foto: Marek Jindra, PrahaIN.cz/Pirátská zátoka mrtvého muže
REPORTÁŽ: Vytvářet nejrůznější objekty ze stavebnice LEGO je oblíbená dětská činnost již po několik generací. V Praze 9 otevřeli před časem v areálu Park Kbely dětské zábavní centrum s názvem Brick Corner. Prostor, kde malí stavitelé mají k dispozici tisíce kostiček, může na některé z nich působit jako splněný sen. Redakce PrahaIN.cz při návštěvě rozličných herních koutků zjistila, že podobné nadšení nezřídka s dětmi sdílí i jejich rodiče.
Zábavní centrum Brick Corner je originální koncept, kdy se vystavené LEGO exponáty, z pohledu propracovanosti a techniky dosahující světové úrovně, kombinují s tematickými herními koutky. V každém k tomu určeném místě si může návštěvník stavět něco jiného.
Postavit se dá téměř všechno
Může si vybrat mezi budováním města či stavbou robota, se kterým si pak zastřílí na terč. O pár metrů dál je možné sestavit si vlastní závodní auto a změřit síly s ostatními účastníky v rychlostních závodech ve sjezdu. Děti i dospělí se tak učí poznávat fyzikální vlastnosti, například jak ideálně rozložit těžiště nebo jaký vliv na jízdní vlastnosti má odlišný rozvor koleček.
V dalším koutku čekají na všechny zájemce pouze červené kostičky v základní velikosti 2 krát 2 a 2 krát 4 určené pro volnou tvorbu. Jedná se o výbornou pomoc při formování představivosti a dětské kreativity.
„Někdo tady skládá písmena, další se zabaví třeba stavbou postavy z počítačové hry,“ popisuje Petr Čejka, spolumajitel herního centra.
Model hrajícího mechanického klavíru / foto: PrahaIN.cz
Pro malé i velké animátory je připraven koutek, kde si na principu stop motion mohou vytvořit vlastní lego film. Odtud se mohou přesunout na závodní dráhu určenou pro motorky se setrvačníkem a sestavit pro ně vlastní překážkovou dráhu. Výzvu představuje i koutek, kde je možné si z Lega postavit káču takovým způsobem, aby se vydržela točit maximálně dlouho, což procvičuje dětskou zručnost.
Vystavené modely se stavěly pět let
Návštěvníci mají možnost si prohlédnout model neboli dioráma zobrazující Pirátskou zátokou mrtvého muže, kde vrcholí bitva dvou lodí, projít se po nástupišti 9 a ¾, prohlédnout si Příčnou ulici nebo nahlédnout do komnaty hradu v Bradavicích, kam chodila do školy románová postava Harryho Pottera.
Během prohlídky vystavených exponátů nám náš průvodce Petr Čejka prozradil, že všechny vystavené modely sám vytvořil a jejich příprava mu zabrala pět let.
Vrcholem výstavní části centra Brick Corner je model města, který je vypracován do nejmenších detailů na ploše asi osmi metrů čtverečních. Skládá se z několika částí, nechybí zde moderní prosklené budovy stojící vedle zástavby starších různobarevných jednopatrových domků. Ulicemi fyzicky projíždí tramvaj, která míjí herní zábavní park s typickými atrakcemi.
Noční město / foto: PrahaIN.cz
Návštěvníka udivuje ohromné množství stavebních detailů, všechny vnitřní prostory jsou vybavené nábytkem, ať už se jedná o kuchyně, maličké obývací pokojíky nebo ložnice, všude se odehrává nějaká akce.
„Každá místnost, do které se můžeme podívat, je zařízená. Tím se můžeme právem pyšnit, protože standardně se výškové budovy staví vevnitř duté, hlavně proto, aby se ušetřilo na nákladech,“ upřesňuje Petr Čejka.
Mezi kreativními nápady zaujme bazén s nafukovacím lehátkem, který je součástí střešního apartmánu, případně v jiném domečku postavička skládající v pokoji model stavebnice LEGO. Do nejmenších drobností je zachycený například výjev zásahu hasičů v hořícím domě. Vnitřní detaily vyniknou ve chvíli, kdy se model ponoří do tmy, rozsvítí se pouliční osvětlení a spolu s ním i stovky domácích žároviček. Den a noc se zde střídá po patnácti minutách.
Psali jsme
RECENZE: Přemýšlíte, kde uspořádat dětskou oslavu? Metropole nabízí hned několik možností. Jsou to známá a hojně navštěvovaná místa. Všechna mají…
Burza kostiček
Modeláři, kteří se dostali ve své tvorbě na tu nejvyšší úroveň a zvládnou vytvořit podle vlastního návrhu bezmála dva metry vysoký model hradu z Bradavic, si nekupují stavební kostičky v běžně dostupných prodejních setech, ale na celosvětové internetové burze.
Model hradu v Bradavicích / foto: PrahaIN.cz
„Existuje celosvětová burza, kde můžete zadat přesný název kostičky a hned víte, kolik se jich aktuálně po světě prodává, v jakých barvách a od jakého kupce jsou momentálně k dispozici. Vytvoříte si svůj vlastní nákupní košík za výrazně nižší pořizovací cenu než zakoupením klasických továrních setů, ale i tak se u těchto modelů bavíme o ceně v řádech desetitisíců i statisíců korun. A to mluvíme jen o ceně za stavební materiál, nejsou v tom započítány stovky i tisíce hodin potřebných pro jejich dokončení,“ přibližuje Petr Čejka.
