foto: Redakce, PrahaIN.cz/Třída, ilustrační foto
Pražské školy a školky pro letošní rok dostanou téměř 21 milionů korun v rámci dotací na prevenci proti šikaně nebo záškoláctví. Nejrůznější akce mají děti varovat také před návykovými látkami a upozorňovat na duševní zdraví. Případů šikany i depresí totiž u malých dětí přibývá.
Na narůstající počty případů šikany ve školských zařízeních upozornila už v loňském roce Česká školní inspekce tematickou zprávou s názvem Hodnocení rizikového chování žáků základních a středních škol se zaměřením na oblast kyberšikany. Z té vyplývá, že se šikanou se žáci v průběhu tří let setkali na více než polovině českých škol.
Výraznější je také kyberšikana, která se dle výsledků objevila na 21 procentech základních škol a na 24 procentech středních škol. Cílem kyberšikany přitom nejsou jen žáci navzájem, ale často i učitelé.
Pomoci mají dotace na preventivní akce
Hlavní město si tento problém uvědomuje a školám chce pomoci dotacemi na preventivní akce v rámci rizikového chování nebo duševního zdraví. Celkem 20.999.000 korun získají pražské základní a mateřské školy na akce spojené se šikanou, kyberšikanou, projevy agrese, užíváním návykových látek, záškoláctvím nebo poruchami příjmu potravy. Magistrát o tom informuje v tiskové zprávě.
„Chceme zvýšit bezpečné prostředí na školách a primární prevence je tím nejlepším začátkem. Škála rizikového chování, kterému mohou být žáci a studenti vystaveni, je široká. Od šikany, kyberšikany, užívání návykových látek po záškoláctví. Dbáme o duševní zdraví všech, kteří se tam vyskytují, včetně pedagogických i dalších pracovníků,“ uvedl primátor Prahy Bohuslav Svoboda (ODS).
Žadateli o dotace mohou být nejen školská zařízení, ale i zařízení pro výkon ústavní výchovy nebo ochranné výchovy či pro preventivně výchovnou péči se sídlem v Praze. Dále mohou finance získat také nadace, spolky, ústavy či veřejně prospěšné společnosti působící v pražských školách.
Psali jsme
Většina dotázaných pražských městských částí předpokládá, že bude moci do prvních tříd přijmout všechny spádové děti. Radnice mají pro prvňáčky…
Se šikanou se setkávají už děti ve školce
Že se šikana týká stále častěji i malých dětí navštěvujících mateřské školky, dokládá příběh tříleté dívenky a její maminky, o kterém jsme vloni informovali ZDE.
„To, že se situace objevuje i v mateřské škole, není překvapivé, upozorňují na to zprávy čím dál tím častěji. A není dobré takové chování brát na lehkou váhu už ve školce, protože tím napomáháme akceptaci chování v budoucnu, zakrýváme před tím oči a navíc učíme děti, že jde o normu, ve které jim dospělí nejsou nápomocni. A většina odborníků a odbornic se domnívá, že právě toto je moment, který by si dítě nemělo řešit samo a měli by být přizváni dospělí,“ uvedla vloni v únoru pro PrahaIN.cz Barbora Pšenicová, ředitelka nestátní neziskové organizace Nevypusť duši, která se věnuje také tématu šikany.
Děti trápí deprese
Kromě toho se postupně zhoršuje také duševní zdraví dětí. Podle průzkumů Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ), s jejichž závěry seznamuje tisková zpráva, reportuje známky středně těžké až těžké deprese 4 z 10 oslovených žáků.
„Většina duševních onemocnění vzniká v dětství a adolescenci, které tak představují nejen období zvýšeného rizika, ale především období, které je enormně důležité pro systematickou, cílenou a na evidenci založenou prevenci a včasnou intervenci. Při chronickém nedostatku dětských psychologů a psychiatrů, který není možné ani při nejlepší vůli a vysokých investicích vyřešit v horizontu několika let, se musíme zaměřit právě na preventivní složku systému péče o duševní zdraví,“ uvedl ve zprávě Petr Winkler, ředitel NUDZ.