foto: Rudolf Komár pro PrahaIN.cz/Ministerstvo práce a sociálních věcí
Se začátkem roku 2024, či v jeho průběhu, začne platit řada novinek v rámci působnosti Ministerstva práce a sociálních věcí. Změny se dotknou státní sociální podpory, péče o děti i důchodového systému. Úpravy jsou chystané také pro oblast trhu práce a podpory v nezaměstnanosti.
O změnách, které chystá Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) pro rok 2024, informovala tisková zpráva resortu. Kromě novinek v oblastech sociální podpory nebo důchodového systému navíc pokračuje rozsáhlá digitalizace. Dosud nastavené procesy by se tak měly zjednodušit a urychlit.
„V roce 2023 se celému týmu na MPSV podařilo připravit celou řadu důležitých změn. Pomoc státu se dlouhodobě snažíme zacílit na ty nejpotřebnější skupiny. Jako velmi pozitivní krok proto vnímám navýšení rodičovského příspěvku, který od ledna 2024 pomůže všem rodinám s malými dětmi. Zároveň přicházíme se zcela klíčovými úpravami v oblasti důchodů, které jsou krokem k udržitelnosti celého penzijního systému,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
V oblasti státní sociální podpory dojde od 1. ledna k navýšení rodičovského příspěvku, a to ze 300 tisíc na 350 tisíc korun. U vícerčat potom ze 450.000 na 525.000 korun. Součástí novely je také zkrácení maximální doby pobírání rodičovského příspěvku, nově do 3 let dítěte.
Už od prosince je možné o důchody žádat elektronicky
V rámci pravidelné valorizace důchodů budou pro rok 2024 navýšeny základní výměry starobního, invalidního, vdovského, vdoveckého a sirotčího důchodu o 360 korun na částku 4.400 korun měsíčně. Změny pocítí také takzvaní předčasní starobní důchodci. Maximální doba předčasnosti bude zkrácena na 3 roky a potřebná doba pojištění prodloužena z 35 na 40 let.
Už od 1. prosince 2023 je však možné o důchod žádat on-line a to na portálu ČSSZ. Aplikace umožňuje elektronicky žádat o starobní, invalidní nebo pozůstalostní důchod v ČR i za hranicemi. Žadatelům to ušetří cestu na úřad.
Psali jsme
Česká populace stárne. Podle odborníků bude navíc tento trend ještě několik desítek let pokračovat. Vrchol současného demografického vývoje by měl…
Digitalizace je zásadní. Jenda ukázal, že funguje
„Zásadní je nyní pro MPSV digitalizace. Postoupili jsme o obrovský skok dopředu a provádíme změny, které tu ve státní správy dosud nebyly. V naší klientské zóně Jenda je možné si zažádat o online rodičovský příspěvek a za několik dnů k němu přibude také příspěvek na bydlení a příspěvek na dítě. Plánujeme převedení dalších agend do elektronického prostředí,“ přiblížil ministr Jurečka.
Jak ministerstvo informuje na webu, digitální klientskou zónu spustilo poprvé v srpnu 2022. Klienti tehdy mohli online požádat o jednorázový příspěvek 5.000 korun na dítě. I díky obrovskému zájmu tisíců rodin se ukázalo, že systém Jenda funguje, a je připraven na další agendu.
Příští rok přinese další výzvy
Digitalizace má úřední procesy zejména urychlit. Čas ušetří i díky možnosti vyřídit vše z domova, bez nutnosti čekat ve frontě. Kratší by měla být i následná doba zpracování žádosti. Online formuláře mají být navíc jednodušší na vyplnění, než ty papírové.
„V intenzivní práci budeme pokračovat i v následujícím roce, kdy nás čeká řada dalších výzev. Například dokončíme a představíme velkou revizi dávkového systému. Od 1. ledna začíná platit hned sedmnáct různých legislativních předpisů. MPSV tedy odvedlo kus práce a za to chci poděkovat všem kolegyním a kolegům z celého resortu,“ uzavřel v tiskové zprávě Jurečka.