„Může se to sesypat,“ říká mluvčí traktorové jízdy na Prahu

12. 02. 202408:03
„Může se to sesypat,“ říká mluvčí traktorové jízdy na Prahu
foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Traktor, ilustrační foto

ROZHOVOR: Příští týden se chystá protest českých zemědělců. Organizátoři chtějí vyjet v kolonách na Prahu a doufají v tisícovou účast. Mluvčími celé události jsou Otakar Březina, blogger Vidlák a Zdeněk Jandejsek.

S někdejším prezidentem Agrární komory České republiky Zdeňkem Jandejskem jsme nadcházející protest probrali.

Organizátoři mimo jiné požadují stop vysokým cenám energií. Ty se podle nich odvíjí skrze obchodování na burze v Lipsku. Po vládě také požadují pronárodní politiku, která má prosazovat zájmy českých občanů, podnikatelů a českého zemědělství.

Jak nám sdělil Jandejsek, jedním z hlavních témat celého protestu je Green Deal, takzvaná Zelená dohoda pro Evropu, což je plán na snížení emise skleníkových plynů, ke kterému se zavázalo i Česko.

Konec Green Dealu v Česku?

„Je to první výstražný protest, protože chceme připravit dopis ministrovi a premiérovi, aby do Bruselu poslali zprávu, že Česká republika chce odstoupit od Green Dealu, abychom začali normálně fungovat,“ říká Jandejsek.

Pokud by se podle někdejšího prezidenta Agrární komory zelená dohoda naplnila, polovina lidí prý bude o hladu. Dle jeho slov se to netýká pouze naší země, ale celé Evropské unie.

„Je vidět, jak se ceny hýbají směrem nahoru, například vepřové maso a tak dále. Určitě si myslím, že je protest potřeba, aby vláda začala něco dělat,“ zmiňuje.

Nadcházejícího protestu zemědělců, který se uskuteční 19. února, se podle Jandejska zúčastní dva až tři tisíce osob.

„Hlásí se opravdu hodně lidí. Za dvě hodiny, co jsme vytvořili portál, se přihlásilo přes dvě stě lidí. My si myslíme, že tam bude minimálně 500 dopravních prostředků: traktory, nákladní i osobní automobily, to si myslíme, že pět set bude minimum, spíš víc,“ prozrazuje Zdeněk Jandejsek. A dále říká, že poslední protesty v některých západních zemích dokázaly ovlivnit politiku, jako příklad uvedl Francii.

„Můj názor zná většina lidí. Vládu asi nezměníme, ale pokud by to šlo takovým směrem, jako mám podklady, co se děje v Německu a ve Francii a dostal jsem také zprávy ze Španělska, vládu to sesunout může, první průzkumy například ve Francii jsou, že následník, který půjde do prezidentského úřadu, nebude z politické strany Emmanuela Macrona. Myslím si, že pokud se to někde vysype, tak se vysype celá Evropská unie a my bychom měli být připraveni na to, abychom tady dali dohromady vládu odborníků a začali jsme pro lidi něco dělat. Abychom nebyli kolonie, to je jednoznačné,“ popisuje.

Závěrem dodává, že pokud začne vláda konat, tak ji nechce za každou cenu kritizovat a vyzývat k demisi. Prvním krokem má být už zmiňovaný dopis ohledně Green Dealu.

„Pokud pošlou do Bruselu, že od něj Česká republika odstupuje nebo že ho chce v jiné podobě, která je rozumná, tak my vládě necháme prostor, aby mohla pracovat na dalších věcech. Pokud to nebude fungovat, tak budeme pokračovat. Na Malostranském náměstí můžeme být čtyři dny. To je pondělí, úterý, středa, čtvrtek, ale třeba tam budeme jenom dva dny, já nevím, záleží jak se k tomu vláda a Ministerstvo zemědělství postaví, to je rozhodující,“ uzavírá Zdeněk Jandejsek.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných