foto: Georgi Bidenko, PrahaIN.cz/Labuť, ilustrační foto
Hamerský rybník je domovem mnohých vodních ptáků. Útočiště či zastávku u něj hledají ledňáčci, volavky, lysky, kachny nebo labutě. Teď jsou však ohroženi tajemným nebezpečím, kvůli kterému v průběhu dvou dní uhynulo minimálně pět kachen a tři labutě. Příčinu se zjistit nepodařilo. Problémem však zůstávají lidé, kteří ptáky cíleně krmí.
Hamerský rybník v Praze 10 Záběhlicích je z hlediska výskytu živočichů a rostlin velice zajímavý. Podle informací z webu Pražské přírody tu z ptáků sídlí labuť velká, lyska černá, potápka malá nebo racek chechtavý. Z obojživelníků skokani zelení, ropuchy obecné nebo čolci. V okolí pak žije 214 druhů motýlů.
O to větší ránou jsou záhadná úmrtí, o kterých informovala na Facebooku Záchrana zvířat v Praze. Podle příspěvku došlo v průběhu dvou dní k náhlému úmrtí nejméně pěti kachen a tří labutí, včetně letošních mláďat.
Důvodem může být otrava
Důvodem by mohl být podle záchranářů takzvaný botulismus, tedy otrava jedovatou látkou, neurotoxinem, který produkuje bakterie žijící v nánosech bahna. Produkce jedu je pak aktivována přehřátou stojatou vodou. Proces také podporují na dně ryjící bílé ryby.
Nebylo by to v Praze zdaleka poprvé. V roce 2013 například botulismus zabíjel i na Vltavě. Jak tehdy v tiskové zprávě informoval Český svaz ochránců přírody, mnoho labutí a kachen otravu nepřežije.
Pomoct může jedině okamžitý převoz
Mezi typické příznaky botulismu patří malátnost a apatické chování. Ptáci také kývou hlavou ze strany na stranu a sedí na břehu. Takto postiženým ptákům se dá pouze okamžitým převozem na čistou, prokysličenou vodu a podáváním vitamínu B. Čím dříve se postižený pták dostane do péče odborníků, tím větší má šanci na uzdravení.
V případě nalezení apatické či uhynulé kachny nebo labutě je proto co nejrychleji třeba volat Pražskou zvířecí záchranku na čísle 774 155 185.
Nebezpečí číhá také na pejskaře. Konkrétně v případě, kdy by pejsek požil mrtvého opeřence. Pokud by pak byl apatický, neměl chuť k jídlu, zvracel nebo měl průjem, je třeba okamžitě navštívit veterináře.
Může jít i o infekci nebo zkaženou potravu
Teorii o botulismu na Hamerském rybníce ale nabourává fakt, že rybník byl nedávno bagrován. Jednat by se tak podle záchranářů mohlo i o infekci. Podobná se prý vloni objevila u Palmovky. Vyloučit prý nelze ani neznámou látku či zkaženou potravu. „Spekulace jsou nyní bezpředmětné a důkazy se nenajdou,“ stálo v příspěvku.
Jasné však je, že z původní rodiny dvou dospělých a 4 mladých labutí přežila pouze jedna dospělá a jedno mládě. Dočasně byli přestěhováni do záchranné stanice, kde jsou v izolaci a na pozorování. S jejich návratem zpět na rybník to ale nevypadá dobře.
Psali jsme
Další prvenství pro pražskou zoo. Jako první v republice totiž po několikaleté snaze odchovala bércouny Petersovy, malé africké savce zvláštního…
Samec potomka neuchrání
Jak vyplývá z komentářů, vypuštění je na zvážení. Nejspíš totiž uhynula samice a naživu zůstal samec. „U toho možná bude problém si sám chránit potomka. Je třeba to promyslet a vypozorovat. Nebylo by dobré pak někde na Vltavě nahánět opuštěné mládě. A ne, na Hamerský rybník se nejspíš nevypustí kvůli obavě z přetrvávajícího horka. Jinak samec si novou partnerku nejspíš najde už příští sezónu,“ přiblížili zvířecí záchranáři.
Ostatní mrtvá zvířata byla z vody vytažena a odborně zlikvidována. Příčina však vyřešena nebyla. Odebrané vzorky prý nebyly průkazné, opeřenci totiž byli mrtví už delší dobu.
Lidé krmí labutě pečivem i zbytky
Komentující z řad veřejnosti dále upozorňují na problematiku krmení labutí a kachen na rybníce. Podle místních totiž lidé pravidelně krmí ptáky pečivem i dalšími zbytky. Nepomáhají prý ani cedule s upozorněním.
„Je to asi rok, spíš dva, co jsem potmě s čelovkou obcházela Hamr a rozmisťovala zalaminované plakátky, že pečivo NE. Každému je to úplně u paty, hlavně že dětem se to krmení líbí..“ napsala jedna z místních.
Krmení je citlivé téma
Upozornění prý chybí i na dalších vodních plochách, kde místní také pozorují nevhodné chování návštěvníků. „U nás na Hostivařské přehradě chybí, lidé krmí vším (přes brambůrky, sladké křupky, tyčinky a tak dále). Samozřejmě labutí pár, který břeh obeplouvá i s mláďaty, vše sezobne. Já i moje mamka kdokoliv to vidíme, hned lidi prudíme, že tohle nesmí. I chování některých, hlavně dětí, je příšerné. Jednou jsem vystartovala na klučinu, který se do labutě zkoušel trefit plující kládou,“ přiblížila další z komentujících situaci.
Cedule však prý byly na místě několikrát a v různých podobách. A i když podle záchranářů nějaký dopad měly, časem vždy zmizely. „Je to citlivé téma, na jednu stranu chceme, aby lidé budovali svůj vztah k přírodě a krmení je tou snadnou variantou, na druhou stranu nechceme do přírody zasahovat, pokud to není nutné, ale to by znamenalo bariéry a zákazy... Je to oříšek,“ uzavřeli v komentářích.