Miliony potkanů v Praze udržuje v přijatelném množství deratizace

19. 11. 202311:12
Miliony potkanů v Praze udržuje v přijatelném množství deratizace
foto: Marek Jindra, PrahaIN.cz/Kanál, ilustrační obrázek

Každoroční celoplošnou deratizaci ve stokové síti provádí od začátku dubna do konce října společnost Pražské vodovody a kanalizace (PVK). Letos se v žádné městské části neobjevili hlodavci v mimořádném počtu. Pravidelná deratizace kanalizace je synchronizována s plošnou deratizací, kterou zajišťuje Magistrát hlavního města Prahy.

Jak se uvádí na webových stránkách PVK, jejich deratizátoři letos ošetřili 13,5 tisíce kanalizačních vstupů po celém území hlavního města. Na každý z nich připadl zhruba jeden kilogram návnady.

Odhadované množství potkanů žijících na území metropole se dlouhodobě pohybuje asi kolem pěti milionů jedinců. Na každého obyvatele hlavního města tak připadá čtyři až pět těchto hlodavců.

„Pravidelnou deratizací kanalizace se daří udržovat počet potkanů na přiměřené úrovni. Bohužel mnoho potkanů je také na povrchu okolo popelnic a v neošetřované zeleni, kam obyvatelé vyhazují odpadky. Rovněž zvýšený stavební ruch vyhání potkany z kanalizace na povrch. Dalšími problémovými místy jsou lokality obývané bezdomovci, kteří na pořádek příliš nehledí,“ uvedl Tomáš Mrázek, tiskový mluvčí PVK.

Deratizace probíhá i na povrchu

Hlavní město má dle zákona o ochraně veřejného zdraví povinnost provádět běžnou ochrannou dezinfekci, dezinsekci a deratizaci za účelem ochrany zdraví fyzických osob. Odpovědnost za provedení deratizace v objektech a na pozemcích, kde je takové opatření potřebné, ukládá zákon o ochraně veřejného zdraví vlastníkům, majitelům či správcům, kteří v případě potřeby deratizace využívají na své náklady služeb specializovaných firem.

„Hlavní město samotné hubení hlodavců neprovádí ani celoměstsky nekoordinuje a na deratizaci si najímá specializovanou firmu. Na území města se na základě tohoto materiálu provádí cyklická deratizace v rozsahu 12 000 deratizačních jednotek za rok,“ popsal naší redakci Vít Hofman, tiskový mluvčí pražského magistrátu.

Harmonogram hubení hlodavců na následující rok připravuje magistrát na základě analýzy předchozího období, kdy Praha ve spolupráci s Hygienickou stanicí, deratizačními firmami a městskými částmi vytipovává problematické lokality a nemovitosti v přímé správě města, ve kterých se provádí deratizace. Plošnou deratizaci magistrát synchronizuje také s plánovou deratizací kanalizace.

V jarní části deratizace se zpravidla provádějí zásahy na zelených plochách a tam, kde byl hlášen zvýšený výskyt hlodavců právě v souvislosti se zmíněnou stavební činností v podobě provádění zemních a demoličních prací. V podzimní části se mimo ošetření zelených ploch provádí zvýšená pokládka deratizačních nástrah též v budovách, protože hlodavci se v tomto období stahují do domů.

K hubení potkanů používají PVK přípravek Hubex. Jedná se o požerové nástrahy vhodné do vlhkého prostředí. Ty obsahují například pekařské drobky, šrot, kukuřici, čokoládu, tuk a účinnou látku antikoagulant.

Další celoplošný boj s potkany odstartuje na všech frontách v dubnu 2024.