foto: Pavlína Patková pro PrahaIN.cz/Les Trois Vallées
REPORTÁŽ: Redakce PrahaIN.cz si vyzkoušela lyžování ve francouzském středisku Les Trois Vallées. Jde o největší lyžařské středisko na světě, nabízí k brázdění 600 kilometrů sjezdových tratí nejrůznějších obtížností – od zelené pro naprosté začátečníky, přes modré pro pohodové jízdy, červené pro milovníky náročnějšího lyžování až po černé pro vyznavače adrenalinového ježdění. Komu ani černá sjezdovka už nestačí, vyřádí se ve volném terénu. Jízda v něm je zde povolená.
Do cíle cesty jsme dorazili autem z Prahy přes Německo a Švýcarsko po zhruba 13hodinové jízdě, při níž jsme zdolali 1.150 kilometrů. Ano, je to poměrně daleko, proto se většina pobytů zde uskutečňuje v délce jednoho týdne. My jsme si jako výchozí polohu pro výlety na sjezdovkách či snowboardech vybrali středisko Les Menuires, které nám přišlo jako nejvýhodnější pro jízdy do dalších středisek, kterými jsou Val Thorens, Méribel a Courchevel.
Pokojíčky, že vás z nich opravdu přechází zrak
Odměnou za náročnou cestou se nám stalo ubytování v luxusním dvoupatrovém apartmánu se čtyřmi samostatnými pokoji, z nichž každý měl svou vlastní koupelnu, a další lůžka nabízela společenská místnost propojená s kuchyní. Výhled z balkonu nám trochu kazily další chalety pod námi, na druhou stranu jsme bydleli na nejvyšším místě ze všech. To se ukázalo jako velká výhoda po celodenním lyžování, kdy jsme se z poslední lanovky unavení „domů“ dopravili během dvou minut, což je vítanou výhodou Les Trois Vallées. Ubytování se v drtivé většině nachází přímo na sjezdovkách a jejich propojený systém je tu tak dokonalý, že ráno lyže nazujete a odpoledne je vyzujete. Tedy samozřejmě s výjimkou případných návštěv restaurací na svazích či wc. Obojího při lyžování najdete dostatek.
K dispozici je plně vybavená kuchyň, nechybí myčka na nádobí. Zdroj: Pavlína Patková pro PrahaIN.cz
Příjemným bonusem ubytování byl velký krb, který podtrhoval dokonalou horskou atmosféru. Plně vybavená kuchyň bývá v tomto středisku samozřejmostí, a to včetně ledničky, trouby a také myčky nádobí. Je dobré si však při výběru apartmánu její vybavení ověřit. Ve středisku jsme nebyli poprvé a máme bohaté zkušenosti s nejrůznějšími typy, u tohoto nás příjemně překvapilo, že v ceně byly zahrnuty ručníky, povlečení a dokonce i závěrečný úklid vyjma kuchyně. Standardně si úklid buď připlácíte, nebo provádíte před odjezdem sami.
Cena lyžovačky s ubytováním zhruba 2.300 na den
Za ubytování ve skutečně vysoké kvalitě a šestidenní skipas s rozšířením na všechna údolí (základní cena obsahuje pouze údolí, v němž bydlíte) a po odečtení rodinné slevy jsme zaplatili 13.880 korun za pobyt, plus 67 korun pobytové taxy za osobu a noc. Den lyžování s ubytováním tak vychází zhruba na částku lehce přesahující 2.300 korun. Museli jsme také složit kauci prostřednictvím platební karty ve výši 400 eur (za všechny osoby dohromady, účtuje se za apartmán), částku nám však po předání klíčů od apartmánu, který jsme odevzdali v požadovaném stavu, ihned na účtu odblokovali. Přikoupit si můžete i sedmý den lyžování. To si my odpouštíme, šest dní nám bohatě stačí.
Občerstvit se můžete jak na svazích, tak na vrcholcích. Zdroj: Pavlína Patková pro PrahaIN.cz
Do střediska přijíždíme v sobotu odpoledne a následující sobotu ráno vyrážíme na cestu zpět. Cena cesty se pochopitelně odvíjí od počtu osob a spotřeby vozů. Nás letos obousměrná cesta na osobu vyšla zhruba na 2.600 korun. Ušetřit můžete tak, že se ve Francii vyhnete poplatkům za dálnici jízdou malebnou krajinou po „okreskách“, na průjezd Švýcarskem ale potřebujete dálniční známku za cca 1.100 korun. Výhodou bude, pokud vyrazíte opakovaně v lednu jako my. Známka totiž platí od počátku prosince přes celý následující rok dokonce až do konce ledna přespříštího roku. Na dva roky ji tak v případě výjezdu v prosinci či lednu kupujete jen jednou.
Sýry, víno, francouzské bagety… Co víc chtít?
Pobyty bývají bez stravy, nicméně na to majitelé apartmánů myslí, a proto zde bývají již zmiňované dobře vybavené kuchyně. My jsme každodenně hodovali u snídaní, k nimž jsme si bohatě dopřávali pravé francouzské bagety s máslem s mořskou solí a výbornými francouzskými sýry – od tvrdých přes sýry s modrou či bílou plísní. Jedna bageta sice vyjde na 2 eura, ale velikostí nám bohatě jedna stačila pro dva lidi na snídani a svačinu na svah. Půlkilové máslo (tedy dvojnásobná velikost oproti u nás běžně prodávanému) vyjde na zhruba na 128 korun. U sýrů těžko uvádět cenu, záleží na druhu a velikosti, nicméně částky nikoho nepoloží. Stejně tak si můžete vybrat z nepřeberného množství rozličných vín v nejrůznějších cenových kategoriích. Každé středisko je poseto drobnými obchůdky nejen s potravinami v dochozí vzdálenosti od každého apartmánu, takže doplňování zásob a ranní procházka pro čerstvé bagety jsou na pohodu.
