Na Praze 2 uctí Den válečných veteránů ve velkém stylu

08. 11. 202213:21
Na Praze 2 uctí Den válečných veteránů ve velkém stylu
foto: MČ Praha 2/Křížkový háj, kde bude možné uctít památku padlých vojáků položením květin či umístěním křížku se vzkazem

Velkolepý celodenní program si při příležitosti Dne válečných veteránů připravila Praha 2. V pátek 11. listopadu na náměstí Míru čeká návštěvníky hned několik výstav, prezentace armády i bohatý doprovodný program.

Již poosmé zavítá na náměstí Míru vzpomínková akce Den válečných veteránů. Druhá městská část ji připravuje ve spolupráci s Armádou ČR, Československou obcí legionářskou, Sdružením válečných veteránů ČR a Vojenským historickým ústavem. O akci informuje na webu.

Návštěvníky čeká již tradičně zajímavá prezentace Armády ČR doplněná o bohatý doprovodný program. K vidění bude například výstava s názvem Ošetřovatelky Československého červeného kříže ve Velké Británii v letech 1939-1945 a prostory ke vzpomínkám budou vyhrazeny i pro vojáky, kteří zemřeli na novodobých vojenských misích či pro Kubiše s Gabčíkem a jiné postavy operace Anthropoid. Od té totiž letos uplynulo 80 let.

Děti pošlou obrázky jako podporu na zahraniční mise

Dopoledne bude patřit dětem. Své znalosti a dovednosti si budou moci poměřit žáci mateřských a základních škol. Prohlédnou si také vojenskou techniku a dozví se něco o fungování Armády ČR. Budou také moci předat obrázky, které poputují jako podpora vojákům na mise do zahraničí.

Hlavní část programu pro veřejnost začne ve 14 hodin. Zahájení se zúčastní významní hosté z politického, civilního i vojenského života. Součástí bude také tradiční ocenění vybraných vojenských veteránů pamětní medailí Sdružení válečných veteránů ČR a Československou obcí legionářskou. Vzpomínat se bude také na novodobé hrdiny, kteří životem zaplatili v rámci služby vlasti. Ceremoniál uzavře modlitba a přímluva za padlé.

Historická i moderní technika bude k vidění celý den

Kromě toho se mohou návštěvníci těšit na historickou i moderní vojenskou techniku. Zástupcem z historie bude například druhoválečný vojenský tahač Morris Commercial C-8 FAT vyrobený v Anglii, muniční vozík Limber či 25 liberní kanonová houfnice. Z moderní techniky se pak představí kolové obrněné vozidlo Pandur II KOVS či Land Rover Defender 130 zvaný Kajman. Úplně poprvé se veřejnosti ukáže dron české výroby AP-25 Bivoj.

Expozice a ukázky si budou moci zájemci prohlížet až do osmnácté hodiny večerní. Po celý den bude přístupný i křížkový háj, kde bude možné uctít památku padlých vojáků položením květin či umístěním křížku se vzkazem. Na stáncích městské části Praha 2 a Vojenského fondu solidarity lze také získat květ vlčího máku, a to přispěním libovolné částky do sbírky pořádané právě Vojenským fondem solidarity.

Den válečných veteránů se u nás slaví od roku 2001

Sbírka na podporu válečných hrdinů a veteránů slouží jako finanční podpora přímo vojákům a jiným bojovníkům za svobodu či jejich rodinám. Koná se celý listopad, a to na stovkách míst po celé republice. Její tradiční symbol, makový květ, lze získat v kavárnách, obchodech, galeriích, informačních centrech a mnoha dalších místech, která se do akce zapojila.

Den válečných veteránů připadá na 11. listopadu. Je to den věnovaný památce válečných veteránů, který se slaví na celém světě jako Den veteránů nebo Den vzpomínek. V České republice se poprvé slavil v roce 2001.