foto: Georgi Bidenko, PrahaIN.cz/Turisté v centru Prahy
Evropská unie si chce posvítit na palčivý problém krátkodobých pronájmů přes mobilní aplikace. Připravena je jejich velká regulace. Unie se bojí, aby se stávkové protesty starousedlíků a vyhánění turistů nepřelilo z Barcelony a z dalších extrémně zatížených, většinou ostrovních, turistických destinací i do centrální Evropy.
I proto vydala Evropská unie všem svým zemím nařízení, které by mělo do budoucna příliv turistů přes hostitele v krátkodobých pronájmech dostat pod stálou kontrolu. Unie jako rozhodující datum, odkdy budou platit nová pravidla, stanovila 20. květen 2026.
Do té doby se bude muset činit hlavně ministerstvo pro místní rozvoj, které má pochopitelně takzvané překlopení evropského nařízení do českého právního systému ve své gesci. Zatím vznikl návrh novely zákona, který má za sebou už diskuze na vládě, ale čeká ho náročná cesta českým zákonodárným systémem. Vyjadřovat se k němu budou poslanci, senátoři a nakonec ho musí schválit svým podpisem prezident.
V českých podmínkách vznikne podle návrhu ministerstva jednotný registr eTurista, do kterého se bude muset každý hostitel, tak se správně říká tomu, kdo poskytuje krátkodobý pronájem přes mobilní aplikace, zapojit.
Zkušební provoz registru slibuje ministerstvo zahájit v první polovině příštího roku a od 1. července 2025 už by měla v českých podmínkách podle ministerstva platit povinnost se do aplikace eTurista zapojit.
„Stát přichází každoročně nejméně o 800 milionů korun a obce o dalších až 55 milionů korun jenom proto, že není naše legislativa schopna vybírat správně poplatky za krátkodobé pronájmy,“ řekl na tiskové konferenci náměstek ministra pro místní rozvoj Lukáš Černohorský.
Z tiskové konference na ministerstvu pro místní rozvoj, kde se diskutovalo o zprůhlednění podmínek krátkodobých turistických pronájmů. Foto: Petr Kouba, PrahaIN.cz
„Zatímco hotely a oficiální ubytovací zařízení dodržují řadu pravidel, hostitelé často neplní své povinnosti a pohybují se v šedé zóně ekonomiky. Nikdo nic neví ani o ubytovaných ani o ubytovacích místech,“ pokračoval dál Černohorský.
„Čtyřicet až sedmdesát procent pobytů přes on-line aplikace není vyhledatelných a všichni kromě hostitelů tak přicházejí o značnou sumu peněz,“ uvedla Silvia Doušová, ředitelka odboru cestovního ruchu ministerstva pro místní rozvoj.
A co by se tedy mělo změnit? Novela zákona dává poměrně velké pravomoci městům a obcím. Ty si budou moci určit maximální počet dní v roce, po jakou dobu bude hostitel moci nabízet krátkodobé pronájmy. Další z pravomocí obcí bude i fakt, že v některé části roku může krátkodobé turistické pronájmy zakázat úplně.
Obce a města mohou určit i minimální počet čtverečních metrů na ubytovanou osobu. „Na Praze 1 se nám totiž stává, že zjistíme, že v bytě o 80 metrech čtverečních poskytuje hostitel ubytování až deseti lidem najednou,“ připomněla další úskalí současného stavu starostka první pražské městské části Terezie Radoměřská (TOP09).
V praxi by to mělo vypadat tak, že každý z hostitelů krátkodobého pronájmu se bude muset zaregistrovat na portálu eTurista a dostane tak své registrační číslo, které se bude uvádět u všech on-line krátkodobých pronájmů.
„Nařízení Evropské unie logicky dává úkoly také velkým platformám s pronájmy, jako jsou Airbnb nebo Booking. Ty budou muset referovat a generovat přehledy o ubytovaných a ubytovacích místech každý měsíc, malé platformy jednou za tři měsíce. Jejich postoj je jednoznačně vstřícný, a to zvláště u Airbnb,“ poznamenala ředitelka Silvia Doušová.
Pokud například Praha v budoucnu přistoupí třeba na nařízení, že každý hostitel bude moci nabízet krátkodobé pronájmy jen 100 dní v roce, systém si to bude pamatovat a po uplynutí 100 obsazených dní v registru se registrační číslo automaticky vypne. Tím ze všech inzerátů a nabídek zmizí nabízený prostor ukrývající se pod tímto registračním číslem.
Jistou dávku skepse s tímto návrhem však vyjádřila právě starostka centrální Prahy Terezie Radoměřská. Podle jejích slov hostitelé často zapomínají na to, že nabízený obytný prostor musí být zkolaudován jako prostor k pronájmu a nemluvě o přihlášení k živnostenské činnosti.
„Nechápu, proč by teprve právě doložení správného typu kolaudace a doložení živnostenského oprávnění, případně dalších nutných oprávnění, nemohlo být podmínkou pro udělení registračního čísla pro zapojení do platformy eTurista,“ nechápavě kroutila hlavou starostka Radoměřská.
Právník ministerstva Vojtěch Starý to však vyvrátil tím, že nelze nikomu zamezovat v podnikání a všichni podle EU a zákonů musejí mít volný přístup k možnosti podnikání.
„Je tedy podle vás jednodušší, že se o hostiteli s nevyhovujícími a třeba i nezkolaudovanými prostory dozvíme s časovým odstupem? Teprve potom ho budeme moci navštívit, provozovnu zkontrolovat, popřípadě mu dáme pokutu, on požádá o rozklad tohoto nařízení, všechno se bude natahovat a všechno pak skončí až na stole ministerstva pro místní rozvoj, které bude muset o každém problému rozhodnout. A celou tu dobu bude dál vydělávat neoprávněně? Není jednodušší, aby hostitel všechny náležitosti doložil před udělením registračního čísla,“ nechápala starostka Radiměřská.
Návrh novely pochopitelně počítá i se sankcemi. Ti, kteří budou poskytovat krátkodobé pronájmy v rozporu s novelou zákona, mohou počítat s pokutami až do výše 100 tisíc korun. Pokud nebudou spolupracovat platformy, přes které jsou krátkodobé pronájmy nabízeny, čeká je pokuta do výše až 10 milionů korun.
Jak je vidět, novelu ještě čekají těžké chvíle. Všichni se však shodují na tom, že je to velice dobře nakročený materiál, v jehož moci je zoufalou situaci v historických centrech měst skutečně zklidnit. Podmínkou však je, aby byly všechny mouchy novely pochytány ještě před tím, než půjde její podoba na stůl zákonodárcům.
Na závěr jen připojujeme pohled do některých významných evropských měst. Vídeň například zcela zakázala krátkodobé pronájmy v širším historickém pásmu, velká regulace teď čeká Barcelonu, Amsterdam nebo Berlín.