foto: Adéla Houbová, PrahaIN.cz/Nové stromy v ulici Dukelských hrdinů
Radní hlavního města schválili účelové dotace určené městským částem ve výši 23.700.000 korun z rozpočtu hlavního města. Finance budou použity na obnovu zeleně a vodních ploch, například formou výsadby stromořadí, květnatých luk nebo revitalizací vnitrobloků a rybníků.
Dotace ve výši téměř 24 milionů korun podpoří celkem 16 projektů na území třinácti městských částí. Projekty byly vybrány na základě výzvy adresované všem městským obvodům a následného odborného posouzení s ohledem na stupeň připravenosti. Vyplývá to z tiskové zprávy pražského magistrátu.
Primárně se tak finanční podpory od města dočkají takové projekty, které je možné dokončit do konce roku 2025 a díky kterým se zlepší situace v oblastech výsadby a údržby zeleně i revitalizace ploch a povrchů zlepšujících zadržování a hospodaření s dešťovou vodou. Městské části zároveň svými projekty napomohou plnění Klimatického plánu hlavního města Prahy. Ten si bere za cíl do roku 2030 snížit emise CO2 o 45 procent. Plán se dle informací z webu Pražská mise nulové emise zaměřuje na celkem 5 oblastí: energetiku, budovy, dopravu, cirkulární ekonomiku a adaptaci.
Městské části jsou důležitými partnery
Přijetím dokumentu se metropole vydala po vzoru dalších evropských měst na cestu k uhlíkově neutrálnímu městu. Praha by se tak měla stát kvalitnějším místem pro život, které dává přednost udržitelným technologiím. Odklon od fosilních paliv při výrobě energie, v dopravě nebo při dalších ekonomických aktivitách město prohlásilo za příležitost pro postupnou transformaci, spíše než za hrozbu. Plné znění plánu je k dispozici ZDE.
„Klimatický plán počítá se zapojením vícero aktérů a městské části jsou důležitými partnery k jeho naplňování. Díky dotacím mohou realizovat projekty, které jejich obyvatelé už brzy ocení. Zmínila bych vybudování nového vodního prvku v oblíbeném parku Jezerka v Praze 4 či revitalizace větších sídlištních i menších vnitrobloků, výsadbu stromů, luk pro opylovače i revitalizaci rybníků v Kolovratech a Libuši,“ vyjmenovala v tiskové zprávě náměstkyně primátora pro životní prostředí a klimatický plán Jana Komrsková (Piráti).
Psali jsme
REPORTÁŽ: Karlovo náměstí patřilo dlouhé roky mezi místa se špatnou bezpečností situací. Vysoká koncentrace osob bez domova, narkomani či lidé…
Jezírko v parku Jezerka se dočká revitalizace
Se záměrem revitalizovat nefunkční vodní prvek v parku Jezerka seznamuje web Strategie adaptace hlavního města Prahy na klimatickou změnu. Projekt s předpokládanou hodnotou 8 milionů korun spočívá v revitalizaci nefunkčního vodního prvku tvořeného jezírkem a potůčkem. Účelem projektu má být optimalizace hospodaření se srážkovou a podzemní vodou. Revitalizované vodní prvky nabídnou kromě estetické funkce také nové sportovně-rekreační aktivity a přirozené zchlazení okolí.
Jednotlivé městské části se na cestu k uhlíkově neutrálnímu městu snaží zapojovat pravidelně menšími i většími projekty. Příkladem mohou být květnaté louky, které se už několik let objevují na řadě míst v Praze a jejich množství i celková rozloha roste. Jmenovat můžeme městské části Praha 2, Praha 4 nebo Praha 12.
Stále větší prostor je věnován také zeleni v ulicích. Nová stromořadí v loňském roce vysadila například Praha 2 nebo Praha 7. V příštích letech má navíc v ulicích Prahy přibýt 900 nových stromů takových druhů, které se obvykle v České republice nepěstují. Měly by být odolnější vůči klimatickým změnám, zejména vlnám veder a suchým obdobím. O novince informovala už v loňském roce tisková zpráva pražského magistrátu.