foto: Georgi Bidenko, PrahaIN.cz/Prodejce s balonky na Václavském náměstí
Václavským náměstím večer prochází tisíce turistů, toho využili prodejci balónků, kteří svůj sortiment prodávají za poměrně vysoký obnos. Cena se pohybuje od 200 do 300 korun, záleží na druhu a velikosti svítícího balonku.
Byť podle celé řady Pražanů nevypadá tento prodej vizuálně vůbec dobře, prodejci místním život vlastně nijak nekomplikují.
Turisty s dětmi oslovují, na tom není nic špatného. Problém je jinde.
Za standardních okolností by v těchto místech prodávat nemohli. Na papíře mají ovšem oficiálně uvedeno, že se jedná o veřejnou sbírku, jde tak o legální činnost, což potvrzuje redakci městská policie.
Jsou všude. Zdroj: PrahaIN.cz
„Prodejce balonků samozřejmě v rámci výkonu služby kontrolujeme. Bohužel se schovávají za ´prospěšnou činnost´, a to veřejnou sbírku, tedy v případě potřebného povolení se jedná o legální činnost. V podstatě se jedná o volné obcházení tržního řádu. Případné změny jsou v gesci hlavního města Prahy. V minulosti jsme podobné obcházení zaznamenali i v případě jiných problematik, jako byli takzvaní deštníkáři a podobně,“ uvádí mluvčí Irena Seifertová.
PrahaIN.cz souběžně oslovuje také město. Nic se nedozvídáme. „Jaké byste, prosím, podrobnosti od krajského úřadu chtěl znát?“ ptá se tiskový mluvčí Vít Hofman a odkazuje nás na městskou policii, případně Českou obchodní inspekci.
Duo Zábranský a Pospíšil
Kdo z radních se ale v podobných věcech angažuje, je Adam Zábranský (Piráti). Zmiňuje se o novele zákona o veřejných sbírkách, která se prosadila právě kvůli podobným lidem.
„Kvůli takovýmto lidem či firmám Praha prosadila novelu zákona o veřejných sbírkách, která nedávno vešla v platnost. Náměstek Pospíšil již po domluvě se mnou připravuje vyhlášku, která povede k omezení právě takovýchto pseudosbírek zaměřených na turisty. Předpokládám, že ji budeme projednávat někdy na přelomu letošního a příštího roku,“ slibuje radní pro oblast majetku, transparentnost a legislativu.
Jak nám sděluje Jiří Pospíšil (TOP 09), jako náměstek pro kulturu a cestovní ruch vítá, že vláda na popud hlavního města nedávno schválila návrh novely zákona o veřejných sbírkách, díky kterému Praha, potažmo každá obec, bude moci regulovat konání veřejných sbírek na svém území, při kterých nyní některé osoby provozují podvodné služby a porušují tím tržní řád.
Zmiňuje se také o takzvaných deštníkářích, což jsou lidé, které poznáte podle deštníku a v centru Prahy vás lákají na průvodcovské služby. Často se jedná o pracovníky společnosti Hop On-Hop Off, o které PrahaIN.cz psala už v březnu 2023.
Další běžný jev centra Prahy. Zdroj: PrahaIN.cz
Na charitu skoro nic neputuje, říká Pospíšil
„Tyto subjekty provozují své aktivity a turistické služby tak, že se registrují jako pořadatelé veřejných sbírek, čímž se vyhýbají regulaci v oblasti živnostenského oprávnění. Většina vybraných peněz ale na charitu vůbec neputuje. Mnoho z těchto subjektů se snaží za charitu pouze maskovat, například prodejem suvenýrů, anebo provozuje naoko nevýdělečnou činnost, charitativní akce, která se nakonec ukáže, že je zpoplatněná a turisté za ni musí nakonec zaplatit,“ popisuje.
„V mnoha případech je jim často poskytován také neodborný, zavádějící a lživý výklad o hlavním městě. Klientská linka i turistická informační centra Prague City Tourism dostávají pravidelné stížnosti na klamavé praktiky těchto společností, kdy je servis nekvalitní, nefungují jejich telefonní čísla nebo například smluvená vyjížďka či prohlídka ani neproběhne, a to bez náhrady škody,“ přidává.
Podobné praktiky podle Pospíšila poškozují dobré jmény Prahy a ohrožují podnikatele v cestovním ruchu, kteří dodržují tržní řád.
Jiří Pospíšil. Zdroj: PrahaIN.cz
Dodává, že Praha proti nim aktivně bojuje již několik let, městská organizace Prague City Tourism na to pak pravidelně upozorňuje v rámci svých osvětových kampaní a dlouhodobě monitoruje jejich činnost.
Znovu připomíná, že pražský magistrát podal oficiální podnět vládě ke změně novely zákona o veřejných sbírkách, aby mohl proti této situaci zasáhnout.
„Schválení této novely proto považuji za zásadní krok ke zkultivování turistického ruchu, zejména v historickém centru Prahy. Díky novele deštníčkáře a jiné podvodníky z centra Prahy konečně vyženeme v rámci důležité spolupráce magistrátu s vládou a jejími institucemi. To vše s jedním cílem, aby zde už tito lidé nemohli nadále inzerovat své podvodné služby,“ míní politik.
Novela zákona byla schválena vládou a vchází v platnost prvního ledna příštího roku. Pospíšil doufá, že budou schopni situaci v centru Prahy brzy napravit.