Na Praze 10 chtějí posílit sociální a zdravotnické služby

21. 04. 202415:12
Na Praze 10 chtějí posílit sociální a zdravotnické služby
foto: Rudolf Komár pro PrahaIN.cz/Úřad MČ Praha 10

Městská část Praha 10 připravuje strategii, která má za cíl posílit sociální a zdravotnické služby. To by mělo v následujících dekádách pomoct se stále vyšší poptávkou stárnoucí populace.

U kulatého stolu v prostorách Vršovického zámečku se sešli místostarosta David Kašpar (STAN) a starosta Martin Valovič (ODS) společně se zástupci poskytovatelů zdravotní a sociální péče včetně neziskového sektoru, jak vyplývá ze zprávy Prahy 10. Důvodem setkání bylo vypracování strategie, která pomůže městské častí připravit se a pokrýt základní potřeby občana v roce 2050, kdy budou do důchodu nastupovat nejsilnější ročníky.

„Strom života české populace chřadne. Měl by připomínat smrk ztepilý, ale vypadá to spíš na osiku. V roce 2050 půjde do důchodu generace Husákových dětí, ale odvody do sociálního systému budou závislé na mileniálech, tedy na populačně výrazně menším ročníku. Máme tedy před sebou problém, kterým je třeba se zabývat již dnes,” uvádí ve zprávě David Kašpar.

Podle demografické studie, kterou si městská část nechala vypracovat, je Praha 10 druhou nejstarší městskou částí v Praze.

„Meritum spolupráce se týká právě pomezí zdravotní a sociální péče, prevence nebo paliativní medicíny. Sousedé z Desítky se v tomto roce mohou těšit na několik preventivních a osvětových akcí, které uspořádáme spolu s fakultní nemocnicí a III. lékařskou fakultou Univerzity Karlovy. Jsem ohromně vděčný za všechny podněty a nápady, které na jednání zazněly od zástupců neziskových organizací, sociologů, našich kolegů z Desítky, ředitelek a ředitelů příspěvkových organizací a zástupců hlavního města Prahy. Díky tomuto širokému panelu se nám podaří připravit kvalitní strategii pokrývající budoucnost sociální a zdravotní péče v naší městské části, uvedl ve zprávě starosta Martin Valovič.

Stárnutí obyvatel

Jak odhalily výsledky sčítání lidu z roku 2021 dostupných na webu, průměrný věk Pražanů je 41,4 let. Jedná se však, v porovnání s ostatními kraji, o jedno z těch nižších čísel. Vyšší průměrný věk obyvatel má například se 43,8 lety Zlínský kraj nebo se 43,6 lety kraj Karlovarský. Celorepublikový průměrný věk obyvatel byl poté 42,7 let, z toho ženy měly průměrně 44,1 let a muži 41,2 let. Od posledního sčítání v roce 2011 zestárly obě skupiny v průměru o 1,7 let. Podle magazínu Statistika&My by v polovině 21. století mělo být Čechů v produktivním věku o 700 tisíc méně. Do konce století odhadují jejich podíl mezi obyvateli na 54 procent.

V březnu portál však také uvedl souhrnnou datovou analýzu, ze které vyplývá, že je stále více seniorů, kteří jsou navzdory důchodovému věku stále aktivní na trhu práce. Za poslední desetiletí se počet zaměstnanců ve věku 60 let a více zvětšil ze 313,4 tisíc na 511,3 tisíc. Nejvyšší nárůst poté zaznamenala Praha, kde pracuje 32,2 procent mužů a 22,3 procent žen v důchodovém věku.