foto: Nela Havlíková, PrahaIN.cz/sekáč 1981
Udržitelnost a ekologie, témata, která nám nejsou cizí. Zajímá nás textilní průmysl a jeho dopad na životní prostředí. Také nás ale baví móda a nakupování. Jak však tyto dvě záliby skloubit? V Praze jednoduše. Přinášíme přehled nejlepších pražských sekáčů. S tím i inspiraci v podobě námi sestavených outfitů. Můžete se k nám připojit a vaše tipy na sekáče nebo na udržitelné modely zasílat na redakční mail.
O udržitelnou módu má v Česku zájem víc a víc lidí. Často z důvodu ekonomického, ale i z toho environmentálního. Stále víc Čechů přemýšlí nad tím, odkud daný výrobek pochází a kým a za jakých podmínek byl vyroben. Lidé si také uvědomují, že kvalitně vyrobený textil vydrží delší dobu a vypadá lépe.
Dnes již velká většina spotřebitelů oblečení nevyhazuje, ale právě své použité oblečení daruje buď přímo do second handů, nebo do sběrných kontejnerů. Sběrné kontejnery například pro Klokánek či Diakonii Broumov jsou další z variant prevence vzniku textilního odpadu.
Například Diakonie Broumov vybudovala vlastní třídírnu a provoz na zpracování textilu. Pyšní se tím, že smysluplně využije až 70 procent textilu, který se ocitne v jejich kontejnerech.
Sekáče jsou jedním z dalších řešení, které v otázce udržitelnosti a snížení množství textilního odpadu hrají velkou roli. Mezi velikány v této oblasti patří jednoznačně Textile House. Společnost Textile House má nyní po celé Evropě více jak 160 prodejen s módou z druhé ruky. Jejich pobočky naleznete u nás, na Slovensku, v Chorvatsku, Polsku, Rakousku a dalších zemích.
Společnost vznikla roku 1996 jako třídírna textilu. Nyní díky moderním technologiím dokáže vytřídit 20 000 tun textilu ročně. Třídění probíhá tak, že pod rukami zkušených zaměstnanců projde každý kus oblečení, o kterém se rozhoduje, zda má dostatečnou kvalitu na to, aby se dostal do prodejen k zákazníkům. Pokud dostatečnou kvalitu nemá, je následně využit k recyklaci. Společnost tvrdí, že v konečné fázi zbydou pouhá 2 procenta nevyužitého textilu.
Dobře padnoucí společenské i volnočasové kalhoty 178 korun. Halenka značky NEO NOIR 139 korun. Podobnou halenku koupíte v internetových obchodech za trojnásobek ceny. Foto: Nela Havlíková, PrahaIN.cz.
V Praze nalezneme deset prodejen této společnosti. V ulici Bělehradská, dvě prodejny v ulici Dukelských hrdinů, Sokolovská, Jabloňová, Vršovická, V Horkách, Zborovská a Charvátova. Především o víkendech je v prodejnách Textile House velmi rušno. Převážně ženy každého věku hledají, co by se hodilo do jejich skříní. Zde lze nalézt naprosto vše, oblečení nebývá poničené, ale musíte déle hledat, abyste nalezli to, co opravdu chcete. Oblečení je totiž nepřeberné množství a zároveň se zde mísí všechny různé styly.
Psali jsme
Second handy již dávno nejsou to, co bývaly. Staré, obnošené a zatuchlé prádlo visící na narvaných štendrech. Tomu odzvonilo. V Praze najdeme…
Naším druhým tipem je sekáč 1981. Tento obchod patří mezi velmi oblíbené hlavně mezi zákazníky, kteří rádi oblékají vintage kousky. Second hand má vybrané evropské dodavatele, od kterých získává typické oblečení z 80. a 90. let.
Proto v tomto obchodě naleznete kožené, koženkové a semišové sukně všech různých barev, zvonové kalhoty, džínové kalhoty a bundy značek Wrangler, Levis, Lee a další. Bunda značky Levis s drobnou vadou vyjde na 1 399 korun. Stejná bunda vás v běžném obchodě vyjde na dvojnásobek této ceny.
Džínové a koženkové sukně se pohybují od 300 korun. Delší kožená sukně vyjde na 800 korun. Látkové sukně pořídíte i za 200 korun.
Oblečení prochází přísným výběrem, než se dostane až do obchodu mezi zákazníky. Oblečení, které nesplňuje žádoucí požadavky směřuje buď do kolekce zachraň oblečení, kde nalezneme i poničené kousky, které zde hledají další využití, nebo do kolekce „znovuzrození“, kde se materiály dále zpracovávají. V kolekci reborn se setkáme s upcyklací starého a poničeného oblečení. Oblečení zde dostává novou duši a kopíruje aktuální trendy. Upcyklací se přeměňují materiály, které by jinak již dávno byly v koši, na kvalitní a must have kousky.
Jako modelka posloužila osobní stylistka Petra Mládková. Světlá denimová džínová bunda značky Levis 1399 korun. Kožená dlouhá sukně 799 korun. Světlá mikina s potiskem 239 korun. Celý outfit vás vyjde na necelých 2 500 korun.