Muzeum paměti XX. století získá od města 26 milionů

14. 06. 202311:07
Muzeum paměti XX. století získá od města 26 milionů
foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Pohled na Vltavu z Vyšehradu

Dotace ve výši 26 milionů korun bude Muzeu paměti XX. století sloužit na pokrytí části provozních výdajů i na uhrazení konkrétních letošních projektů a aktivit. Plánuje například výstavu Evropský Gulag nebo procházku věnovanou osudu Jana Palacha.

Poskytnutí dotace odsouhlasili dle tiskové zprávy magistrátu pražští radní, návrh ale musí schválit ještě zastupitelstvo. Pokud se tak stane, Muzeum paměti XX. století získá celkem 26,4 milionu korun na své letošní projekty.

„Pro rozvoj demokratických hodnot je nutné udržovat historickou paměť při životě, a to ze dvou důvodu. Zaprvé, abychom se z historie poučili a zadruhé, abychom nezapomněli na pohnuté osudy lidí, kterým do života vstoupily dramatické události 20. století. Zkrátka nesmíme ztratit paměť. Proto jsem rád, že projekt Muzeum paměti XX. století posouváme do další fáze, a to formou dotace v celkové hodnotě 26 milionů korun,” uvedl náměstek primátora pro kulturu a památkovou péči Jiří Pospíšil (TOP 09).

Muzeum chystá výstavu, procházku či debatu

Pro letošní rok má muzeum v programu například výstavu Evropský Gulag, historickou procházku věnující se místům spojeným s osudem Jana Palacha nebo debatu Otevřené byty, otevřená srdce – vzdorující ženy v éře normalizace.

Dotace má muzeu pomoci připomínat nejen památku obětí totalitních režimů, ale také statečnost těch, kteří se rozhodli bojovat za svobodu a aktivně se postavili režimu na odpor. Očití svědkové historických událostí navíc postupně odcházejí a je tak třeba jejich vzpomínky předat nastupujícím generacím.

„Mladá generace naši novodobou historii neprožila a pomalu ji zapomíná, což ukazuje mnoho průzkumů z nedávné doby. Pevně proto doufám, že se návštěva Muzea paměti XX. století v budoucnu stane součástí školní výuky,” doplnil Jiří Pospíšil.

Instituce zaměřující se na 20. století

Muzeum paměti XX. století založilo hlavní město Praha v roce 2019. Jde o dlouhodobou snahu vytvořit paměťovou instituci, která se zaměřuje na klíčové události 20. století na území Československa.

V přípravě je i stálá expozice v Domě pážat na Hradčanech. Ambiciózní projekt by měl v buducnu vzniknout také v tribunách Strahovského stadionu. Do té doby pořádá muzeum mnoho akcí pro veřejnost, jako jsou přednášky, semináře, debaty, konference, filmový festival nebo historické procházky pro významných místech.

„Máme před sebou v každém případě mnoho práce. Vytváříme moderní paměťovou instituci připomínající světlé i stinné stránky našich moderních dějin. Nejsme a nebudeme jen „muzeum totalit“, jak nás někteří ve zkratce označují. Chceme nabídnout komplexní a kritický pohled na dějiny 20. století. Chceme být skutečně Muzeem paměti XX. století. Děkujeme za Vaši přízeň a podporu,“ nechal se v tiskové zprávě slyšet ředitel Muzea paměti XX. století Jiří Šesták.