„Měli jsme strach,“ přiznává starosta Lysé ohledně Kazmova monumentu

13. 09. 202314:30
„Měli jsme strach,“ přiznává starosta Lysé ohledně Kazmova monumentu
foto: PrahaIN.cz/Monument nedaleko Lysé nad Labem

Na Kamila Bartoška alias Kazmu má společnost různé názory. Jednu věc mu ale nelze upřít, jeho nový snímek, který šel do celostátní distribuce kin, na dlouho přepsal dějiny české kinematografie.

O filmu ONEMANSHOW: The Movie se toho napsalo už hodně. Premiéra proběhla v polovině srpna, úvodní projekce byly beznadějně vyprodané.

První diváci a kritici tento počin hodnotili tristně. Po prvním týdnu měl na Československé filmové databázi velmi nízké hodnocení.

Kazmovi to nevadilo. Do biografů chodily davy fanoušků a populární moderátor vzkazoval, že snímek je vytvořený pro lidi, ne pro kritiky.

Distributor filmu Bontonfilm v pondělí informoval ve zprávě zaslané médiím, že ONEMANSHOW: The Movie překonal hranici půl milionu diváků.

„Film se stal opravdovou událostí, přinesl úplně jiné pojetí a odvahu, dělat věci jinak, přivedl do kin mladé publikum a diváky, kteří jinak do kina přestali chodit. Často se píše, že o film už není zájem a sály jsou prázdné, nicméně faktem je, že tři týdny v kuse je ONEMANSHOW: The Movie na čele žebříčku návštěvnosti a pro mnoho kin takříkajíc zachránil sezónu. Z hlediska návštěvnosti ho po třech týdnech promítání srovnáváme už jen s těmi nejúspěšnějšími globálními trháky, to hovoří za vše,“ uvedl ředitel Bontonfilmu Martin Palán.

Kamil Bartošek řeší i právní věci. Bontonfilm totiž reagoval na četné dotazy novinářů a potvrdil, že ještě před premiérou byla distribuční společnosti zaslána výzva k jeho zpřístupnění.

„Odesílatelem výzvy byla nejmenovaná sázková kancelář a důvodem zpřístupnění filmu mělo být předcházení možným škodám, které mohou šířením filmu vzniknout,“ stojí v oficiálním prohlášení Bontonfilmu.

Kazma ve středu prozradil prostřednictvím příběhu na sociálních sítích, že se jedná o sázkovku Fortuna. Zde zveřejnil začmáraný dokument s předžalobní výzvou z 1. září, kde je viditelné logo zmiňované sázkové kanceláře. K tomu uvedl, že se dále nebude vyjadřovat a všechny náležitosti za něj řeší advokátní kancelář PLICKA & PARTNERS.

Film zkrátka budí emoce a mezi některými fanoušky odstartoval šílenství. Kdo film neviděl, asi mu stejně neuniklo, že se prostřednictvím návštěvy kina hraje o částku jeden milion dolarů. Ta je uložena v nonstop střeženém trezoru na pražském Výstavišti.

Návštěvník kina obdrží kartu a během filmu může sledovat indicie. Šifra ke zpřístupnění trezoru je vyobrazena na betonovém monumentu, který se nachází asi dva kilometry od Lysé nad Labem.

Tisíce lidí nejezdí

Na situaci ve středočeském městě jsme se ptali starosty Lysé nad Labem Karla Marka (Lysá nás spojuje). Žádné šílenství způsobené honbou za penězi v současné době nesleduje.

„Trochu jsme samozřejmě měli strach na začátku, když bylo jasné, že film jde do kin a probírá se v médiích. Obávali jsme se, jestli se nestane to, že sedmnáctého srpna to bude všude a osmnáctého tady budou tisíce aut. Byla na to připravená městská i státní policie, tak abychom ty věci měli pod kontrolou,“ přiznal starosta Lysé nad Labem.

Jak už řekl, obava to byla zbytečná.

„Přijelo pár desítek aut. Občas sem někdo zavítá. Oni mají na louce hned vedle monumentu udělané místo pro parkování, auta tak nestojí na komunikaci. V tom největším boomu tam mohlo být zhruba padesát aut, takže nic dramatického. Běží to, vždy někdo přijede, ale očekávám, že kdo luští, tak se sem vlastně ani nemusí dostavit,“ říká Karel Marek.

Stavba podle něj rostla postupně. Město začalo celou situaci řešit ve chvíli, kdy se vztyčil kříž. V ten moment nastala diskuze nad tím, jestli se jedná o černou stavbu.

„Začal to řešit náš městský stavební úřad. Skutečně nedostali stavební povolení a řeší to jako černou stavbu. Běží nějaké řízení o odstranění černé stavby nebo dodatečnému stavebnímu povolení. Ty věci se vždy mohou takto prolnout. To je to, co tam dnes řeší náš stavební úřad,“ prozradil starosta.

Monument u Lysé nad Labem. Zdroj: PrahaIN.cz

Emoce opadly i mezi místními

Dnes se o Kazmově monumentu už ví. Ani místní už nejsou překvapení. Jiná věc to byla v momentě, kdy stavba vyrostla. Jednadvacátého června, tedy skoro dva měsíce před premiérou, na to upozornil Deník Blesk.

A starosta Lysé nad Labem potvrzuje, že emoce mezi místními to vzbuzovalo právě na začátku.

„Ptali se, co to je, proč to je. Nyní už ne, každý ví, koho to je, co se děje. Jak už jsem říkal, není tady děsivé množství lidí. Intenzivně se to tady už neřeší. Ale netvrdím, že to nikdo nemá zájem vyluštit. Někdo ale zase na film od Kamila Bartoška nikdy v životě nepůjde, protože má pocit, že to není kvalitní. Takže stejné, jako všude jinde,“ říká starosta Karel Marek.

„Uvidíme, co bude dál. Já mám vnitřně pocit, že ten zájem trochu opadá. Ale je možné, že Kamil Bartošek a celý jeho tým bude chtít ten zájem o stavbu a všechno akcelerovat. To do jisté míry nikdo netušíme, jestli vše proběhne jednoduše, někdo to vyluští, nebo tam bude ještě něco mezi tím. Ale spíš si myslím, že tam bude ještě něco mezi tím,“ tipuje starosta Lysé nad Labem.

Dodává, že by šifru nejraději vyluštil a částku vyhrál pro město. Lysá nad Labem je totiž značně zadlužená. Dluh je téměř tři sta milionů korun.

„Pro naše menší město je to ohromná částka. Dluh máme ve výši téměř ročního rozpočtu. To jsme zdědili po našich předchůdcích. Kdybychom to vyluštili jako město, tak je to ideální,“ uzavírá s úsměvem Karel Marek.