Mobilitu Čechů odhalí nový portál Ministerstva vnitra

05. 06. 202415:20
Mobilitu Čechů odhalí nový portál Ministerstva vnitra
foto: Georgi Bidenko, PrahaIN.cz/Pohled na Prahu z letadla

Nový geolokační portál, který spustilo Ministerstvo vnitra, má s pomocí geolokačních dat zaznamenávat informace o mobilitě obyvatelstva. Cílem je zlepšení dopravy i dostupnosti služeb.

Již v prosinci minulého roku zveřejnilo Ministerstvo vnitra ve své tiskové zprávě analýzu geolokačních dat. Ta ukazuje například reálný počet osob v obcích i konkrétní den i hodinu.

„Mezi zajímavá zjištění patří například skutečnost, že v Praze reálně žije cca o 200 tisíc víc rezidentů, než ukazují oficiální statistiky Českého statistického úřadu, zatímco ve větších městech Ústeckého, Moravskoslezského a Karlovarského kraje je počet rezidentů menší, než udávají oficiálně statistiky. Data také ukázala, že v některých centrech cestovního ruchu je o víkendu několikanásobně větší počet obyvatel než ve všední dny i skutečnost, že lidé v Česku nejčastěji dojíždí z Kladna do Prahy,“ uvádí resort ve zprávě.

Projekt pro plánování a rozvoj veřejných služeb

Nyní ministerstvo spustilo nový webový portál, který s pomocí geolokačních dat získává například informace o počtu rezidentů v každé obci, průměrný počet přítomných osob v každou konkrétní hodinu nebo typ vyjíždějících nebo dojíždějících osob, jak uvádí tisková zpráva ministerstva.

„Díky údajům lze efektivně plánovat rozvoj dopravních systémů, lokalizaci veřejných služeb, kapacity technické infrastruktury či občanské vybavenosti. Zároveň lze údaje využít pro územní plánování a strategické rozvojové dokumenty, popřípadě pro krizové řízení, evakuační plány a podobně,“ nastínil možné využití dat ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Geolokační data o regionech

Geolokační data jsou poskytována všemi třemi hlavními mobilními operátory, jak uvádí web kamdojizdime.cz. Každá karta SIM se totiž pravidelně hlásí k nejbližšímu vysílači. Na základě tohoto hlášení je proto jasné, u kterého vysílače se SIM karta nachází. Přesnou polohu však mobilní operátoři nezjistí, jelikož nejde o využití technologie GPS.

Data portálu tak například odhalují, že v období měření od zimy 2022 do roku 2023 byl počet obyvatel v hlavním městě 1 422 720. Poukazují ale také například na nejčastější směry dojížďky a vyjížďky. Do hlavního města nejčastěji cestovali lidé z Kladna. Vyjížďky z Prahy byly nejčastěji naopak směrem na Říčany, Hostivice, a Brandýs nad Labem – Stará Boleslav.