Na ochranu ohrožených zvířat lidé vstupenkami vybrali téměř 4 miliony korun

08. 06. 202408:43
Na ochranu ohrožených zvířat lidé vstupenkami vybrali téměř 4 miliony korun
foto: Georgi Bidenko, PrahaIN.cz/Pokladna Zoo Praha

Hlavní město rozdělí 3.994.272 korun na projekty pražské zoologické zahrady podporující ochranu ohrožených druhů zvířat. Peníze pocházejí ze vstupného do zoo, z každé vstupenky je na podporu zvířat vyčleněno 8 korun. Díky návštěvníkům tak může pokračovat ochrana goril nížinných, koní Převalského či modráska východního.

V dubnu minulého roku se plošně zvýšila cena vstupenek do Zoo Praha. Návštěvníky to začalo motivovat k tomu, aby vstupenky kupovali přes internet. Dospělá vstupenka v papírové podobě totiž podražila o osmdesát korun, zatímco v elektronické pouze o padesát. Co se týká lístků koupených přes internet, pro studenty a důchodce nezdražily vůbec.

Díky vyššímu vstupnému může pražská zoo lépe financovat své takzvané in situ projekty. Návštěvníci na ně totiž přispívají každým nákupem vstupenky. Do loňského roku činila částka určená na pomoc ohroženým druhům 5 korun, po zdražení je to korun 8.

Pro letošní rok tak pražští radní schválili rozdělení celkem 3.994.272 korun na celkem 13 projektů. Informuje o tom tisková zpráva. „Jedním z klíčových úkolů všech zoologických zahrad je ochrana biodiverzity. Pražská zoo je se svým programem Pomáháme jim přežít, který zastřešuje in situ projekty, velmi úspěšná. Před rokem jsme také navýšili jejich financování z 5 na 8 korun z každé prodané vstupenky. Z oblíbenosti pražské zoo tak těží také kriticky ohrožená zvířata z různých koutů světa. Necelé čtyři miliony jsou nesmírně důležitým dílkem skládačky,” informovala ve zprávě náměstkyně primátora pro životní prostředí a klimatický plán Jana Komrsková (Piráti).

Nejvíce peněz poputuje do Afriky na podporu goril

Nejvyšší suma z téměř čtyřmilionové částky půjde na zavedený projekt na ochranu kriticky ohrožených goril nížinných. Ty na sebe strhávají pozornost veřejnosti zejména díky dvěma letos narozeným mláďatům, samičkám Mobi a Gaie.

Pražská zoologická zahrada pomáhá gorilám přímo ve střední Africe. Jak informuje na webu, díky prostředkům sdružovaným na sbírkovém kontě Pomáháme jim přežít organizuje aktivity environmentálního vzdělávání mladých generací v Kamerunu.

Již několik let funguje například projekt Toulavý autobus, jehož úkolem je převážet děti z prvního stupně z okolí kamerunské pralesní rezervace Dja do záchranných center v Méfou anebo do zoologické zahrady Mvgt-Betsi. Tam se pak mohou seznamovat s divokými zvířaty a naučit se, jak se k nim správně chovat.

Veřejnost je třeba informovat a vzdělávat

„Jsem hrdý na práci naší pražské zoo, která se významným způsobem podílí na ochranně ohrožených volně žijících druhů zvířat a zachování jejich genetické diverzity. Oceňuji i kvalitní, odbornou a atraktivně vedenou osvětu a edukaci široké veřejnosti, zejména dětí. Je důležité vysvětlovat veřejnosti význam ochrany zvířat v kontextech a nevytvářet v lidech pokřivený obraz o zvířatech. Třeba v tom, že lvi a tygři tu nejsou od mazlení,“ dodal ve zprávě náměstek primátora pro oblast animal welfare Jiří Pospíšil (TOP 09).

Další velká část financí bude určena na projekt návratu divokých koní Převalského do přírody, jehož je Zoo Praha významným iniciátorem. O průběhu i fungování projektu jsme informovali ZDE, v současné době se pracuje na návratu koní Převalského do volného teritoria ve východním Mongolsku, ale hlavně v Kazachstánu. Transport koní do kazachstánského Arkalyku a dále do Zlaté stepi letos proběhl ve dnech 3. a 4. června.

Finance půjdou také na modrásky, velbloudy nebo bažanty

Podpory z peněz získaných ze vstupenek se dočkají také modrásci východní, respektive projekt na jejich reintrodukci v lokalitě Sklenářka. S částí peněz mohou počítat také kriticky ohrožené druhy jako velbloud divoký, gaviál indický, bažant Edwardsův, sup mrchožravý, morčák paranský, pekari Wagnerův nebo gibon.

„Pražská zoologická zahrada má dlouhou tradici, Pražanům slouží již od 30. let minulého století. A stejně tak je i dlouhá tradice v ochraně ohrožených druhů. Proto nynější iniciativu vítám a věřím, že svěřené prostředky pomohou uchovat toto přírodní dědictví i pro další generace,“ uzavřel zprávu primátor Prahy Bohuslav Svoboda (ODS).

Způsobů pomoci je mnohem více

Na sbírkové konto Pomáháme jim přežít je možné přispět kromě nákupu vstupenky také jednorázovým finančním darem. Libovolnou částku je možné zaslat na sbírkové konto 43-6804660247/0100. Zahradě pomáhá i nákup suvenýrů přímo v areálu a nebo na e-shopu.

Způsobem příspěvku může být i například nákup takzvané zvířecí stravenky. Jedna stravenka představuje jednu krmnou dávku. Seznam jedlíků se každý měsíc rozšiřuje a zájemci si mohou sami vybrat, kterému zvířeti oběd zakoupí. Zároveň je možné podrobně sledovat, co konkrétně jejich oblíbenec sní.

Jakékoli zvíře lze podpořit také formou sponzoringu nebo adopce. Sponzorem se přitom stává každý, kdo přispěje na vybraného živočicha alespoň 100 korun. V případě adopce je nutné zaplatit roční příspěvek. Ten je stanoven na základě druhu zvířete, nákladů na jeho chov, krmivo a péči. Seznam zvířat k adopci a sponzoringu nabízí web zahrady.