Na bezpečný průběh inaugurace prezidenta republiky dohlédnou stovky policistů

08. 03. 202311:10
Na bezpečný průběh inaugurace prezidenta republiky dohlédnou stovky policistů
foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Policisté na Pražském městě, ilustrační foto

Ve čtvrtek 9. března 2023 složí zvolený prezident republiky Petr Pavel svůj slavnostní slib. K události dojde na společné schůzi obou komor Parlamentu ČR ve Vladislavském sále Pražského hradu, jejíž začátek je stanoven na 14:00 hodin. Bezpečnost celé akce budou zajišťovat příslušníci policejních složek z několika útvarů.

Policisté se chystají dohlížet na hladký průběh celé inaugurace s důrazem na veřejný pořádek a bezpečnost osob. Veřejnosti, která bude mít možnost se slavnostního obřadu zúčastnit, se připravovaná bezpečnostní opatření nijak rozsáhle nedotknou.

Účast veřejnosti

Areál Pražského hradu zůstane pro širokou veřejnost během průběhu inaugurace otevřen, návštěvníci však musí počítat s dílčím omezením v podobě nezbytných bezpečnostních koridorů pro průchod pozvaných hostů. Vstupní prohlídka se nebude nijak lišit od stávající procedury bezpečnostní kontroly, návštěvníci by však měli počítat s určitou časovou rezervou.

Mimo areál Pražského hradu se uskuteční bezpečnostní opatření zejména na Hradčanském náměstí, kde budou policisté zajišťovat plynulý průjezd vozidel příjezdovou trasou. V okolí sochy T.G. Masaryka, ke které prezident položí květiny, bude u této příležitosti vyhrazen prostor pro jeho setkání s občany. Veřejnost bude mít na Hradčanském náměstí také možnost sledovat průběh inaugurace na velkoplošných obrazovkách.

Do ochrany veřejného pořádku a zajištění bezpečnosti budou zapojeny řádově stovky policistů z řad Útvaru pro ochranu prezidenta České republiky, Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy a Ochranné služby.

Stručný přehled programu souvisejícího s inaugurací prezidenta republiky

11:50 příjezd zvoleného prezidenta republiky na Pražský hrad

12:00 oběd zvoleného prezidenta s chotí s Milošem Zemanem a jeho manželkou

14:00 slavnostní akt složení slibu ve Vladislavském sále Pražského hradu

14:50 pozdravení občanů z balkonu na III. nádvoří

15:10 položení květin k soše T.G.Masaryka na Hradčanském náměstí / setkání s občany

15:30 přátelské setkání s hosty „číše vína“ ve Španělském sále

18:00 Te Deum v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha

20:10 rozhovor prezidenta republiky pro Českou televizi

Pražský hrad upozorňuje turisty a návštěvníky, že z provozních důvodů dojde v souvislosti s inaugurací prezidenta republiky ve dnech 6. až 10. března k uzavření Starého královského paláce.

Katedrála svatého Víta nebude přístupná veřejnosti od 13:00 hodin ve středu 8. března a po celý následující den. Od 8. do 9. března bude uzavřena expozice Příběh Pražského hradu. Ve čtvrtek 9. března nepůjde navíc navštívit Obrazárnu Pražského hradu a Císařskou konírnu.