foto: Magistrát hlavního města Prahy (pro média)/Vizualizace budoucnosti koupaliště Motol
Radní hlavního města rozhodli o demolici nebezpečného zázemí u Motolských rybníků. Laboratorní testy potvrdily jedovatý azbest. Na demolici trojice zchátralých budov už město uvolnilo finance, následně bude soutěžit zhotovitele nového zázemí, o jehož podobě se stále vedou vášnivé debaty.
Na demolici zchátralého provozního zázemí areálu Motolských rybníků na území Prahy 5 už hlavní město uvolnilo finance. Důvodem nutné demolice jsou podle tiskové zprávy výsledky laboratorních testů, které ve trojici budov prokázaly jedovatý azbest. Praha bude moci následně začít s hledáním zhotovitele nového zázemí, které v budoucnu umožní celoroční provoz areálu koupaliště se saunovým světem.
„Máme laboratorně potvrzený výskyt azbestu v jedné z budov. Osobně bych s tím měla problém, pokud bychom toto zdravotně závadné zázemí měli nechat stát. Opravdu si nevezmu na zodpovědnost, že někomu způsobíme nějaké zdravotní potíže naší nečinností. V této situaci prostor pro odložení úplně nevidím,“ uvedla pro PrahaIN.cz náměstkyně pro životní prostředí a klimatický plán Jana Komrsková (Piráti). K demolici by podle jejích dalších slov mělo dojít v řádu měsíců. Konkrétní datum však zatím není jasné.
Nová podoba se místním nelíbí
Celý záměr modernizace koupaliště dlouhou dobu byl, a stále ještě je, jablkem sváru hlavního města, městské části a místních obyvatel. Ti své názory na původní projekt vyjádřili například prostřednictvím petice v září loňského roku. Vadila jim velikost projektu, který měl narušit přírodní charakter místa.
„Plánovanému navýšení služeb o wellness, velkou restauraci, parkoviště a celoroční provoz ustoupí kus přírody. Budova ve stylu autobusového nádraží změní charakter místa. Celková investice i provozní náklady budou velmi vysoké a odrazí se i ve výši vstupného. Odmítáme plýtvání veřejnými prostředky na projekt, který neodpovídá ani přírodnímu koupališti ani současným stavebním standardům ani přáním současných uživatelů koupaliště. Chceme na koupališti zachovat to, co je zde v pražském kontextu unikátní a za čím sem jezdí lidé z Prahy i okolí,“ stálo v petici sousedského spolku Homolka-Motol, kterou svým podpisem podpořilo více než 500 petentů.
Magistrát se uvolil pouze k malým změnám
Zmíněný spolek své připomínky následně vyjednával přímo s magistrátním odborem životního prostředí i náměstkyní Komrskovou. Ta v únoru letošního roku na Facebooku uvedla, že projekt bude možné zdržet pouze do té míry, aby zůstalo v platnosti současné stavební povolení. Kompletní přepracování projektu a nové povolování by prý totiž zabralo několik let.
Projektantovi se podle jejích slov podařilo zlepšit přístupnost do areálu. Přístupová cesta má být vzdušnější a významně zelenější. Lepší má být i bezpečnost pro pěší návštěvníky přicházející ze zastávky autobusu.
Velikost budovy se měnit nebude
„Kde však ustoupit nemůžeme, je velikost budovy. Od začátku říkáme, že cílem hlavního města je, když již do lokality investuje mnoho milionů korun, areál koupaliště fungující celoročně. Záměrně nechceme pouze sezónní provoz od června do konce září. Víme, že jednopodlažní budova pro potřeby celoročního provozu nestačí a Praha by měla velké problémy sehnat provozovatele, kterému by to ekonomicky dávalo smysl. Jako radní hlavního města musíme reprezentovat zájmy všech Pražanů, a nikoliv pouze některých obyvatel. Koupaliště Motol je také ve spádové oblasti Prahy 6 a Prahy 13 a i její obyvatelé chtějí navštěvovat koupaliště s pravděpodobně nejkvalitnější a nejčistší vodou v Praze,“ napsala v únoru Komrsková.
Upozornila také na fakt, že další zdržování postupu v projektu může znamenat uzavření koupaliště, právě kvůli nevyhovujícímu zázemí.
Proti demolici je radnice Prahy 5
Radnice Prahy 5, respektive starostka Radka Šimková (za Praha 5 Sobě), se však letos v září obrátila na Janu Komrskovou s prosbou, zda by mohl magistrát pozdržet demolici stávajících objektů alespoň do doby, než bude definitivně rozhodnuto o podobě projektu na nové zázemí a než budou zajištěny finance na jeho realizaci. Praha 5 totiž dle tiskové zprávy usiluje o zachování provozu koupaliště.
Pozemky však patří hlavnímu městu, které má zároveň i hlavní slovo v rámci rozhodnutí o podobě a provedení plánované revitalizace. Radnice se přesto snaží dlouhodobě alespoň o dílčí zlepšení dlouhodobě kritizovaného projektu. Diskutabilní podle radnice zůstává celkový objem budovy zázemí, velké zpevnění parkoviště i umístění nového objektu, které zmenšuje pobytovou plochu u rybníka.
