foto: Petr Kouba, PrahaIN.cz/Přehlídka nejúspěšnějších českých dřevostaveb na piazettě Národního divadla.
Dřevostavby jsou pro mnoho lidí vhodným bydlením budoucnosti. Někteří vítají jejich snadnější, rychlejší a většinou i levnější pořízení. Pro mnohé je přeci jen dřevostavba ekologičtějším způsobem bydlení, na což se v dnešní době klade velký důraz. Někoho naopak oslovuje vizuální spojení dřevostaveb s přírodou a co nejmenší vizuální zatížení krajiny.
Už po osmnácté byly na piazettě Národního divadla představeny ty nejzdařilejší dřevostavby loňského roku. Zdejší výstava tak mohla přesvědčit každého, že dnes už nejsou stavby ze dřeva jen doménou soukromého bydlení, ale velmi dobře se uplatňují i u veřejných staveb a budov. A dokonce často i například i v sekci služeb.
Stále však zůstávají doménou výstavby dřevostaveb většinou menší sídla a vesnice. Novostavby zde skutečně elegantně a nenásilně zapadají do krajiny. Nicméně se objevují první vlaštovky, kdy oceňované dřevostavby mají v rodném listě napsáno i hlavní město Prahu.
Bytový dům v Ďáblicích
Jednou z nich je i bytový dům Akcíz, který se nachází na rozhraní starých a nových Ďáblic. Jde o bytový dům s obecními nájemními byty. V tomto případě architekti ale opravili i původní dům, který byl celnicí pro výběr potravní daně. Vzájemným spojením původního opraveného a nově zhotoveného domu tak vznikl provázaný celek.

Obytný dům Akcíz v Ďáblicích. Reprofoto: Petr Kouba, PrahaIN.cz
V novém domě se nachází celkem čtrnáct bytových jednotek různých velikostí. Všechny bytové jednotky jsou přístupné ze strany dvora, v přízemí z úrovně terénu, v patře pak z pavlače. Právě pavlač se stala zajímavým místem pro setkávání všech nájemníků. Z bytů je výhled do příměstské zahrady.
Dům má tři nadzemní patra a v tom nejvyšším najdeme tři mezonetové jednotky, které mají k dispozici i střešní zahradu. Zajímavým přínosem této dřevostavby je i hospodaření s dešťovou vodou, kterému napomáhají vegetační střechy s extenzivní zelení.
Psali jsme
Asociace nájemního bydlení připravila takzvaný top ten trendů, které budou v roce 2023 ovlivňovat trh s bydlením. Snaží se tak majitelům, investorům…
Za projektem stojí architektonický salon třiarchitekti, jmenovitě Michal Fišer a Tomáš Zdvihal, kteří si ke spolupráci pozvali ještě Lenku Waters a Jana Čecha.
Restaurace na Smíchově
Druhou loni dokončenou stavbou, která stojí za povšimnutí, je interiér restaurace Red Pif na Andělu. Najdeme ho na adrese Nádražní 23 na pražském Smíchově. V tomto případě byli autoři návrhu Jakub Fišer a Marek Schneider z architektonického salonu Aulík Fišer architekti.
Restaurace Red Pif na pražském Smíchově. Reprofoto: Petr Kouba, PrahaIN.cz
Architekti vycházeli z rustikálních tradic zemědělských a lidových staveb. Návštěvník zde může sledovat jednoduché detaily, ve kterých vynikne opracované a skládané smrkové dřevo. Je upraveno tak, aby se postupně samo zbarvovalo a přijímalo historickou patinu. Atmosféru prostoru pak doplňují originální svítidla, která přímo pro prostor restaurace navrhl Rony Plesl.
Restaurace má dvě oddělená patra a vznikly tak dva světy. V přízemí se nachází prostor na pracovní oběd a schůzky, je tu dokonce i místo na rychlé občerstvení „na stojáka“. V patře je už pak prostředí intimnější, je určeno pro večeře nebo pro posezení s přáteli. Restaurace z dřevostavby však nabízí i koutek pro štamgasty a salonek. Žádná část však není definitivně uzavřená a nabízí prostor, který se může vzájemně prolínat.