Modernější stání pro policejní lodě zvýší bezpečnost na Vltavě

15. 04. 202411:10
Modernější stání pro policejní lodě zvýší bezpečnost na Vltavě
foto: Georgi Bidenko, PrahaIN.cz/Lodě na Vltavě, ilustrační foto

Pražské poříční oddělení Policie ČR má nová stání pro služební plavidla. Plovoucí garáže na Veslařském ostrově nabídnou místo pěti lodím a zlepšit mají akceschopnost nejen policie, ale i celého Integrovaného záchranného systému na Vltavě.

Oddíl poříční policie byl zřízen už v roce 1941. Jeho úkolem je plnit specifické úkoly Policie České republiky na řece Vltavě a ostatních vodních plochách, včetně potápěčské činnosti. Příslušníci tohoto útvaru se tak pohybují pěšky, autem nebo na lodi a slouží čtyřiadvacet hodin denně, za všech ročních období.

Spektrum činnosti poříčního oddělení je dle informací z webu Policie ČR velmi široké a obsahuje například kontroly osob a objektů kolem vody, řešení přestupků, kontroly, zda Vltava není znečišťována nebo návštěvy bezdomovců pobývajících pod mosty. V rámci plavebních hlídek kontrolují doklady, označení, vybavení nebo třeba stav vlajky. V létě dávají pozor na plovárny a půjčovny šlapadel či lodiček. V zimě pak policisté kontrolují stav ledových ploch a zaměřují se na zazimované rekreační objekty a lodě.

S bezpečností na Vltavě pomůže nová garáž

S tím vším jim má pomoci nová moderní plovoucí garáž. Ve čtvrtek 11. dubna ji do provozu uvedl primátor hlavního města Bohuslav Svoboda (ODS), náměstek ministra dopravy Václav Bernard (STAN), policejní prezident Martin Vondrášek a Lubomír Fojtů, ředitel Ředitelství vodních cest ČR (ŘVC ČR). Informuje o tom tisková zpráva magistrátu.

„To, že Ředitelství vodních cest ČR vybavilo stání služebních plavidel poříčního oddělení Policie ČR v Praze na Veslařském ostrově plovoucím molem s dalbami, které umožňují bezpečné stání služebních plavidel i za největších povodní, je nesmírně dobrou zprávou pro Pražany. Je tím posílena bezpečnost, která je pro vedení Prahu jednou z největších priorit,“ uvedl ve zprávě primátor Bohuslav Svoboda.

garážNová plovoucí garáž poříčního oddělení Policie ČR na Veslařském ostrově. Zdroj: MHMP

Moderní stání jsou imunní proti povodním

Stání tvoří dvě kryté garáže určené pro služební plavidla. Jedno ze stání je dále vybaveno zdvihacím zařízením, které metr nad hladinu uzvedne loď o hmotnosti až 10 tun. Využívat se bude k pravidelné kontrole a údržbě. Garáže neohrozí ani případné povodně, protože molo se může pohybovat společně s hladinou řeky.

„Pražské poříční oddělení zajišťuje širokou a zároveň vysoce specifickou škálu činností souvisejících s bezpečností na vodních plochách, k čemuž potřebuje kvalitní zázemí pro personál a také pro používanou techniku. Těší mě, že se za výrazného přispění Státního fondu dopravní infrastruktury podařilo vybudovat tolik potřebné plovoucí garáže,“ poděkoval policejní prezident Martin Vondrášek.

Celkem stání vyšlo na 23,1 milionu korun ze Státního fondu dopravní infrastruktury. „Při realizaci projektu jsme využili naše bohaté zkušenosti z výstavby plovoucích mol. Stavbu jsme provedli v souladu se smluvními podmínkami FIDIC, což prakticky znamená dodávku na klíč. Sami jsme připravili projektovou dokumentaci, navrhli konstrukci a provedli výstavbu. Věříme, že modernizace stání přinese policistům větší bezpečnost při manipulaci s plavidly a usnadní jim výkon služby,“ dodal Milan Hromádka, ředitel společnosti Metrostav DIZ, která stavbu realizovala.

Poříční policie hlídá také střední Čechy

Poříční policie zasahuje také ve Středočeském kraji. Jejím revírem jsou vodní díla Slapy, Orlík (hranice kraje u Radavy) a dále tok Vltavy pod Slapskou přehradou VD Štěchovice. K vidění jsou také na turisticky využívaných vodních tocích jako je Sázava, Berounka, Labe nebo Jizera. V letních měsících i na lomech a rybnících ve spojení s rekreací osob.

V loňském rozhovoru pro PrahaIN.cz to uvedla vedoucí oddělení tisku a prevence Vlasta Suchánková. Redakci dále přiblížila činnost středočeské říční policie a upozornila, na co si dát pozor v průběhu pobytu na vodě.

„Nejčastěji udělujeme pokuty za nerespektování plavebního značení, jako je omezení plavby, způsob plavby, zákaz vplutí. Dále za absenci dokladů potřebných k plavbě (průkaz vůdce malého plavidla a technický průkaz). Pokutu může dostat i plavec,“ informovala Suchánková.