foto: Petr Horálek, Slezská univerzita Opava (se svolením)/Zvířetníkové světlo nad Ondřejovem. Jedná se o sotva pozorovatelný pás od dalekohledu do pravého horního rohu. Světlejší pás je Mléčná dráha.
Druhá polovina září nás zase letos nutí podívat se na noční oblohu. Uvidíme totiž něco zajímavého – zvířetníkové světlo.
Zvířetníkové světlo je poměrně slabě zářící světelný zdroj. V druhé polovině září však budou k jeho pozorování velmi vhodné podmínky. Důvod? Měsíc se dostává 15. září do novu a nebude nám proto překážet „svým“ světlem. Uvádí to webová stránka Slezské univerzity v Opavě.
Trocha teorie na úvod nikoho nezabije. Zvířetníkové světlo je slabá záře, která se vyskytuje na noční obloze kolem ekliptiky. A co to je ta ekliptika? Web pozorovanislunce.eu uvídí, že je tomyšlená čára na obloze, která ukazuje roční cestu Slunce. Má tvar kružnice procházející zodiakálními/zvířetníkovými souhvězdími. Jednodnodušeji. Představte si, že Zemi a Slunce probodnete obrovským párátkem na jednohubky, a to přesně v jejich středu. Když bychom toto párátko pak ještě prodloužili na nebeskou báň, tak opíše na obloze kružnici, a to je právě ekliptika. A po této kružnici se pro nás zdánlivě pohybuje Slunce.
Tato pomyslná ekliptika, a tedy i Slunce, protíná dvanáct zvířetníkových souhvězdí, které se staly základem měsíčních znamení (Rak, Kozoroh, Ryby...). Do hry však vstupuje ještě nakloněnost a rotace Země, a tak se nám vlastně ekliptika s přibývajícími dny stále mění. A právě z pásu ekliptiky pochází zvířetníkové světlo, které je vzhledem k pohybu Země v našich podmínkách nejlépe viditelné v době jarní a podzimní rovnodennosti.
A ten čas nastává nyní. Měsíc bude v novu a nebude přesvěcovat zvířetníkové světlo. Zvláště v ranních hodinách, protože rána až do konce září budou bezměsíčná. Zároveň se ekliptika nejvíce vyklání z roviny zvířetníkového světla v největším úhlu. Nerozptyluje nás tak světlo nad obzorem.
K pozorování zvířetníkového světla v druhé polovině září se ale musíme vydat před rozbřeskem nad východní obzor.
Psali jsme
A opět je čas koukat na oblohu na zajímavé astrologické úkazy. Tentokrát jde o dvě viditelné planety – Mars a Venuši, které se budou…
Můžeme spatřit pás světla, které prochází od souhvězdí Berana, přes Blížence a Býka.
Za vyhlížením zvířetníkového světla je nutné vyjet daleko od měst nebo alespoň do míst, kde ve směru na východ nesvítí žádné velké město. Ideální je proto pás od Davle přes Ondřejov až po Stříbrnou Skalici.
Když budete sledovat světlo zvířetníku, jistě si na obloze ve stejném čase všimnete i dvou jasných planet. Vysoko nad jižním obzorem se nachází Jupiter, nízko nad východem je Venuše.