Modeláři nepočítají s tím, že investice vložené do tvorby vlastních výtvorů obsahující tisíce kostiček by se jim mohly vrátit. „Je to koníček, je to stejné jako u jiných stylů modelařiny. Pokud pojedete na výstavu a umístíte se na čelních místech, tak dostanete cenu v podobě herní krabice v hodnotě několika tisíc korun,“ vysvětluje Petr Čejka a dodává, že náročné je i samotné cestování s objemným modelem. Vyžaduje si možnost jeho rychlého rozebrání, což klade další nároky na statiku jednotlivých částí. S možností transportu několika podlažního modelu se proto musí počítat už při jeho stavbě.
Movie box
Pro zájemce, kteří by si chtěli vytvořit animovaný film například ve stylu známých postaviček Pata a Mata, jsou v centru Brick Corner připravena tři prostředí. Sestaví si vlastní figurku a vyberou si, zda ji umístí do prostředí Jurského parku, scenérie z cyklu Star Wars či městské ulice. Následně pořídí sérií snímků v různých fázích chůze a speciální software vytvořený na zakázku přímo pro zdejší centrum panáčka typickým způsobem rozpohybuje.
Animační studio / foto: PrahaIN.cz
„Čím menší pohyby mezi fotkami děláte, tím bude výsledný obraz plynulejší. Rozhodně si tady cvičíte trpělivost, protože musíte udělat dostatek snímků, aby to fungovalo. A to, co si u nás vytvoříte si jednoduše pošlete na email,“ upřesňuje Čejka k možnosti osvojit si základy animace pro šestileté děti.
Jedna návštěva nestačí
Zábavní centrum Brick Corner se otevřelo před pěti měsíci. Vstup je vzhledem k bezpečnosti určen dětem od čtyř let, odpovídá to také věkové hranici nastavené výrobcem pro stavebnice LEGO. Pro menší děti je v centru vyhrazen malý DUPLO koutek. Vstupné pro dospělé činí 150 a pro děti 180 korun.
Podle dosavadních zkušeností jeho provozovatele překvapil velký zájem dospělých návštěvníků o herní koutky. „Nečekali jsme, že se k nám lidé začnou vracet tak rychle, mysleli jsme, že když se jim tu bude líbit, přijdou jednou za půl roku nebo za rok. Ukazuje se, že někteří návštěvníci u nás už byli třikrát nebo čtyřikrát během měsíce a půl a strávili tady šest i sedm hodin,“ popisuje Čejka.
Psali jsme
RECENZE: Úniková hra Útěk z Alcatrazu láká na ponurou atmosféru nejstřeženější věznice světa, rozkrývání tajemných záhad a honbu za uprchlým…
Největší rozvoj a oblibu mezi dospělými si získal ovládací bagr se série LEGO TECHNIC, movie boxy a závodní dráha pro autíčka, která je plná hlavně o víkendu. Zábavní centrum herní koutky pro dospělé podporuje, o víkendech pořádá mimo jiné vyřazovací závody autíček. Výherce získá krabici LEGO přímo z místní prodejny.
„Běžně se stává, že k nám přijde celá rodina a po dvou hodinách máma říká, že podcenili čas a už by měli odejít na oběd. Když se jí po další hodině podaří přemluvit syna k odchodu, musí ještě společnými silami odtáhnout tátu od závodní dráhy, který tam soupeří s ostatními rodiči,“ přidává úsměvné postřehy z provozu centra jeho spolumajitel.
Závodní dráha
Na konci návštěvy přijal náš redaktor výzvu k závodu vlastnoručně postavených autíček. Z hromady připravených kostiček různých barev, velkého množství koleček několika velikostí, volantů a dalších kousků by se podle slov našeho průvodce dalo postavit několik desítek závodních prototypů.

Závodní dráha / foto: PrahaIN.cz
My jsme měli za úkol postavit jen jeden a díky radě mistra modeláře se nám to povedlo na jedničku. Doporučení se týkalo výběru nejrychlejšího typu kolečka, a nešlo o žádnou protekci. Této rady se prý pravidelně dostává všem místním závodníkům, aby soupeřící autíčka neměly nezaslouženou výhodu.
Sestavili jsme si menší model, zatížili jeho zadní část a doufali, že zvolené konstrukční řešení bude pro jízdu z kopce optimální. Naše autíčko se po startu ihned rozjelo a ve dvou ze třech závodů zvítězilo.
Plány do budoucnosti
Pokud všechno půjde podle představ majitelů, počítá se s další rozvojem herního centra. Nápady a plány na nové herní koutky jim nechybí, a tak se mohou do budoucna malí i velcí vyznavači stavebnice LEGO těšit na různá překvapení.
„Děti dnes chtějí být hlavně na počítači a vytrácí se jim jemná motorika, protože ovládat myš a klávesnici je jednoduché. LEGO také rozvíjí v dětech kreativitu a představivost. Naším projektem jim v tom chceme pomáhat, to byla jedna z hlavních myšlenek, proč jsme se do něho pustili,“ uzavírá naši návštěvu Petr Čejka.