Na Desítce by se mohly změnit názvy školek, místní jsou proti

23. 06. 202415:12
Na Desítce by se mohly změnit názvy školek, místní jsou proti
foto: Jan Svoboda, PrahaIN.cz/Dětské hřiště, ilustrační obrázek

Názvy několika školek na Praze 10 by se mohly změnit. Z názvů odkazujících na lokalitu zařízení se mají stát hravá pojmenování, která se budou dětem líbit. Podle místních je to ale pouze zbytečné vyhazování peněz. Změny navíc označují za matoucí.

Debatu ohledně nových názvů mateřských školek na Desítce rozvířil na sociálních sítích zastupitel Petr Beneš (Piráti). Podle něj se má změna názvu čtyř školek hlasovat na zasedání desítkového zastupitelstva v pondělí 24. června.

„Moc by mě zajímal Váš názor. Prosím, hlasujte vždy pro původní, nebo pro nový název. Prosím i o vaše názory do komentářů, ty nejlajkovanějši se pokusím přečíst na pondělním zastupitelstvu. Nechci to nijak politizovat, proto si svůj názor nechám až na zastupitelstvo,“ napsal Beneš ve svém příspěvku ve facebookové skupině Desítka, Praha 10.

Větrník, Náš svět, Harmonie a Kostičky, to jsou navrhované nové názvy

V anketě pak uvedl čtyři školky, kterých by se měla změna dotknout. Současná MŠ Vladivostocká by se měla změnit na MŠ Větrník, MŠ Magnitogorská na MŠ Náš svět, MŠ Tolstého na MŠ Harmonie a MŠ U Roháčových kasáren na MŠ Kostičky. Komentující mají za úkol označit pro každou školku ten název, který se jim líbí více.

A výsledky jsou zatím poměrně jasné. Za první tři hodiny se zúčastnilo přes 800 hlasujících, kteří ve všech čtyřech případech jednoznačně označili stávající názvy, tedy ty, které odkazují na umístění školek.

Změna je podle místních zbytečná

Jak vyplývá z komentářů, řada místních označuje změny za zbytečnost. Objevují se také slova o vyhazování peněz nebo o tom, že by bylo na místě spíš řešit kapacity školek než jejich názvy. Podle mnohých se navíc bude školkám i se změněným jménem říkat pořád stejně.

„Nevidím důvod, proč řešit přejmenování školek. Myslím, že názvy jsou nejmenší problém. Je to zcela zbytečně a neadekvátně vynaložený čas, energie i finance. Nové názvy jsou určitě hravější a „školkovější“, to ano, ale také je to pak dost matoucí a většinou pak bývá uváděn nový i starý název,“ myslí si jedna z místních.

Dětem je jedno, jak se školka jmenuje

Podle dalších je dětem úplně jedno, jak se jejich školka jmenuje. Uvádějí také fakt, že kdyby několik školek změnilo jména, ostatním školkám by zůstala pojmenování po ulicích a celý systém by pak působil nesourodě. Objevují se také dohady o tom, že by se do budoucna měly změnit i názvy ulic Ruská nebo Moskevská, stejně jako tomu bylo na Praze 3 s Koněvovou ulicí.

„To by mě zajímalo, kolik promile v krvi nebo kolik jointů si dali, než přišli na tyhle názvy. Asi se dám do politiky. Člověk dělá prdlajs a vymýšlí blbosti a bere za to prachy,“ rýpl si další komentující.

Mezi padesátkou komentářů jsme pak narazili pouze na jediný, který se vyslovuje pro zavedení nových názvů: „Osobně bych pro školky volila spíš ty nové názvy, a to hlavně z důvodu jejich hravosti. Doufám v to, že se pak bude dítě i líp motivovat ráno do té školky odejít.“

O změnu prý usilují samy školky

O změnu názvu prý usilují samy školky a nejde o rozhodnutí desítkové radnice. Důvodem má být zjednodušení dlouhých názvů nebo snaha se odstřihnout od ulic pojmenovaných po ruských městech.

„Název vybírá pedagogický sbor ve spolupráci s rodiči. Zřizovatel do ničeho nevstupuje, je to o svobodné vůli a dohodě mezi pedagogy a rodičovskou veřejností,“ sdělil deníku Právo tiskový mluvčí Desítky Ján Bruno Tropp, když se začalo o změnách poprvé veřejně hovořit.

Při hlasování, které probíhalo na MŠ Tolstého, se pro změnu vyslovili všichni zaměstnanci a většina rodičů. Nové jméno Harmonie je navíc už dlouho ve školním vzdělávacím programu. Vyplývá to z informací z portálu Novinky.cz.