Na místě developerských bytů vyrostou stromy

03. 06. 202207:18
Na místě developerských bytů vyrostou stromy
foto: MČ Praha19/Území budoucího lesoparku v sousedství Kbel

Městské části Praha 19 byly minulý týden schváleny pražským zastupitelstvem dotace na projekty bezmotorové dopravy ve výši 40 milionů korun. V pražských Kbelích využijí tyto prostředky na dofinancování stezky podél trati do Satalic a ještě jedné stezky v Krajinném parku Havraňák.

Jak se uvádí na webu městské části, zmíněný park je součástí rozsáhlého projektu na rozšíření lesoparku do krajiny mezi Kbely, Čakovicemi a Letňany. Na jeho budování se budou finančně podílet i uvedené sousedící městské části. Spolu s novou chodníkovou stezkou ze Kbel do Ctěnic tak vznikne rozsáhlé propojení cest lákající nejen k procházkám, ale i k bezpečným vyjížďkám na kole. Bonusem se může stát i běžné použití jízdního kola na kratší vzdálenosti mezi městskými částmi.

„Kde měly být domy, budou nyní stromy“

Tato slova údajně použil starosta Kbel při zahájení výsadby stromů. Bytů je nedostatek a investoři mají velký zájem na nákupu pozemků různého typu, aby následně žádali o změnu územního plánu na bydlení.

Ještě v roce 2018 musely Kbely čelit tlaku Letňan na rozdělení lesoparku komunikacemi, které měly sloužit dopravě v rámci nových obytných souborů. Představitelé městské části se netají názory, že vysázený lesopark bude i v budoucnu sloužit jako ochrana proti rozsáhlé výstavbě v okolí.