foto: Hans Štembera, PrahaIN.cz/Seniorka, ilustrační foto
Mezinárodním dnem závěti, který připadá na 13. září, odstartoval Měsíc dobročinné závěti. Díky rostoucímu počtu dárců, kteří svůj majetek odkázali na dobročinné účely, roste také pomoc potřebným. Po celý měsíc navíc může být sepsání poslední vůle s odkazem na dobročinné organizace zadarmo.
K Měsíci dobročinné závěti se připojila také Diakonie Českobratrské církve evangelické (Diakonie ČCE), jak informuje v tiskové zprávě. V darovaném domě provozuje chráněné bydlení a letos mohla, i díky darům ze závětí, zrekonstruovat pražskou speciální školu V Zápolí.
Měsíc dobročinné závěti potrvá až do 13. října. Každoročně ho vyhlašuje koalice Za snadné dárcovství, která v tomto období hradí notářský poplatek za sepsání těch závětí, které myslí na dobročinné organizace. Dar formou závěti slouží často jako gesto vděku za péči dobročinných organizací.
Sepsání závěti je jednoduché, nyní navíc zadarmo
Poplatek včetně všech dalších úkonů činí 1.800 korun bez DPH. Sepsání závěti před notářem je navíc velice jednoduchý úkon. Jakmile je vše hotovo, stačí kontaktovat koalici Za snadné dárcovství, zaslat pár podkladů a celá částka za poplatek, včetně DPH, bude proplacena.
Doklad o zaplacení notářského poplatku, předmětnou závěť či její část s údaji o jménu zůstavitele, pamatování na dobročinnou organizaci a výši daru, společně s číslem bankovního účtu, je možné zaslat elektronicky nebo poštou. Informace jsou k dispozici na webu koalice.
Diakonie prostředky využila na rekonstrukci školy
Závěť pomohla například při rekonstrukci speciální školy v ulici V Zápolí, která letos prvního září přivítala po opravách žáky a žákyně s mentálním postižením a kombinovaným hendikepem. Díky rekonstrukcím mohla uspokojit potřeby více rodin a navýšit kapacitu na celkem osmdesát žáků z původních čtyřiceti osmi.
Ze závětí věnovaných Diakonii ČCE bylo přitom na tuto rekonstrukci využito 2,3 milionu korun. Dary byly velice důležité i z toho důvodu, že investiční dotace na rekonstrukce speciálních škol v Praze neexistují. Speciální školy jsou vyjmuty také z dotací Evropské unie.
Závěť pak výrazně pomohla středisku Diakonie v Brně. Dárkyně v devadesátých letech mu věnovala formou závěti celý dům. Ten dnes slouží jako chráněné bydlení pro lidi s dlouhodobým duševním onemocněním a denní stacionář pro seniory.
„Jsme vděční, že tímto způsobem rozvíjíme odkaz našich dárců a prostřednictvím darů opět pomáháme těm nejzranitelnějším. Ač je to u nás v očích veřejnosti zatím nezvyklé, může být dar formou závěti pro neziskové organizace velkou pomocí. V Diakonii s tím máme jen pozitivní zkušenosti,“ uvedla Zdeňka Marešová, vedoucí oddělení péče o dárce z Diakonie.
Psali jsme
Příští rok na podzim se v Praze otevře nové Centrum Romů a Sintů. Fungovat by mohlo začít v listopadu 2024. V prvorepublikové vile v Dejvicích…
Počet sepsaných závětí roste
V loňském roce bylo v České republice sepsáno o 10 tisíc závětí více než před osmi lety. V roce 2015 to bylo asi 17.300 testamentů, zatímco vloni už 27.295. Podle Koalice Za snadné dárcovství pak o možnosti přispět na dobročinné účely přemýšlí asi 33 procent lidí, kteří plánují závěť sepsat.
Zájem o sepsání závětí roste zřejmě také proto, aby nedocházelo k možným majetkovým sporům mezi pozůstalými, které bývá pro všechny zúčastněné nepříjemné a zdlouhavé. Dalším důvodem může být potřeba cíleně rozhodnout, kam a komu majetek připadne.
Pokud totiž závěť neexistuje, dělí se majetek dle zákonných dědických tříd. Ty ovšem nepamatují například na přátele nebo instituce, které zesnulí podporovali. Věnování peněz, nemovitostí nebo cenných papírů umožňuje konat dobré skutky i po smrti.
Podle průzkumů jsou Češi štědrým národem. Podle posledního World Giving Indexu z roku 2021 se česká filantropie umístila na 13. místě ze 119 sledovaných zemí. Darování přitom neroste jen při krizích, jakými bylo tornádo v roce 2021 nebo napadení Ukrajiny Ruskem: „Náš poslední průzkum ukázal, že lidé v ČR jsou postupně otevřenější i méně obvyklým cestám podpory dobročinnosti, jako jsou právě závěti,“ vysvětlil Jan Gregor z koalice Za snadné dárcovství.