foto: Misha Veselý, PrahaIN.cz/Sbalený batoh, ilustrační foto
Nad Evropou stále visí Damoklův meč v podobě hrozící války. Ne všichni ví, jak v takové situaci jednat. Abyste nezačali panikařit a chovat se bezhlavě, sestavili jsme článek plný rad, které vám pomohou se zorientovat. Podstatné je znát sirény, vědět jak se zabezpečit, jaké úkryty jsou vhodné a co si zabalit.
Hasičský sbor České republiky PrazeIN.cz poskytl informace, kterými by se občané měli řídit v případě, že by došlo k válečnému konfliktu. Nejdůležitější otázkou je, jak se zachovat, kdyby na vyhlášení válečného stavu skutečně došlo.
Na ohrožení nás upozorní sirény. Signál bude odlišný, než jak ho známe ze zkoušek, které probíhají každou první středu v měsíci. Přesné ukázky výstražných signálů najdete zde.
„Signál je vyhlašován kolísavým tónem sirény po dobu 140 vteřin a může zaznít třikrát po sobě ve zhruba tříminutových intervalech. Podstatné je, že bezprostředně po tomto signálu následuje mluvená informace upřesňující, o jaký druh nebezpečí jde a jak se mají lidé zachovat (elektronické sirény, televize, rozhlas nebo internet),“ uvádí Hasičský sbor ve svém článku, na který nás odkázal.
Psali jsme
AKTUALIZOVÁNO Po zhruba deseti měsících od doby, kdy začala na povrch vyplouvat minulost exposlance Dominika Feriho nastal v jeho případu posun.…
Po zaznění sirény byste měli podniknout nezbytná opatření podle typu hrozby a okamžitě vyhledat úkryt. Důležité je mít během schovávání přístup ke zprávám v televizi, rádiu nebo na internetu. Myslete také na zalepení oken a dveří v nejbližší budově, ve které se před nebezpečím budete ukrývat.
To částečně zodpovídá i otázku kam se schovat. Nehledejte daleko. V případě války využijte podzemní prostory v nejbližší stavbě. Můžete využít sklep, metro nebo tunel. Podle Hasičského sboru se jedná o formu takzvaného improvizovaného ukrytí a improvizované ochrany. Tu v současné době využívá i Ukrajina.
„Tlakově odolné úkryty byly budovány po druhé světové válce, zejména v době „studené války“, pro účely ochrany před globálním jaderným konfliktem. Technologie v čase však zásadním způsobem pokročily a je mnohdy i při rychlém zachycení jaderné hrozby takřka nemožné zajistit přesun obyvatel do těchto úkrytů. Naopak vlivem osídlování hrozí velké riziko přítomnosti osob ve venkovním prostoru, tedy mimo ochranu jakékoli budovy v okamžiku výbuchu,“ vysvětluje článek.
„Mnohdy došlo mimo jiné ke změně vlastnických vztahů, u nových objektů dřívější povinnost budovat ukrytí není a zároveň stát nepřispívá na údržbu těch stávajících. Většina ze stávajících úkrytů není ve stavu k okamžitému použití a je nutné jejich takzvané zpohotovění – uvedení do odpovídajícího stavu,“ stojí také v textu.
Zajímali jsme se, jestli existuje i nějaký seznam bezpečných míst, ale žádný jsme bohužel nezískali.
Důležité je v případě opuštění svého bydliště dodržet tyto zásady:
- uhaste otevřený oheň v topidlech,
- vypněte elektrické spotřebiče (mimo ledniček a mrazniček),
- uzavřete přívod vody a plynu,
- ověřte, zda i sousedé vědí, že mají opustit byt,
- nezapomeňte dětem vložit do kapsy oděvu cedulku se jménem a adresou,
- kočky a psy si vezměte s sebou v uzavřených schránkách,
- exotická zvířata, která přežijí delší dobu, nechejte doma, zásobte je před odchodem potravou,
- vezměte evakuační zavazadlo, uzamkněte byt, na dveře dejte oznámení, že jste byt opustili a dostavte se na určené místo.
Zdroj: //www.hzscr.cz/clanek/evakuace-obyvatelstva.aspx
|
Evakuační zavazadlo
Pokud se musíte ukrýt jinde než ve vlastním domě, je třeba s sebou mít také zavazadlo s nejnutnějšími potřebami. Nezáleží na tom, zda půjde o tašku, batoh nebo kufr. Je ale důležité označit jej svým jménem. Hasičský sbor České republiky PrahuIN.cz informoval, co vše by mělo obsahovat.
- Základní trvanlivé potraviny, nejlépe v konzervách, dobře zabalený chléb a hlavně pitnou vodu.
- Předměty denní potřeby, jídelní misku a příbor.
- Osobní doklady, peníze, pojistné smlouvy a cennosti.
- Přenosné rádio s rezervními bateriemi.
- Toaletní a hygienické potřeby.
- Léky, svítilnu.
- Náhradní prádlo, oděv, obuv, pláštěnku, spací pytel nebo přikrývku.
- Kapesní nůž, zápalky, šití a další drobnosti.
|
Psali jsme
Situace mezi Ukrajinou a Ruskem je vyostřená. Obavy z dalšího vývoje války má celá Evropa. PrahaIN.cz kontaktovala Ministerstvo obrany s dotazy,…
Psali jsme
Na redakci PrahaIN.cz se minulý týden obrátilo hned několik čtenářů s dotazem ohledně české Raiffeisenbank. Ta je totiž dceřinou společností…