foto: Jakub Mračno, PrahaIN.cz/Arcibiskupský palác na Pražském hradě přivítá rodinu řeckokatolického kněze.
Kapacity ubytování válečných uprchlíků v Praze jsou na hraně. Město vybízí veřejnost, aby ubytovala další ukrajinské rodiny. Situace je podobná jako v Polsku, kde je nápor uprchlíků nejsilnější. A stejně jako u našich sousedů, se snaží také u nás pomáhat i církve. Zapojil se dokonce i arcibiskup pražský, kardinál Dominik Duka.
Polská zkušenost s přívalem uprchlíků i realita v hlavním městě ukazují, že přes optimistické prognózy pomalu, ale jistě docházejí kapacity, které Praha může poskytnout pro ubytování ukrajinských rodin prchajících před válkou.
Přicházejí první výzvy směrem k veřejnosti i komerčním provozovatelům ubytovacích zařízení, kterým stát nabízí za ubytování pevnou taxu.
Starý kostel jako ubytovna pro uprchlíky
Podobný problém řeší i v sousedním Polsku, kde například farnost v Bydhošti zpřístupnila uprchlíkům starý kostel.
„Budova se musí na rychlo připravit, proto se nám hodí jakákoliv rada, pomoc, každý pár rukou. Už jednáme o vybavení a připojení energií. Chceme, aby se váleční uprchlíci zahřáli v teple našich srdcí, “ uvedl ve včerejším vydání polského deníku Gazeta Wyborcza farář Ryszard Pruczkowski.
Podle jeho slov církev původně chtěla starý kostel rozebrat, z pochopitelných důvodů ale změnila plány a nyní svatostánek připravuje na ubytování prvních ukrajinských rodin.
Další farnosti v Polsku se podle listu Gazeta Wyborcza přidávají a uprchlíkům nabízejí ubytování v církevních objektech po celé zemi.
Jak pomáhají církve?
Redakce PrahaIN.cz zjišťovala, jak se ke konkrétní pomoci rodinám, prchajícím před válkou z Ukrajiny, staví české církve.
„Jednotlivé členské církve toto řeší po své vlastní ose a děje se to. Ekumenická rada církcí dala k dispozici vlastní ubytovací kapacity, ale nekoordinuje jednotlivé církve, byl by to zbytečný mezikrok. Vyzvali jsme církve, ať volné kapacity hlásí přímo koordinačním místům Ministerstva vnitra ČR,“ řekl pro PrahaIN.cz Petr Jan Vinš, generální sekretář Ekumenické rady církví, která zastřešuje všechny oficiální křesťanské církve v Česku.
Konkrétní pomoc podle informací PrahaIN.cz poskytuje i římskokatolická církev.
„Církev a její různé instituce své ubytovací prostory poskytují. Jen zde v Praze ubytovala ukrajinské rodiny s dětmi například farnost v Kyjích, ve Stodůlkách, klášter bosých karmelitánů na Hradčanech a další farnosti,“ řekl na dotaz PrahaIN.cz Jiří Prinz, mluvčí Arcibiskupství pražského.
Pomoc nabídl i arcibiskup pražský
I sama tato instituce, respektive její hlava, pražský arcibiskup, kardinál Dominik Duka, nabídl pomocnou ruku.
„Rodinu řeckokatolického kněze prchajícího před válkou na Ukrajině se v budově pražského arcibiskupství rozhodl ubytovat kardinál Dominik Duka. Arcibiskupství navíc na pomoc ukrajinským uprchlíkům vyčlenilo jeden ze svých aktuálně nevyužívaných objektů v Praze,“ potvrdil redakci Prinz.
Psali jsme
„Dochází nám jídlo a pomoc nepřichází. Udělejte si nějaké jídlo, které můžete udělat. Vyrobte cokoliv, co můžete vyrábět,“ říkají ukrajinští…
Pomáhají i evangelíci
Pomáhají také evagelické církevní sbory. „Církev bratrská je do pomoci uprchlíkům z Ukrajiny zapojena prakticky ve všech regionech. Intenzita a forma pomoci je různá od materiální pomoci, finanční pomoci až po ubytování,“ potvrdil PrahaIN.cz Roman Kysela, ředitel Diakonie Církve bratrské.
Aktuálně je podle jeho slov nejintenzivnější pomoc na Vsetínsku, kde se spolu s dalšími organizacemi zapojil Sbor Církve bratrské ve Vsetíně – Maják a Sbor církve bratrské ve Velké Lhotě. „Tamní modlitebna prakticky funguje jako záchytné a tranzitní centrum. Podobně je do pomoci zapojen Sbor Církve bratrské v Hrádku nad Olší a Horní Suché,“ upřesnil.
Pomoc nabízejí církve i sami farníci
Na území Prahy nabídl podle jeho slov ubytovací kapacity Sbor Církve bratrské na Žižkově, Smíchově a na Vinohradech.
„Pomoc se ale odehrává i nabídkou ubytování a další pomoci od konkrétních rodin a jednotlivců prakticky ze všech sborů. Celkově se počet Ukrajinců, kterým byla poskytnuta pomoc pohybuje ve stovkách osob,“ upřesnil na dotaz PrahaIN.cz Kysela s tím, že Diakonie Církve bratrské podporuje poskytování pomoci také finančně z vyhlášené veřejné sbírky.
Jediná církev, která na naše dotazy nereagovala, byla ta pravoslavná...
Psali jsme
Andrej Chadanovič je běloruský básník a překladatel, od loňska člen polského PEN klubu, který žije v Krakově. V rozhovoru Sandry Zakrzewské…
Psali jsme
Z důvodu vyčerpání ubytovacích kapacit pro ukrajinské uprchlíky začne Praha připravovat nouzové ubytování v tělocvičnách. Nyní se magistrát…