Na místě polikliniky Zelený pruh vyrostou 4 výškové budovy

15. 06. 202419:11
Na místě polikliniky Zelený pruh vyrostou 4 výškové budovy
foto: Bára Richterová, PrahaIN.cz/Poliklinika Zelený pruh

Poliklinika Zelený pruh na Praze 4 půjde k zemi. Minimálně se o to snaží developer, který v současné době pronajímá městské části také budovu radnice. Polikliniku by měla nahradit Rezidence Zelený pruh, která počítá se čtyřmi výškovými budovami se společným podzemním podnožím.

Žádost o vydání územního rozhodnutí o umístění stavby nazvané Rezidence Zelený pruh podal developer už v říjnu roku 2019. Stavební řízení bylo zahájeno o rok později, ovšem celý proces zdržely námitky dalších účastníků řízení. Stavební úřad tehdy požádal o doplnění podkladů, což developer letos v březnu učinil.

Jak městská část zveřejnila v dokumentu na své úřední desce, územní řízení znovu pokračuje od 6. června 2024. Součástí záměru, díky kterému mají na pozemcích v katastrálním území Braník a Podolí na Praze 4 vzniknout čtyři výškové budovy, je také vykácení dřevin rostoucích mimo les a náhradní výsadba.

Většina pracovišť už je na Budějovické

Areál polikliniky už dnes funguje například jako ubytovna, urologická klinika nebo lůžka následné péče. Většina dalších oddělení polikliniky byla v minulých letech postupně přestěhována na Budějovickou.

Žadatelem o umístění stavby je společnost Property Zelený Pruh, jejímž skutečným majitelem je dle obchodního rejstříku Robert Schneider, předseda dozorčí rady akciové společnosti Medicon, která dlouhodobě pronajímá budovu radnice městské části Praha 4. V září loňského roku přitom na Čtyřce probíhaly debaty o možném stěhování úřadu, psali jsme o tom ZDE.

vizualizaceVizualizace Rezidence Zelený pruh. Zdroj: 20-20-ARCHITEKTI

Na horizontu nebude výška patrná, rodinné domy ale čeká stín

Záměr počítá s až 13 patrovými budovami. Současná budova polikliniky má přitom na jedné straně 5 podlaží a na opačné formou poschoďové střechy 9 pater. Tím je docíleno menšího zastínění rodinných domů, které se nacházejí vedle pozemku směrem na jih. Z vizualizací budoucí výstavby, které na svém webu zveřejnilo architektonické studio 20-20-ARCHITEKTI, ovšem vyplývá, že s případným zastíněním rodinných domků si developer starosti příliš nedělá.

Stavět se má na uměle vytvořené rovině, u ulice U Družstva práce totiž plánované garáže zvednou plochu asi o 4 metry, čímž se částečně vyrovná převýšení. Na horizontu pak budou nové budovy končit zhruba ve stejné výši jako panelové domy na Zeleném pruhu, protože se bude stavět pod jejich úrovní.

Zelený pruh je atraktivní, chystá se i další výstavba

Zelený pruh čeká vůbec velká proměna, o lokalitu je zájem zejména díky klidu, dobrému napojení na centrum města i vznikající lince metra D, která atraktivitu místa ještě posílí. Na pomezí pražského Braníka a Krče se nachází i kancelářské Kuta Centrum, jehož novým vlastníkem je od loňského roku společnost YIT. Kancelářskou budovu chce v budoucnu přeměnit na bydlení.

„Jakožto renomovaný rezidenční developer plánujeme v dlouhodobějším horizontu přeměnit kancelářské prostory v areálu na bydlení,“ potvrdil pro newstream.cz generální ředitel YIT Stavo Marek Lokaj.

Zda půjdou budovy z druhé poloviny minulého století k zemi, anebo se je developer pokusí pouze transformovat na bydlení, zatím není jasné. „V duchu našich principů a motta finské bydlení promyšlené srdcem budeme při transformaci areálu z kanceláří na bydlení v co největší míře využívat principy ESG a udržitelnosti,“ dodal Lokaj.