Na Praze 10 se investuje do školství. V plánu je i navýšení kapacit

29. 06. 202411:10
Na Praze 10 se investuje do školství. V plánu je i navýšení kapacit
foto: Redakce, PrahaIN.cz/Třída, ilustrační foto

Finance Městské části Praha 10 nyní ve velkém putují do školství. Investovat hodlá městská část do rekonstrukcí i do rozšiřování školských kapacit.

Více než 400 milionů šlo v roce 2023 do rekonstrukcí, běžných oprav a zvyšování komfortu dětí ve školách. Většina financí přitom pochází z vlastních příjmů, jak vyplývá z tiskové zprávy městské části.

„Do letních prázdnin se snažíme vměstnat maximum drobných oprav. Větší investice jako třeba kompletní oprava jeslí v Jakutské nebo výstavba nové mateřské školy v Bajkalské jsou investičními akcemi s delším časovým rozsahem. Navíc investice do škol se každý rok zvyšují. Oproti loňskému roku se do škol investovalo o více než 120 milionů korun více,“ uvedl ve zprávě místostarosta Martin Čásenský (ODS).

Jedním z důvodů pro investici do školství je i velká poptávka po školách a školkách.

„Na investice do školství putuje část daňových příjmů i podstatná část prostředků vybraných v rámci takzvaných kontribucí. Díky tomu se nám daří uspokojovat poptávku po školských kapacitách na Desítce. Skutečně děláme vše pro to, aby školy byly dostupné a kvalitní. Oněch proinvestovaných 400 milionů korun je toho důkazem,“ dodává závěrem starosta Martin Valovič (ODS).

Rozšíření kapacit ve školách

Rostoucí poptávku po místech ve školách a školkách se městská část rozhodla aktivně řešit. Podle tiskové zprávy hodlá mezi lety 2024 a 2026 navýšit kapacity základních škol o 300 dětí. Vliv na přeplněné kapacity má spádová turistika i těžko odhadnutelné počty přijímaných dětí ze zahraničí.

„Letos v lednu jsme aktualizovali demografickou studii, která nám umožňuje lepší výhled do budoucna. Na jejím základu vyhodnocujeme a také eventuálně zvyšujeme kapacity základních škol na Praze 10,“ uvádí radní Ondřej Počarovský (TOP09).

Většina škol na Praze 10 své kapacity navýšila již nyní, řešením je například postupné zavádění nových tříd. Městská část však také apeluje na hlavní město a ministerstvo školství.

„Spolu s ostatními starosty už více než rok bijeme na poplach. Pražské školství je dlouhodobě podfinancované a tíhu jeho rozvoje nesou na bedrech pouze městské části. Nezříkáme se odpovědnosti. Děláme maximum, ale je na čase podat nám pomocnou ruku. Vedle pražského magistrátu musí konat i ministerstvo školství. Potřebujeme finanční, organizační a legislativní podporu státu třeba v podobě zřízení Fondu školské infrastruktury,“ uvedl ve zprávě Valovič.

Navýšení kapacit míst se týká například ZŠ Jakutská nebo ZŠ U Vršovického nádraží. Své spádové děti nyní nemohla přijmout jediná oblastní základní škola, a to ZŠ Karla Čapka.

„Týká se to zhruba dvaceti dětí, jejichž situace mě velmi mrzí. Je to výsledek spádové turistiky. Vím, že rodiče chtějí pro své děti to nejlepší. Avšak účelové měnění trvalého bydliště, aby se dostaly do preferované školy, není řešením. Spádová turistika má negativní dopad na celý systém a může poškodit úplně všechny děti. ZŠ Karla Čapka má vzhledem ke svému umístění a charakteru památkově chráněného objektu velmi omezené možnosti rozšiřování a navyšování kapacity, v porovnání, například se školou pavilonového typu. Jako jedna z mála škol zatím otevírá dvě třídy pro prvňáčky. V součinnosti s jejím vedením však pracujeme na řešení, které by umožnilo otevřít další třídu už pro nadcházející školní rok,“ dodává Počarovský.