foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Staroměstské náměstí během akce na podporu Palestiny
REPORTÁŽ: Médii a sociálními sítěmi od začátku konfliktu v Izraeli a Gaze proplouvají videa palestinských demonstrací z celého světa. Především v Paříži a Londýně byla účast mimořádná, dorazily desetitisíce lidí.
Jak už uvedla dříve policie na síti X, její příslušníci po útoku Hamásu na Izrael hlídají v České republice židovské objekty a památky.
Policie také dohlížela na první propalestinskou demonstraci v hlavním městě, která se konala v neděli. Hlavní otázkou bylo, kolik přijde na shromáždění lidí a jestli se akce obejde bez konfliktů a výtržností. Situace, která by připomínala demonostrace v zahraničí, nenastala. Na Václavské náměstí mohlo dorazit maximálně 200 lidí.
Asi šedesát metrů od místa konání probíhala další demonstrace, tentokrát na podporu Izraele. Zde jsme napočítali kolem dvaceti lidí. Skupiny na sebe nekřičely, ani neměly potřebu se přibližovat.
Psali jsme
REPORTÁŽ: Iniciativa Ne naším jménem! – za spravedlivý mír na Blízkém východě oznámila na neděli 15. října demonstraci pod heslem „Zastavme…
Ve středu se uskutečnila další akce na podporu Palestiny. Pořádala ji stejná skupina lidí jako předchozí shromáždění, tedy občanská iniciativa Ne našim jménem! - Za spravedlivý mír na Blízkém východě.
Jednalo se o pochod pod heslem: „Zastavte genocidu Gazy! proti probíhajícímu izraelskému vojenskému útoku na Pásmo Gazy“.
Iniciativa podle svých slov považuje za nepřijatelné uplatňovaní kolektivní viny vůči Palestincům, kteří žiji v Gaze. Prý se jedná o prohlubování humanitární krize, odepíraní základních potřeb jako voda, potraviny, léky a energie pro obyvatelstvo. V neposlední řadě upozorňuje na údajné válečné zločiny Izraele.
Bude to gradovat, říká organizátor
PrahaIN.cz ještě před začátkem pochodu kontaktovala Zdeňka Jehličku, jednoho z organizátorů. Zajímala nás především odhadovaná účast. Jak uvedl, na středeční pochod očekával minimálně stejné množství lidí jako na předchozích akcích.
„Věříme, že to bude gradovat. Ne všichni se mohou účastnit, nejsou z Prahy, z různých důvodů nemohou přijet osobně. Nicméně můžeme říct, že tohle jen část lidí, kteří nás podporují,“ sdělil Jehlička serveru PrahaIN.cz.
Překonat hranici tisíc lidí by podle něj bylo možné pouze v případě, že by akci nedělali na aktivistické bázi, nýbrž organizovaně.
„Je to omezeno našimi silami a možnostmi. Cítíme větší potenciál, ale naše pracovní vytížení nám nedovoluje se do toho zapojit. Ale počítáme s nátlakovými akcemi i na naše politické reprezentanty, protože to bereme jako spoluvinu,“ dodal.
Akce na Staroměstském náměstí začala v 17:30 hodin. Účastnici pózovali s velkým transparentem „Okupace není mír, Izrael zabíjí“ a několika palestinskými vlajkami. Podle redaktora, který byl na místě, tu mohlo být odhadem asi 250 až 300 lidí.
Staromák krátce po půl šesté. Zdroj: PrahaIN.cz
Kritika vlády a médií
Mladší dívky také držely menší transparent s nápisem „Jews for free Palestine“, tedy „Židé za svobodnou Palestinu“ či „None of us are free, until Palestine is“, v překladu „Nikdo z nás není svobodný, dokud nebude svobodná Palestina“.
Na Staroměstském náměstí také ukazovali fotografie z pásma Gazy. Na většině vytisknutých snímcích byly výhradně děti, zraněné či v nemocnici.
„Zastavte masakr,“ hlásal další transparent mladých lidí, pravděpodobně studentů.
Organizátor Jehlička ve svém úvodním proslovu ostře zkritizoval českou vládu, která podle jeho vlastních slov dává bianko šek Izraeli a přehlíží navádění ke genocidě.
Nit nenechal suchou ani na českých médiích. Ty podle něj jsou všeobecně neobjektivní a proizraelská. Zmínil například Českou televizi, jmenovitě redaktora Davida Borka.
Promluvil také o portálu iDnes. Ten podle něj napsal o postavě vytvořené palestinským studentem s pojmenováním Saba, která měla představovat uprchlíka z Palestiny, že se jedná o stereotypní karikaturu Žida.
Probíhal zde také opětovný sběr podpisů pod petici ministru zahraničí Lipavskému, která, jak říkají přímo organizátoři, ho vyzývá, „aby se na evropské úrovni a všemi prostředky zasadil za deeskalaci napětí a apeloval na Izrael, aby ukončil blokádu Pásma Gazy, neútočil na palestinské civilní obyvatelstvo a nepřijímal taková opatření, která povedou k odsunu jeho obyvatel.“
Účastníci se nakonec na Staroměstském náměstí zdrželi déle než hodinu. Pochod směrem k Úřadu vlády se vydal až po půl sedmé večer, počet lidí se během toho ještě navýšil. V tuto dobu zde mohlo být asi 400 až 500 lidí.
Zdroj: PrahaIN.cz
Během cesty hlasitě skandovali například: „From the river to the sea, Palestine will be free!“ nebo „One, two, three, four, occupation no more!“
Aktivisté se k Úřadu vlády dostavili po sedmé večer.