foto: Redakce PrahaIN.cz/Rozbitá židle, ilustrační foto
Co Pražan, to kutil. Dříve to platilo více než dnes. Jak vyplývá z tiskové zprávy, vedení Prahy se rozhodlo, že bude občany motivovat, aby se nebáli vzít do ruky nářadí. Ve spolupráci se Střední odbornou školou Jarov organizuje kurzy opravování drobného nábytku ze dřeva pro širokou veřejnost.
Starý, rozklížený či poškozený nábytek se nemusí hned vyhodit, lze jej opravit a použít znovu. Pokud místo koupě nového vybavení raději opravíte to staré, ulehčíte nejen své peněžence, ale i životnímu prostředí. Díky tomu totiž klesá množství odpadu a uhlíková stopa.
Lidé navíc zlepší svoji zručnost a schopnost práce s nářadím, což se rozhodně hodí.
SOŠ Jarov je všeobecně dobře hodnocená. Úspěšnost školy potvrzuje i fakt, že studenti a absolventi se dobře umisťují v celostátních dovednostních soutěžích. Naposledy se například student Pavel Knop umístil na třetím místě v mistrovství Evropy kamnářů.
Psali jsme
ROZHOVOR: Už téměř čtyři měsíce je hlavní město bez vedení a vleklé spory politických stran už dosáhly nevídaných rozměrů. Podivné dění…
Nyní se škola zapojuje do nového projektu města.
Jde o kurz zejména praktický. Mimoto však budou účastníci seznámeni se základními postupy při práci se dřevem a při jeho renovaci.
Pokud se kurzu budete účastnit, je vhodné si s sebou přinést jeden kus menšího dýhovaného nábytku z masivního dřeva (např. židli, noční stolek či drobnou poličku). Ten si účastníci v rámci programu renovují.
Kurzy budou probíhat v dílně školy, pod odborným dohledem mistra truhláře. Bude se konat pokaždé v sobotu od 8:30 do 16:30 hodin. Nabízené termíny jsou: 25. února, 25 března, 22. dubna, 27. května a 24. června 2023.
„Jedná se tak o rozšíření portfolia možností, jak mohou občané Prahy zacházet se starým nebo rozbitým nábytkem, a nabídnutí alternativy k odvozu předmětů na sběrné dvory. Snažíme se tak plnit závazky, které jsme si stanovili ve strategii Cirkulární Praha 2030, kde je cílem zejména předcházet vzniku odpadu a udržení předmětu co nejdéle funkčním. Projekt si rovněž klade za cíl zvyšovat úroveň řemeslné zručnosti ve společnosti, podporovat téma udržitelnosti a odpovědného přístupu,“ říká náměstkyně primátora Jana Plamínková (STAN) k plánu, který schválila Rada hl. m. Prahy.
Cena kurzu je 700 korun a zahrnuje veškeré nářadí, materiál i odborné vedení a podporu mistra truhláře.
Zájemci se mohou registrovat na e-mailové adrese andrlik@skolajarov.cz. Všechny potřebné informace naleznete na: RE-USE na školách – Střední odborná škola Jarov (skolajarov.cz).