foto: Redakce PrahaIn.cz/Kousek přírody v Praze, ilustrační foto
Celkem 19,9 milionů korun uvolní hlavní město na projekty související s naplňováním cílů hlavního města v rámci Klimatického plánu do roku 2030. Peníze budou poskytnuty v rámci účelových investičních a neinvestičních dotací městským částem.
Finanční prostředky poputují podle informací z tiskové zprávy například na revitalizaci vnitrobloku Halasova na Čtyřce, obnovu Nolčova parku a parku Chvaly v Praze 20 nebo na rehabilitaci předpolí vinořského hřbitova.
„Městské části jsou důležitým partnerem pro naplňování cílů Klimatického plánu, a proto mohou s podporou hlavního města počítat. Uvolněné finance pomohou projektům, kterým k dotažení chybí už jen málo. Občané již ke konci roku uvidí změny, které se díky těmto finančním prostředkům zrealizují. Hodně z nich se zaměřuje na revitalizaci veřejných ploch a výsadbu nových stromů a zeleně, což si občané přejí a věřím, že i ocení,“ uvedla náměstkyně pro životní prostředí a klimatický plán Jana Komrsková (Piráti).
Plán vyžaduje spolupráci
Klimatický plán do roku 2030 schválilo hlavní město v květnu 2021. Splnit jeho cíle se přitom může podařit pouze při spolupráci a zapojení dalších subjektů, včetně městských částí. Projekty a opatření, které jeho plnění podporují, shromáždilo vedení města na základě výzvy.
Následně hlavní město sestavilo přehled těch projektů městských částí, které byly vybrány k podpoře a které jsou ve vysokém stádiu připravenosti. Kromě Klimatického plánu musely vyhovovat také Implementačnímu plánu Strategie adaptace hlavního města Prahy na změnu klimatu pro roky 2020-2024.
Psali jsme
POLITICI VLASTNÍMI SLOVY: Náměstkyně primátora hl. m. Prahy, zastupitelka Prahy 10 za Piráty na svém Facebooku 7. března ke klimatickému…
Podpora projektů dokončených letos
Primárně budou podpořeny projekty, které je možné dokončit ještě letos. Jde například o výsadby stromů nebo keřů, údržbu zeleně, revitalizaci ploch, obnovy cest nebo instalace mobiliářů. Na finance dosáhnou také některé revitalizace budov, například zateplení nebo výměny oken či projekty týkající se zadržování vody a hospodaření s ní.
Konkrétně byla podpora schválena pro 13 projektů. Stát budou celkem 19,9 milionů korun. Praha 4 například získá 2 miliony na revitalizaci vnitrobloku Halasova a Praha 7 využije 1,8 milionu korun na výsadbu stromů na Ortenově náměstí. Peněz se dočká i Praha 19, která bude moci upravit parkovací plochy v Toužimské ulici. Dvacítka dále obnoví Nolčův park a park Chvaly a Jednadvacítka vybuduje cyklostezky Ježovická a u Dubinského rybníka.
Na podporu dosáhly i projekty menších městských částí. Například Čakovice získají 600 tisíc korun na revitalizaci břehu Mratínského potoka, Dolní Chabry využijí 2 miliony na revitalizaci třešňového sadu a Libuš dostane 3 miliony na větrolam s pěší a cyklistickou trasou v oblasti SAPA a Kunratické spojky.
Praha se snaží následovat evropské metropole
Přijetím Klimatického plánu se Praha vydala po vzoru dalších evropských měst na cestu k uhlíkově neutrálnímu městu. Cílem je snížit do roku 2030 emise CO2 o 45 procent. Praha by se tak města stát kvalitnějším místem pro život, které dává přednost udržitelným technologiím. Plné znění plánu je k dispozici ZDE.
„Struktura Klimatického plánu vychází z podrobné analýzy aktuálních výzev v oblasti boje proti změně klimatu. Zvolil jsme tento komplexní přístup právě s ohledem na provázanost jednotlivých oblastí. Racionální řešení v cirkulární ekonomice se v jistých aspektech může dotýkat i projektů v sekci udržitelných budov a vice versa. Žádný projekt není izolovaný – všechny jsou součástí většího schématu,“ informuje na webu Klimaplánu Martin Bursík, předseda Komise Rady hlavního města Prahy pro udržitelnou energii a klima.