foto: Pixabay licence, autor: wolfgangvogt_lb/Potkan, ilustrační foto
Pravidelná podzimní deratizace probíhá na pozemcích ve správě městské části Praha 11 každoročně v období od září do konce října. Navazuje tak na podobnou akci prováděnou v jarních měsících. Roční náklady na provádění deratizace specializovanou firmou se blíží 300 tisícům korun.
Zvýšený výskyt potkanů je ze strany místních obyvatel každoročně hlášen v rámci asi pěti ulic. Pro PrahaIN.cz to uvedla Ivana Hovorková (HPP 11), místostarostka pro životní prostředí. Jedná se o místa v ulicích Stříbrského, Michnova, Kosmická, Křejpského/Lečkova, Šalounova a Nechvílova.
„To znamená, že z lokality se nám ozývá více občanů a sami na místě pozorujeme nory či případně i potkany samotné. V těchto ulicích je hlášen jejich zvýšený výskyt po více období, a proto zde deratizujeme opakovaně. Ostatní ulice zahrnuté do našeho seznamu k deratizaci jsou proměnlivé, často souvisí s aktuální stavební činností v lokalitě,“ popsala místostarostka.
Ostatní výskyty hlášené občany se řadí mezi standardní a většinou se potkany podaří vyhubit po jednorázové pokládce návnady v rámci jarní či podzimní deratizace.
Seznam lokalit
Seznam pro deratizaci pozemků svěřených do správy městské části Praha 11 je před každou plánovanou deratizací na jaře a na podzim aktualizován na základě hlášení občanů a podle záznamu od deratizační firmy o výskytu a množství potkanů.
„K deratizacím na pozemcích městské části Praha 11 nás vedou nejen hlášení od obyvatel Jižního Města, ale také úřední znalosti terénu a též prevence v lokalitách, kde už v minulosti byl zaznamenán výskyt potkanů a dá se předpokládat, že vzhledem k charakteru lokality se bude opakovat,“ uvedla Ivana Hovorková.
Psali jsme
Mor, tyfus, žloutenka, salmonelóza. To je jen skromný výčet nebezpečných chorob, které na člověka přenášejí potkani. Žijí v přísně hierarchických…
Pravidla pro speciální deratizaci určuje zákon
Deratizaci provádějí specializované firmy v souladu se zákonem 258/2000 Sb. o ochraně veřejného zdraví, kde je stanoveno, že speciální deratizaci mohou vykonávat pouze lidé odborně proškolení.
Jednotlivé deratizační zásahy na jaře a na podzim se na Jižním Městě pohybují od zhruba 131 tisíc do 165 tisíc korun v závislosti na vybrané cenové nabídce a rozsahu ploch k ošetření.
„Obvykle je jarní deratizace většinou dražší, neboť některé lokality se podaří vyhubit už při prvním zásahu na jaře, a tudíž není nutné opětovně lokalitu zařazovat i na podzim. Ušetřené finanční prostředky se následně vynakládají na lokality nově zjištěné či více zasažené, kde je nutné aplikovat více hubící látky a podobně,“ přiblížila pro naši redakci Ivana Hovorková.
Spolupráce s magistrátem
Hlavní město Praha na pozemcích, které má ve svém vlastnictví, provádí takzvanou cyklickou deratizaci také ve dvou termínech na jaře a na podzim. Městská část Praha 11 má snahu se termínově přiblížit s deratizací pozemků ve své správě magistrátu, aby účinky zásahu proti hlodavcům byly co největší.
„Praha 11 je vždy začátkem roku magistrátem vyzvána k uvedení problematických ulic, kde bychom si přáli deratizaci provést a na základě našeho doporučení sestaví plán deratizací pro výše uvedená období,“ popsala místostarostka Prahy 11.
Spolupráce mezi oběma subjekty probíhá dále v případech, kdy je v průběhu roku potřeba do seznamu postižených lokalit zařadit novou ulici, například proto, že zde někdo z obyvatel ohlásil výskyt potkanů. Městská část následně požádá magistrát o přidání této lokality do aktuální deratizace, případně do nejblíže probíhající.
Postižení hlodavci mohou být dezorientovaní
Městská část Praha 11 uvádí na svém webu v souvislosti s prováděnou deratizací, že veřejnost bude na aplikaci nástrah upozorněna vyvěšením informačních štítků. Dále informuje, že hlodavci se po požití látky používané k jejich hubení, mohou na místě vykytovat ještě po dobu i několika týdnů.
V důsledku pozření návnady s hubící látkou jsou navíc zpravidla dezorientovaní, ztrácejí plachost a mohou se tak více než za běžných okolností zmateně pohybovat na povrchu mimo své nory.