Co se týče cen jídel v restauracích, záleží na tom, zda chcete jíst v místech s větší koncentrací restaurací, kde částky začínají na 15 eurech. Pokud máte chuť vyzkoušet oběd na slunečných terasách na svazích, počítejte se sumou nejméně 22 eur na osobu. Za luxusní horkou čokoládu s kopcem skutečné šlehačky, někde navíc ozdobenou lentilkami a marshmallow, dáte kolem 6 eur, jinde vám k ní přidají zabalený bonbonek. Není to však pravidlem všude, časem však ty skvělé restaurace najdete. Se stejnou cenou počítejte v restauracích i za svařené víno. K jídlu vám automaticky zdarma přinesou karafu kohoutkové vody, někde ji zdarma nabízejí i jen ke konzumaci horkých drinků. Naopak někde vám za tu samou karafu naúčtují bez jídla i 4 eura, je dobré se proto nejprve informovat u obsluhy.
Psali jsme
Zima pomalu začíná ukazovat sílu. Skiareály spustily umělé zasněžování a pomalu se chystají na premiérové otevření. PrahaIN.cz se proto rozhodla…
Nekonečné pláně dokonale upravených sjezdovek
Samotné lyžování, kvůli kterému tam rok co rok míříme, je naprosto dokonalým zážitkem. S ohledem na rozlehlost skiareálu můžete každý den v podstatě vyrážet na jedinečné výlety na sjezdovkách či prkně. Odpadá nutnost sjíždění pár sjezdovek dokola. Jste-li alespoň částečně zdatným lyžařem, za den můžete zvládnout na pohodu i několik desítek kilometrů, aniž byste jednu sjezdovku jeli dvakrát. Nám se, jak jsme náhodou zjistili, jeden den povedlo najet 49 kilometrů. Vyrazíte-li v lednu, tak jako my, počítejte s rozmary počasí. Hned první den zahalila všechna údolí taková mlha, že nebyly vidět tyče vyznačující sjezdovku. Další dny nám ale počasí ukázalo přívětivější tváře a dva dny jsme si dokonce užívali dokonce slunečního svitu.
Vleky se většinou spouští po deváté hodině a poslední jezdí kolem půl páté. Důležité je pohlídat si poslední lanovku, zejména pokud se nacházíte v jiném údolí, než ve kterém jste ubytování. Skibusy mezi údolími žádné nejezdí, jedinou možností tak je, pokud někde zůstanete viset, že pro vás někdo přijede autem. Což ale nelze praktikovat, vydáte-li se na zájezd hromadně autobusem. A třeba jen do sousedního Méribelu je to z Les Menuires více než hodina cesty. Například ale z Val Thorens se dostanete do Les Menuires traverzovou cestou po lyžích. Nachází-li se ale váš apartmán ve výšce pod konečnou některé z lanovek, náhradnímu řešení se stejně nevyhnete. Buď pro vás někdo pod kopec dojede, nebo si ho vyšlápnete. Vlekaři jsou nekompromisní, a i když dorazíte k lanovce byť jen minutu po čase poslední jízdy, máte smůlu. Nebo se vám také může stát, jako nám letos, že sice stihnete poslední nutnou lanovku v poslední minutě, ale kvůli mlze jedete pak po sjezdovce natolik opatrně, že vás dožene místní zaměstnanec na skútru, zastaví u vás, vy mu řeknete, že jste ok, on ale opáčí, že potřebuje zavřít sjezdovku. Takže nasadíte tempo trochu přes své možnosti a necháte se honit skútrem.
Dvoupatrový apartmán v krásném horském chaletu. Zdroj: Pavlína Patková pro PrahaIN.cz
Nejnebezpečnější letiště v Evropě
Největší atrakcí je v rozlehlém areálu letiště ve středisku Courchevel, na něm přistávají jen malá letadla. Jde o nejvýše položené letiště v Evropě, druhé nejnebezpečnější pro piloty na světě a v Evropě dokonce to nejnáročnější. Přistávat na něm mohou jen piloti se speciální licencí. Kromě vysoké nadmořské výšky (2.000 m. n. m.) přistání komplikuje krátká dráha o délce 500 metrů, která stoupá do svahu ve sklonu až 19°, a již zmiňované místní rozmary počasí. Letiště je obklopeno sjezdovkami a máte-li to štěstí, že během zastávky u něj vidíte přistávat či vzlétat letadlo, sami pochopíte, že je to o neskutečném umu pilotů.
V Les Menuires pamatují také na zábavu po lyžování, takže se můžete zúčastnit buď after ski party v některé z výše položených restaurací nebo využít programu nachystaného v údolí. My jsme tam již v průběhu našich pobytů vyzkoušeli biatlonovou střelbu, ohňovou show, ohňostroj a další atrakce.
Pro odpočinek svalů mívají některé apartmány bezplatné vstupy do páry či sauny, některé mají i vlastní bazény. K dispozici jsou v Les Menuires i dva veřejné bazény. Samozřejmostí je množství půjčoven lyžařského vybavení nebo možnost individuálního instruktora či skupinové výuky.