foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz /Bezdomovec v centru Prahy
Do redakční pošty nám přišlo několik stížností ohledně většího počtu problémových osob a lidí bez domova, kteří se v chladném počasí nachází v obchodních centrech. Ve většině případů nedělají nic špatného, jen posedávají, koukají nebo spí. Často si u zásuvek dobíjí mobilní telefony. Přesto ale některé lidi obtěžují, ať už zápachem nebo jen svou přítomností.
Největšího počtu lidí bez domova či pod vlivem alkoholu jsme si všimli okolo nákupního centra Eden, Nový Smíchov a u DBK na Budějovické, tato místa jsou ale velkým počtem lidí bez domova a nepřizpůsobivých dlouhodobě známá.
V obchodním centru v Edenu museli z důvodů častých výjezdů policistů kvůli narušování veřejného pořádku ze strany závadových osob dokonce upravit otevírací dobu hypermarketu Tesco, který byl původně otevřený nonstop. Podle slov mluvčí městské policie patřilo mezi nejčastěji řešené problémy znečišťování veřejného prostranství, drobné krádeže, ničení majetku, požívání alkoholických nápojů v místech, kde je to zakázáno. Výjimkou prý nebyly ani fyzické potyčky a další protiprávní jednání.
Teplo obchodních center
Půl roku po zavedení změny PrahaIN.cz Eden navštívila, lednové mrazivé počasí přilákalo několik lidí bez domova na chodby v podstatě ještě zavřeného obchodního domu. Tesco otevírá v 6 ráno, v horním patře fitness centrum Form Factory v 6:30, ačkoliv jsou chodby ještě tmavé a v obchodech se nesvítí, na lavičkách před sedmou hodinou ranní posedává či pospává několik lidí.
Ještě více jich je v horním patře, kde se nachází již zmíněné fitness centrum a velké množství restaurací. Na prázdných místech spí zhruba pět lidí, každý u svého stolu, další dva si nabíjí telefon. „Každý den je to stejné, zatím ale nikomu nepřekáží a nikoho neobtěžují,“ říká nám člen ochranky, kterého jsme potkali o patro níž.
Psali jsme
Obchod Tesco v Edenu se dlouhá léta vyznačoval tím, že si v něm mohli zákazníci nakoupit doslova kdykoliv, byl totiž otevřený nonstop. To je ovšem…
Obdobná situace je také na Andělu u Nového Smíchova, centrum redakce oslovila, ale na naše dotazy nikdo ani během více než jednoho týdne neodpověděl. Dalším místem, kam jsme se vydali, byla stanice metra Budějovická. V zimním období se zde shlukují převážně ráno a večer. To potvrzuje i samotné DBK.
„Problémy s lidmi bez domova řešíme téměř denně. Hodně to závisí na počasí. Jsou dny, kdy je takových lidí méně a naopak dny, kdy je jich víc. Zatímco dříve se jednalo převážně o lidi vyššího věku, v současnosti přibývá mladších lidí, kteří jsou zanedbaní a často pod vlivem alkoholu nebo omamných látek,“ zmínila pro PrahaIN.cz Monika Kasanová, marketingová manažerka DBK.
Psali jsme
Poté, co PrahaIN.cz publikovala článek o špatné bezpečnostní situaci u obchodního centra DBK na Budějovické, se na nás obrátili další čtenáři.…
Okamžitě a bez problému obchodní centrum opustí
Mezi hlavní problémy, se kterými se bezdomovci v Praze potýkají, patří nedostatek zdarma dostupných úložných prostor a přístup k elektřině, kde si mohou dobíjet telefony. Uzamykatelné skřínky se nyní nachází jen na Pankráci v Arkádách. I zde se v zimních měsících lidé bez domova zdržují. Obchodní centrum je ale za problém nepovažuje.
„Jde o sporadické situace, které nepovažujeme za problém v pravém slova smyslu. Občas se setkáváme s lidmi bez domova, a pokud nepůsobí na zákazníky obchodního centra negativně, nepředstavují žádný důvod k zásahu ochranky. V opačném případě ostraha osobu zdvořile požádá, aby opustila prostory obchodního centra. Ve většině případů tito lidé reagují okamžitě a centrum opouštějí bez jakékoliv snahy situaci eskalovat,“ uvedl pro redakci Michal Svoboda, manažer Arkád.
Aby policie případné problémy s lidmi bez domova a problémovými osobami mohla řešit, musí se dopouštět nějakého protiprávního jednání. Jak nám již dříve potvrdila Irena Seifertová, tisková mluvčí městské policie, bezdomovectví není samo o sobě důvodem někoho řešit.