foto: Jakub Mračno, PrahaIN.cz/Magistrát hlavního města Prahy
Zastupitelé hlavního města schválili dar Sociálnímu nadačnímu fondu hlavního města Prahy ve výši 20 milionů korun. Sloužit bude v příštím roce pro pokračování i další rozvoj různých nadačních programů určených osobám se zdravotním znevýhodněním, pěstounům i lidem řešícím tíživé životní situace.
O finanční podpoře sociálního nadačního fondu informuje tisková zpráva pražského magistrátu. Zastupitelé pro následující rok navýšili o půl milionu korun Program podpory pěstounské péče i Program podpory bydlení. Celkem na programy podpory Pražanů určili 20 milionů korun.
„V roce 2025 díky schválené podpoře můžeme zajistit nejen kontinuitu, ale i rozvoj programů, aby i nadále dokázaly reagovat na potřeby obyvatel města a zároveň směřovaly k co největší udržitelnosti do budoucna. Osvědčil se nám například nástroj bezúročných zápůjček na vstupní náklady spojené s nájemním bydlením, který nám pomáhá část prostředků vracet zpět do rozpočtu nadačního fondu a využívat je k podpoře většího počtu lidí v tíživé situaci. Zároveň se již v tomto roce Sociální nadační fond kampaní #Neviditelné mosty otevřel pro firmy i filantropy, kteří nás chtějí podpořit v řešení aktuálních sociálních problémů, se kterými se v hlavním městě setkáváme. Děkujeme všem dárcům, kteří naši misi již podpořili,“ uvedla ve zprávě ředitelka Sociálního nadačního fondu Barbora Komberec Novosadová.
Jednou z největších výhod nadačního fondu pro Pražany je podle slov náměstkyně primátora pro oblast sociálních věcí a zdravotnictví Alexandry Udženije (ODS) možnost rychlé a pružné pomoci tam, kde lidé čekají na pomoc od státu i několik měsíců.
Pěstounskou péči podpoří město 2,5 milionem korun
Částka 2.500.000 korun bude určena na Program podpory pěstounské péče. Finance mají za cíl zajistit kontinuitu programu a rozšíření portfolia příspěvků pro děti a mladistvé vyrůstající v náhradní rodinné péči. Finance pomůžou také s úhradami dlouhodobé psychoterapeutické podpory pro pěstouny, děti v pěstounské péči i další členy náhradní rodiny.
Jak je uvedeno na webu sociálního nadačního programu v záložce Program podpory pěstounské péče, mnoho dětí, které nemohou vyrůstat ve své biologické rodině, prožívá dětství v ústavních zařízeních. Aby mohly zažít bezpečí a běžný život, chybí dostatek pěstounů. A právě na ně program cílí. Stávající i potencionální pěstouni totiž potřebují jistotu, že péči o děti zvládnou, s čímž jim dotační program pomáhá.
Podpory se dočkají také lidé se zdravotním znevýhodněním
Financí od města se dočká také Program podpory nezávislého života lidí se zdravotním znevýhodněním. Ten cílí na hendikepované Pražany, kteří bez podpory nemohou žít nezávislý život. Pomoc je směřována také k pečujícím, kteří ji potřebují při dlouhodobé péči o blízké v domácím prostředí. Program pomáhá s lepším uplatněním a zvýšením šancí na začlenění do společnosti prostřednictvím podpory profesního i osobního rozvoje. Město na tyto účely vyčlení 6 milionů korun.
„Finanční podpora se týká také neformálních pečujících, a to je v rámci České republiky téměř unikum. Systémová podpora pro tuto skupinu lidí je v současné době v podstatě nedostupná. V našem fondu si pečující mohou požádat například o příspěvek na krátkodobou regeneraci, vzdělávání či psychoterapeutickou podporu. Ti, co pečují, musí mít také možnost pečovat o sebe. Je to podobné jako s kyslíkovou maskou v letadle. Také ji musíte nasadit nejdříve sobě, abyste se potom mohl postarat o ostatní,“ popsala ve zprávě Alexandra Udženija.
Psali jsme
Nadační fond městské části Praha 2 Dvojka srdcem pomáhá seniorům, zdravotně postiženým, hendikepovaným i nízkopříjmovým obyvatelům různými způsoby.…
Podpora bydlení pomáhá stovkám lidí ročně
Další z nabízených programů je Program podpory bydlení. Do něj bude z městské kasy alokováno 6,5 milionu korun. Cílem tohoto programu je dle webu podpořit obyvatele v udržení nebo získání vhodného bydlení a tím předejít jejich sociálnímu vyloučení.
Předejít bezdomovectví se díky němu daří u více než stovky Pražanů ročně. Podobný počet případů ročně připadá také na podporu vstupu do důstojnějšího bydlení, například kvůli bytové nouzi nebo nevyhovujícímu bydlení.
Finance budou určeny i organizacím a městským částem
Další 2 miliony korun připadnou na Program podpory řešení tíživé životní situace. Tato podpora je určena právnickým osobám, v minulosti především organizacím a městským částem. Ty mohou díky příspěvku vytvořit takzvaný flexibilní rozpočet, aby mohli kvalitně a systematicky nabízet sociální pomoc svým klientům či obyvatelům v tíživé socioekonomické situaci. Sociální pracovníci totiž mají často omezené možnosti pomoci z jiných zdrojů.
Podpora je v rámci těchto programů směřována například do oblasti přechodu z náhradní rodinné péče do běžného života, ztráty domova či ohrožení bytovou nouzí, psychosociální krize, přípravy na propuštění z výkonu trestu či ohrožení závislostí nebo samotná závislost na návykových látkách.
Zbývající 3 miliony korun využije Sociální nadační fond hlavního města Prahy na zajištění kvalitního zázemí a přímou administraci jednotlivých programů. Finance budou použity i na další náklady, například odměny pro nezávislé hodnotitele, licence a správu online systému na příjem a zpracování žádostí a podobně.