Místní jsou zklamáni a kategoricky nesouhlasí
Jak se ale z rozhodnutí radních zdá, vše bylo marné. „Za iniciativu za změnu projektu rekonstrukce koupaliště musím bohužel konstatovat velké zklamání z manipulativního jednání paní náměstkyně Komrskové. Ta si pod záminkou přítomnosti azbestu v jedné z budov koupaliště vymohla v rychlé lhůtě finanční prostředky na demolici stávajícího zázemí a na přípravu kontroverzního projektu. S podobou takzvaného kompromisu naše iniciativa kategoricky nesouhlasí. Navrhovali jsme zásadní přepracování projektu tak, aby architektonicky odpovídal přírodnímu charakteru místa, byl o polovinu levnější, ekologický a provozně udržitelný. Po ročních jednáních zapracoval magistrát do původního megalomanského projektu jen kosmetické změny. Ty nyní prezentuje jako kompromis. Většinu problémů ale navrhovaný 'kompromis' vůbec neřeší,“ sdělila za iniciativu za změnu projektu rekonstrukce koupaliště v Motole Šárka Malá.
Magistrát podle jejích slov ve vizualizaci avizoval posun budovy. Není ale jisté, že k němu došlo. Upravenou verzi projektu prý nemá ani spolek, ani městská část Praha 5. „Velké parkovací stání, jehož posun MČ P5 vyjednala do ulice Zahradníčkova, zůstává uvnitř areálu koupaliště a zabírá místo pro rekreační plochu a zeleň. Přes potvrzený výskyt mnoha chráněných druhů živočichů chce odbor ochrany prostředí a paní náměstkyně pro životní prostředí vyčistit okolí rybníka od rákosu a radikálně zasáhnout do stávajícího ekosystému. Paní náměstkyně Komrsková hodlá na sílu realizovat předražený a kontroverzní projekt, proti kterému vystupuje jak naše iniciativa, tak i jiné spolky z Prahy 5 a Prahy 6,“ pokračovala Šárka Malá. Dalšími spolky, které vystupují proti projektu je například Spolek Hájovna, Prokopovo, Spolek Nesedím Sousedím nebo Spolek Pro Břevnov. Petici proti projektu podle Malé podepsalo již 3.000 lidí, online petice má přes 500 podpisů. Mezi petenty jsou prý i známé osobnosti jako Jaroslav Uhlíř a Zdeněk Svěrák.
Psali jsme
Stavba Radlické radiály se sice přiblížila o krok blíže své realizaci, ovšem stavět se zřejmě v blízké době nezačne. Vyplývá to ze schválených…
Zvláštní bylo odebírání vzorků i spěch
Nestandardní bylo podle jejích slov i samotné odebírání vzorků na azbest. Pracovníci prý přelézali plot uzavřeného areálu, aby mohli vzorky odebrat. „Zvláštní je i spěch paní náměstkyně Komrskové na schválení financování projektu, který je takto problematický, jakožto i její arogantní jednání s veřejností. Všichni souhlasíme s tím, že místní koupaliště potřebuje rekonstrukci. Jde však o to, jak bude vypadat. Nyní se bohužel zdá, že magistrát pod záminkou azbestu protlačí projekt, který je v mnoha ohledech problematický a lidé jej nechtějí. Nabízí se zde také otázka cui bono? – jedná se ještě o veřejný zájem, či jde především o zájem hrstky jednotlivců?“ uzavřela Malá.
V komentářích na Facebooku se už začátkem září objevovala slova jako bezmoc, smutek nebo politická arogance. „Pořád nechápu, jak je tohle možné... Strávili jsme na koupališti letos moc hezké léto. Jímá mě beznaděj. Snad se to ještě nějak podaří zvrátit,“ napsala jedna z místních. Druhá se v komentáři ptala, kdy se má jít ke koupališti postavit a nepustit tam demoliční vozy.
Příští sezóna v omezeném režimu
Podle Komrskové však ke změnám v projektu opravdu došlo. Definitivní podoba koupaliště už prý byla představena zástupcům městských částí Praha 5, Praha 6 a Praha 13. „Jak Praha 6, tak Praha 13 nám na schůzce řekly, že se jim projekt líbí. Nezaznamenala jsem během schůzky žádné konkrétní výhrady z jejich strany. Praha 5 usilovala o větší posun budovy od vodní plochy, ale tím bychom přišli o bezpečné parkoviště. Alternativou by bylo parkování až na druhé straně ulice a dále v ulici Zahradníčkova, kde by návštěvníci vystupovali do vozovky, což se nám zdálo hodně nekomfortní a nebezpečné. Došlo tedy ke kompromisnímu posunu budovy o 4,5 metru, aby parkoviště vedle budovy bylo zachováno. Na projektu se však od mého příchodu do funkce před rokem a půl změnilo hodně věcí. Lépe jsme vyřešili vchod do areálu, přidali jsme zeleň a také zelenou střechu,“ uvedla na dotaz naší redakce Komrsková.
Budoucí sezóna koupaliště by tak měla proběhnout už bez zdemolovaných budov, zato kvůli probíhajícím stavebním pracem v omezeném režimu. Zázemí by mohly v příštím roce zajistit například dočasné kontejnerové stavby.