželi pět telefonických oznámení na rušení nočního klidu na veřejném prostranství vztahujícím se k uvedeným lokalitám. Konkrétně se jednalo o park Ohrada a ulici Husitskou. V prvním případě byl přestupek projednán na místě, zbývající bez zjištění protiprávního jednání. Vzhledem k tomu, že se jedná o frekventované lokality se značným dopravním zatížením a množstvím osob, zaměřujeme se na tato místa i v rámci běžné hlídkové činnosti. Zjištěná protiprávní jednání jsou následně řešena v souladu s platnými právními předpisy," uvedla.