Městské části dostanou z magistrátní pokladny 500 milionů korun

26. 02. 202219:32
Městské části dostanou z magistrátní pokladny 500 milionů korun
foto: Jakub Mračno, PrahaIN.cz/Budova Nové radnice na Mariánském náměstí.

Praha rozdělí městským částem 500 milionů. Finance by měly sloužit k pokrytí 70 různých projektů v oblasti školství, sociální oblasti nebo obnovy některých veřejných prostor. Rozhodlo o tom Zastupitelstvo hlavního města Prahy na čtvrtečním jednání.

Finance pocházejí z investiční rezervy, kterou hlavní město schválilo v rozpočtu pro letošní rok. Důraz je kladen nejen na včasné poskytnutí finančních prostředků, ale zejména na podpoření projektů, které jsou již jasně připraveny k realizaci.

Z minulých let je zkušenost taková, že čerpání dotací bylo velmi nízké kvůli protahování přípravy projektů. Proto je nyní podmínkou prokázat skutečnou připravenost projektů.

„Naším cílem je poskytnout městským částem prostředky z investiční rezervy na projekty ve výstavbě nebo připravené k brzké realizaci. K hlavní prioritě Prahy, kterou velmi podporuji, patří bezesporu rozšíření kapacit školství na území hlavního města,“ říká Pavel Vyhnánek (PRAHA SOBĚ).

Městské části podaly již dvojnásobek žádostí. Přišlo jich celkem 139. Obsahují konkrétní projekty a oblasti, kde by měly být realizovány. Často se jedná o investice do školství, ty slouží především k navýšení kapacit základních a mateřských škol. Některé návrhy obsahují také sociální oblast například výstavby či rekonstrukce objektů sloužící seniorům. Dotace ale mohou jít i na projekty zlepšení veřejných prostor. Výše požadovaných příspěvků dosáhla téměř 2,4 miliardy korun.